S tremi minutami molka so spomin na umrle počastili v vseh evropskih prestolnicah: zastave so plapolale razobešene na pol droga, ustavil se je promet, prekinila sta se delo in pouk, radijske postaje so redno oddajanje prekinile s komorno glasbo, ljudje so se za hip ustavili na svoji poti.
V Bruslju, kjer imajo sedež osrednje institucije Evropske unije in zveza Nato, se je na Schumanovem krožišču zbralo več tisoč ljudi. Med njimi tudi predsedujoči EU, belgijski premier Guy Verhofstadt, ter drugi predstavniki sveta, predsednik Evropske komisije Romano Prodi in vrsta komisarjev, številni zaposleni v institucijah EU in prebivalci Bruslja. V Evropskem parlamentu so se vodstvo in poslanci zbrali pred parlamentarno dvorano in se prav tako poklonili spominu na umrle v napadih na New York in Washington. V komisiji in parlamentu poteka tudi podpisovanje v žalno knjigo, ki jo bo komisija predala ameriškemu veleposlaniku, parlament pa ameriškemu kongresu. S tremi minutami molka so svoje spoštovanje žrtvam napadov izrazili tudi vsi na sedežu zveze Nato v predmestju Bruslja.
Voditelji petnajsterice so v skupni izjavi ob današnjem dnevu žalovanja za žrtvami napadov zapisali, da ZDA lahko računa na "našo popolno složnost ter polno sodelovanje" pri iskanju odgovornih za grozovite teroristične napade, ki niso bili le napadi na prijatelja, s katerim želi Evropska unija zgraditi boljši svet, temveč napadi na vse nas. Prav tako so vse države, ki so "odprte, demokratične, multikulturne in strpne družbe" tudi pozvali, naj se združijo v boju proti terorizmu in ta boj še okrepijo. "To je nujno za varnost naših državljanov in stabilnost naših družb. Mednarodne organizacije, še posebej Združeni narodi, morajo ta boj postaviti na prvo mesto," so poudarili in dodali, da mednarodno pravo omogoča lov za storilci, naročniki in pobudniki terorizma. "Nesprejemljivo je, da katerakoli država daje zavetje teroristom," je še zapisano.
V ZDA pa je predsednik George Bush današnji dan razglasil za nacionalni dan spomina na žrtve terorističnih napadov v New Yorku in Washingtonu.
Spomin na žrtve počastili tudi v Sloveniji
Spomin na žrtve torkovega terorističnega napada v ZDA smo počastili tudi v Sloveniji. Opoldne so državni organi za tri minute prekinili z delom, ustavila se je proizvodnja v nekaterih tovarnah in poslovanje borze, žalovanju so se pridružili učenci in dijaki po šolah, pripadniki Slovenske vojske, policisti, cariniki in drugi javni uslužbenci.
Z žalno komemoracijo so spomin na žrtve počastili tudi na zunanjem ministrstvu. Zunanji minister Dimitrij Rupel je v žalnem nagovoru dejal, da se Slovenija pridružuje celotnemu svetu v najodločnejši obsodbi barbarskega terorističnega napada na ZDA. Poudaril je, da se je potrebno takšnim dejanjem odločno upreti, poiskati krivce zanje in jih izročiti roki pravice. Slovenija se bo aktivno vključila v prizadevanja za skupen boj proti terorizmu, proti njegovim voditeljem in njegovim zaščitnikom. Pridružujemo se zavezam za enotno in odločno akcijo, ki so jih v svojih izjavah sprejele vse ključne mednarodne organizacije - ZN, NATO, EU, OVSE - kot tudi večina demokratičnega sveta, je na komemoraciji, ki se je udeležila tudi veleposlanica Nancy Ely-Raphel, poudaril minister Rupel.
Triminutnemu molku so se pridružili tudi mediji, med njimi tako komercialna Pop TV kot nacionalna RTV Slovenija, ki je prekinitev namenila "premisleku o dostojanstvu in človečnosti".
