V Veliki Britaniji je potekal zgodovinski referendum, na katerem so se Britanci odločali o članstvu svoje države v Evropski uniji. Glede na ankete je zelo težko napovedati, ali se bodo odločili za izstop ali obstanek v povezavi, je pa precej verjetno, da bo izid zelo tesen. Ker na Otoku danes ne izvajajo vzporednih volitev, prvih izidov ni pričakovati pred 5. uro zjutraj v petek.
Rezultati posebne javnomnenjske raziskave, ki jo je izvedla agencija YouGov, kažejo na premik v smer naklonjenosti obstanku Britancev v EU. Po omenjeni raziskavi naj bi se namreč za ohranitev članstva v EU odločilo 52 odstotkov volivcev. Ob tem opozarjajo, da pri raziskavi ne gre za vzporedne volitve, vanjo pa so zajeli le 5000 anketirancev.
Premier David Cameron, ki je na zadnjem zborovanju v sredo znova pozval k obstanku v povezavi, je glasoval na volišču v Londonu, glas je prav tako oddal vodja opozicijskih laburistov, tudi zagovornik obstanka, Jeremy Corbyn.
"Winston Churchill ni obupal nad evropsko demokracijo (...) ne bi smeli odkorakati stran," je dejal Cameron. "Naše gospodarstvo bo trpelo, če bomo odšli," je še poudaril.
Po zaprtju volišč se je na Twitterju zahvalil vsem, ki so oddali glas za ohranitev močnejše, varnejše in boljše Velike Britanije v Evropi.
Rekordnih 46,5 milijona registriranih volivcev je lahko glasovalo v 382 volilnih okrožjih po Veliki Britaniji. Svoj glas so lahko oddali polnoletni britanski državljani in stalni prebivalci Velike Britanije in Gibraltarja, ki prihajajo iz Irske in držav skupnosti Commonwealtha.
Vprašanje na glasovnici se je glasilo: "Naj Združeno kraljestvo ostane član EU ali zapusti EU?" Volivci so lahko naredili križec v okencu pred odgovorom "naj ostane članica EU" ali "naj zapusti EU".
Volišča na Otoku so bila odprta danes od 7. do 22. ure po krajevnem času (od 8. do 23. ure po srednjeevropskem). V Gibraltarju so zaradi drugega časovnega pasu glasovanje začeli in končali uro prej. Nato so začeli preštevati glasovnice. Končne izide je pričakovati v petek zjutraj, če ne bo zamud zaradi tehničnih težav.
Na volišča kljub nevihtam in poplavam
Številni volivci v Londonu in na jugovzhodu Anglije so se na volišča odpravili kljub nevihtam in poplavam. V eni uri je namreč padlo toliko pol toliko dežja, kot ga v povprečju zapade v celem juniju.
Drugod, na primer v Glasgowu na Škotskem, pa so ljudje na oddajo glasu v vrsti čakali pod jasnim nebom. "Pred našim voliščem je bila vrsta ob 7. uri, prvič, da se je na volilni dan, kolikor se spomnimo, zgodilo kaj takega," pa je sporočil volivec v severozahodni Cumbrii.
Unprecedented queues to vote in Remain-friendly Southwark pic.twitter.com/smmx2GHdLz
— Ladbrokes Politics (@LadPolitics) June 23, 2016
Nekateri drugi volivci so pod oznako #voted na Twitterju objavili fotografije svojih izpolnjenih glasovnic, ki so jih posneli z mobilnimi telefoni. Volilne oblasti so sicer volivce pozvale, naj se na voliščih vzdržijo selfijev.
Volilna udeležba bo po pričakovanjih visoka
Strokovnjaki so napovedovali visoko volilno udeležbo. Prav volilna udeležba bi lahko po mnenju enega glavnih zagovornikov odhoda iz povezave, vodje evroskeptične stranke Ukip Nigela Faraga, odločila izid referenduma.
"Resnično mislim, da imamo dobre možnosti, a vse je odvisno od udeležbe in tistih 'mehkih' privržencev obstanka, ki ostajajo doma," je pred svojim domom v Kentu ocenil Farage.
