Nekdanji britanski zunanji minister Boris Johnson je novi vodja britanskih konservativcev, ki bo v sredo postal tudi novi britanski premier. Na položaju bo nasledil Thereso May, ki je na začetku junija odstopila s čela konservativcev, ker ji ni uspelo izpeljati britanskega izstopa iz Evropske unije.
Najprej se je zahvalil svojemu tekmecu Huntu, za katerega je dejal, da je vir "odličnih idej" in da mu bo te ideje ukradel. Prav tako je izrekel spoštovanje odhajajoči premierki Mayevi in se ji zahvalil za služenje državi.
Svojo izvolitev za vodjo torijev je označil za odločilen dogodek ter napovedal, da se bo takoj lotil dela. "Kampanje je konec in delo se začenja," je dejal. Zatrdil je, da bo "izvedel brexit, poenotil državo in premagal vodjo laburistov Jeremyja Corbyna".
"Mislim, da vem, kaj lahko naredimo, in da nam državljani zaupajo, da to lahko storimo," je še dejal v nagovoru po objavi izidov glasovanja.
Boj za položaj novega šefa konservativcev se je uradno začel 10. junija. Najprej je med desetimi kandidati 313 poslancev stranke v več krogih glasovanja izbralo nekdanjega zunanjega ministra Johnsona in aktualnega zunanjega ministra Jeremyja Hunta. Nato se je 6. julija začelo glasovanje, v katerem je okoli 160.000 članov stranke lahko oddalo svoj glas za enega od kandidatov.
Johnson, ki je bil eden glavnih zagovornikov brexita, je v kampanji vztrajal, da bo 31. oktobra brexit izvedel z dogovorom z EU ali brez njega.
Novi šef konservativcev bo predvidoma že v sredo, ko bo Mayeva kraljici Elizabeti II. tudi uradno predala odstopno izjavo, prevzel vodenje vlade.
Corbyn pozval k predčasnim volitvam
Svojemu nasledniku je med prvimi čestitala in mu izrekla podporo Theresa May. "Sedaj moramo delati skupaj na tem, da izvedemo brexit, ki bo deloval za celotno Združeno kraljestvo, in zadržati Jeremyja Corbyna stran od vlade. Imel boš mojo polno podporo z zadnjih klopi," je zapisala na Twitterju.
Na izvolitev Johnsona za naslednika Mayeve se je že odzval tudi vodja laburistov Corbyn, ki je pozval k predčasnim volitvam. "Državljani te države bi morali na splošnih volitvah odločiti, kdo bo novi premier," je dejal.
"Brexit brez dogovora pomeni ukinjanje delovnih mest, višje cene ter tveganje prodaje nacionalnega zdravstvenega sistema NHS ameriškim korporacijam," je opozoril Corbyn.
"Pustiva ob strani najine razlike in začniva delati skupaj na področju davčne politike, investicij v cenovno dostopne domove /.../ Nikoli pa ne bom prenehal govoriti o katastrofični grožnji brexita," pa je na Twitterju zapisal londonski župan Sadiq Khan.
Odzvala se je tudi škotska premierka Nicola Sturgeon, ki jo izvolitev Johnsona "zelo skrbi". Dejala je, da bo storila vse, da bo zagotovila upoštevanje interesov Škotske. Dodala je, da njene skrbi deli večina Škotov, ki jim ni všeč, da je ključe Downing Streeta 10 dobil nekdo s takšnimi stališči, kot so Johnsonova.
Se bo zvrstilo še več odstopov drugih članov vlade?
Ankete so kazale, da naj bi Johnson prejel kar dve tretjini vseh glasov, v primeru njegove izvolitve je več britanskih ministrov napovedalo odstop.
Johnson je namreč v preteklih tednih večkrat zagotovil, da bo Združeno kraljestvo izstopilo iz Evropske unije konec oktobra z dogovorom ali brez njega. Brexit brez dogovora pa bi lahko po prepričanju več ministrov imel katastrofalne posledice za državo.
Zaradi tega je v ponedeljek že odstopil državni sekretar za evropske zadeve Alan Duncan, odstop pa sta med drugim napovedala še minister za pravosodje David Gauke in finančni minister Philip Hammond. Pričakovati je tudi odstope drugih članov vlade, ki ne zagovarjajo Johnsonovega stališča do brexita.
EU pripravljena sodelovati z Johnsonom, a vztraja pri ločitvenem sporazumu
"Veselimo se konstruktivnega sodelovanja s premierjem Borisom Johnsonom, ko bo prevzel položaj, s ciljem olajšanja ratifikacije izstopnega sporazuma in zagotovitve urejenega brexita," pa je tvitnil vodja pogajalcev EU o brexitu Michel Barnier.
Ob tem je ponovil, da je unija pripravljena na spremembe dogovorjene politične izjave o novem partnerstvu v skladu s smernicami voditeljev članic unije.
Odhajajoči predsednik Evropske komisije Jean-Claude Juncker pa Johnsonu čestita in izpostavlja, da želi z novim premierjem sodelovati "na čim boljši način", je sporočila govorka komisije Natasha Bertaud.
Novemu vodji britanskih konservativcev sta čestitala tudi novoizvoljena predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen in francoski predsednik Emmanuel Macron, ki sta se danes sešla v Parizu. Macron se je ob tem zahvalil za sodelovanje dosedanji britanski premierki Theresi May. Von der Leynova pa je izrazila pričakovanje, da bo z Johnsonom dobro sodelovala. Kot je poudarila, se bosta morala v luči brexita skupaj soočiti s številnimi in zahtevnimi vprašanji.
Nemška kanclerka Angela Merkel je ob čestitki zapisala, da se veseli dobrega sodelovanja z njim. "Najini državi morata tudi v prihodnosti ostati povezani v tesnem prijateljstvu," je tvitnila.
Čestitke ameriškega predsednika Trumpa in iranskega zunanjega ministra Zarifa
Johnosonu je čestital tudi že iranski zunanji minister Mohamed Džavad Zarif. Po zadnjih incidentih med Londonom in Teheranom je Zarif ob tem zagotovil, da bo Iran branil svoje teritorialne vode.
"Čestitam svojemu nekdanjemu kolegu Borisu Johnsonu, da je postal britanski premier," je tvitnil Zarif. Dodal pa je opozorilo, da bo Iran branil svoje ozemlje. "Iran ne išče konfrontacije. Ampak imamo 1500 milj obale Perzijskega zaliva. To so naše vode in branili jih bomo," je zapisal.
Čestitkam se je pridružil tudi Donald Trump. "Odličen bo," je tvitnil ameriški predsednik, ki se je v preteklosti večkrat izrekel za oboževalca Johnsona.
Generalni sekretar Nata Jens Stoltenberg je Johnsonu čestital ob izvolitvi za "prihodnjega premierja". V tvitu je izpostavil, da je Velika Britanija močna zaveznica in da se veseli sodelovanja z njim, vključno pri pripravi vrha Nata v Londonu decembra.
Avstralski premier Scott Morrison pa je v čestitki na Twitterju zapisal, da Johnson slovi kot človek, ki vse zadeve izpelje do konca. Izrazil je tudi prepričanje, da bosta Avstralija in Velika Britanija v času Johnsona ohranili odlične odnose.
Turški predsednik Recep Tayyip Erdogan je izrazil pričakovanje, da se bodo odnosi med Ankaro in Londonom pod Johnsonom še izboljšali.
Srbski predsednik Aleksandar Vučić pa je ob voščilu zapisal, da upa, da bo Johnson prvi britanski premier, ki bo po skoraj 400 letih obiskal Srbijo.
KOMENTARJI (269)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.