V Sloveniji v soboto prvič obeležujemo dan brez zavržene hrane. Njegov namen je, da vsak posameznik poišče različne načine, kako uporabiti ostanke. Slovenci v povprečju zavržemo kar tretjino kupljene hrane, od tega 52 odstotkov odpadne hrane proizvedejo gospodinjstva, tretjino gostinstvo in strežba, desetino distribucija in trgovina z živili in osem odstotkov proizvodnja hrane. In kako se lahko temu, da bi hrana končala v košu, izognemo? Mimoidoči so nam povedali, da staro hrano zmešajo z drugimi sestavinami, naredijo novo jed ali pa s to hrano nahranijo domače živali.
Z nepremišljenimi nakupi hrane letno zavržemo tudi do 250 evrov. "Po trenutnih podatkih Statističnega urada Slovenije so gospodinjstva tista, ki vržejo več kot polovico vse hrane. Večinoma zavržemo kruh, sadje in zelenjavo," razlaga ekologinja brez meja Katja Sreš. Da do ostankov hrane ne pride, je treba že v prvi vrsti dobro načrtovati nakupovalni seznam, pripraviti tedenski jedilnik in tudi dobro shranjevati živila.
"Če pa že prihaja do ostankov, se potrudimo, da jih na različne kreativne načine ponovno uporabimo na primer v smutijih, lahko pripravimo omake iz odrezkov zelenjave in jušne osnove, iz pire krompirja lahko naredimo njoke. Ne gre za nobeno odkrivanje tople vode, to so naši starši in stari starši že obvladali, gre samo za to, da poskušamo prakse, ki smo jih že poznali ponovno uporabiti in jih uskladiti z novim načinom življenje," še doda."Najslabše je kuhati tako: danes bom jedel pašto, jutri bom jedel to in to, ker ti ostane preveč sestavin in potem, če sproti ne čistiš enostavno na koncu začneš metati stran," pa pojasnjuje chef Luka Jezeršek.
Kaj narediti z govedino iz goveje juhe?
Goveja juha je ena od jedi, ki je pri Slovencih zelo priljubljena, a pogosto se zgodi, da nam na koncu ostaja govedina. Da je ne bi zavrgli, ima Bine Volčič za nas odličen recept: "Kadar kuhamo govejo juho nam največkrat ostane veliko govedine, še posebej kadar želimo narediti dobro juho in seveda, da ne damo vedno govedino v solato, lahko iz nje naredimo pastirsko pito. To pomeni, da prepražimo čebulo in česen, gor dodamo meso, tako da razpade, zalivamo z govejo juho, začinimo poljubno in na koncu damo to v posodo, premažemo s pire krompirjem, naribamo parmezan in damo v pečico, da se vse zapeče. To je vrhunsko." Z malo truda tako lahko poskrbimo, da hrana ne konča v smeteh in še vedno uživamo v okusnih jedeh.
KOMENTARJI (22)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.