V slovenskem parlamentu je bilo tudi žalno zasedanje. To zasedanje ni samo sporočilo velikega sočutja z žrtvami in njihovimi družinami ter ni samo sporočilo iskrene solidarnosti z ameriškim ljudstvom, ampak je tudi sporočilo skupnega upora proti tistim, ki nam s terorjem vsiljujejo nesvoboden svet, je med nagovorom zbranim parlamentarcem in predstavnikom drugih državnih organov ter ameriški veleposlanici Nancy Ely-Raphel poudaril predsednik DZ Borut Pahor. Pred koncem seje so se zbrani žrtvam poklonili z minuto molka.
Predsednik DZ Pahor je še poudaril, da se v vse nas ne smeta zalesti neprestana tesnoba in strah pred zlim, ki ga ne vidimo. To bi namreč pomenilo konec svobode in dostojanstva. Botri zločina, ki ga Slovenija najostreje obsoja, so namreč pokazali, da preprosto prezirajo ljudi, da jim je svetost življenja popolnoma nepomembna. "To je grožnja vsemu civiliziranemu svetu. Na grožnjo odgovarjamo s solidarnostjo za upor proti njej."
Terorizem je zahrbten sovražnik, saj ne priznava pravil, po katerih se mora ravnati civilizirani svet, in tako postaja "vir ogrožanja svetovnega miru številka ena", je poudaril Pahor. Prav enoten odziv mednarodne skupnosti proti temu nevarnemu stremljenju pa svet v teh žalostnih dneh navdaja z upanjem, je še poudaril.
Po besedah Pahorja torkova tragedija spreminja svet, sedaj pa se zastavlja vprašanje, po čigavi podobi. "Zdaj gre za vprašanje, katere vrednote bodo utemeljile tretje tisočletje. Bodo svoboda in mir, človekove pravice in dostojanstvo, omogočili srečno otroštvo novih rodov ali pa bodo v nevarnosti," se je vprašal predsednik DZ. Mednarodna skupnost po njegovem mnenju sedaj potrebuje nov, primeren odgovor na vprašanje, kako pravično kaznovati storilce in kako zavarovati svet pred poskusi podobnih brezumnih dejanj. Med vidnejšimi osebnostmi so se žalne seje udeležili predsednik republike Milan Kučan, predsednik vlade Janez Drnovšek, predsednik vrhovnega sodišča Mitja Deisinger ter predsednik ustavnega sodišča Franc Testen.
Ljubljanski nadškof in metropolit Franc Rode je med mašo za žrtve terorističnega napada, ki jo je daroval v ljubljanski stolnici, poudaril, da gre v resnici za napad na demokracijo in svobodo s strani frustriranih ljudi, ki so se v svojem slepem sovraštvu znesli nad nedolžnimi. Ob tem je prizadetim izrekel najgloblje sožalje zaradi nezaslišane tragedije in izrazil tudi prepričanje, da "ta barbarska dejanja ne bodo zlomila moralne moči in demokratične volje, ki ju to ljudstvo predstavlja pred svetom".
Rode je tudi dejal, da je ob tragičnih dogodkih, ki jih vsaka poštena in razumna človeška vest brezpogojno obsoja, treba poudariti, da se nobena pravična stvar ne rešuje s terorizmom, in da nasilje nikoli ne vodi k pravičnosti. Zato je potrebno po besedah ljubljanskega nadškofa in metropolita še bolj zavzeto braniti vrednote naše civilizacije in delati za mir med narodi. Dodal je, da se z ameriškim narodom, ki je v torek doživel najhujši teroristični napad v zgodovini, in z evropsko zvezo, ki je razglasila dan žalovanja, danes tudi cerkev na Slovenskem skupaj z verniki drugih držav spominja žrtev te tragedije in njihovih svojcev in jih priporoča božjemu usmiljenju.
Maše so se poleg ameriške veleposlanice v Sloveniji Nancy Ely-Raphel udeležili tudi nekateri drugi člani diplomatskega zbora, poleg njih pa tudi minister za kmetijstvo Franc But, predsednik Nove Slovenije Andrej Bajuk, nekateri poslanci državnega zbora in generalni direktor policije Marko Pogorevc.