Corbyn je na drugi strani ob prihodu na volišče v Islingtonu na severu Londona izrazil prepričanje, da bo tabor, ki zagovarja obstanek v EU, zmagal. Kot je dejal, je o tem prepričan, in dodal, da imajo stavnice navadno prav. Pri tem se je skliceval na pobiralce stav, ki dajejo taboru za obstanek v EU večje možnosti kot taboru za odhod.
Na Škotskem več zagovornikov obstanka v EU
Na Škotskem medtem veliko bolje kaže zagovornikom nadaljevanja članstva v Uniji. Ankete pred referendumom so namreč pokazale, da so Škoti precej bolj naklonjeni obstanku v Uniji kot izstopu iz nje. Če bo na referendumu večina glasovala za brexit, na Škotskem pa večina za nadaljevanje članstva, bi to lahko obudilo prizadevanja za neodvisnost Škotske.
Škotska prva ministrica Nicola Sturgeon je ob glasovanju dejala, da bi lahko prevladujoče glasovanje za obstanek v uniji na Škotskem uravnotežilo izid na državni ravni. "Mislim, da je resnično pomembno, da Škotska in Velika Britanija ostaneta v EU, ker je veliko delovnih mest, trgovine in naložb odvisnih od našega sodelovanja na enotnem trgu," je poudarila.
"Ankete kažejo, da bodo izidi v Združenem kraljestvu tesni, zato je res pomembno, da gremo danes na volišča, če želimo zaščititi svoje mesto v EU in ne dovolimo delitvam med konservativci, da nas pahnejo iz Evrope," je dodala
Ankete napovedujejo tesen izid
Ankete so večji del referendumske kampanje napovedovale zelo tesen izid, prejšnji teden pa je kazalo na rahlo prednost zagovornikov brexita. A teden dni pred referendumom je bila umorjena poslanka laburistov Jo Cox, zagovornica obstanka v Uniji, kar bi lahko tehtnico nagnilo v prid obstanka v EU.
V eni od zadnjih anket pred referendumom je tabor zagovornikov članstva zmagal z 48 odstotki glasov, medtem ko je tabor zagovornikov odhoda podprlo 42 odstotkov vprašanih. Prestali so bili še neodločeni, kaže ta telefonska raziskava, ki jo je podjetje ComRes opravilo za časnik Daily Mail in televizijo ITV News.
V drugi so zagovorniki ostanka v EU premagali zagovornike brexita z 52 odstotki glasov proti 48 odstotkom.
Dve drugi anketi, objavljeni na predvečer glasovanja, obe na spletu, pa sta dali prednost taboru za odhod, in sicer dve odstotni točki, kar pa je še znotraj statistične napake.
O obstanku v evropski povezavi Britanci odločajo že drugič
Britanci so o obstanku v evropski povezavi tokrat odločali že drugič. Prvič so o izstopu iz takratne Evropske skupnosti glasovali na referendumu leta 1975, ko jih je bilo 67 odstotkov za nadaljevanje članstva.
Če bo tokrat drugače in bodo prebivalci Otoka podprli izstop iz Unije po 43 letih članstva, bo Velika Britanija prva članica EU, ki bo uveljavila svojo pravico do odhoda iz povezave.
Evropski vlagatelji dobro razpoloženi, cene nafte ob začetku glasovanja na Otoku navzgor
Na dan, ko so se Britanci odločali o morebitnem izstopu države iz EU, je na evropskih borzah vladalo prešerno vzdušje. Osrednji indeksi so se zvišali za okoli dva odstotka – vlagatelji so očitno prepričani, da ne more nič iti narobe.
Javnomnenjske ankete so pred glasovanjem napovedovale izjemno tesen izid, a so vlagatelji očitno prepričani o zmagi zagovornikov obstanka v Uniji. Prejšnji teden, ko so ankete kazale na glasovanje za izstop – t. i. brexit – je bila na borzah razprodaja. A so si delnice ta teden opomogle, saj so se Britanci v anketah začeli znova bolj nagibati k obstanku.
Podobno velja za funt, ki je bil prejšnji četrtek funt najnižje v zadnjih dveh mesecih, nato pa se je dvignil za šest odstotkov. Danes je nekaj ur pred začetkom glasovanja dosegel najvišjo vrednost letošnjega leta, 1,4844 dolarja.
Cene nafte so se v azijskem trgovanju nekoliko zvišale. Do rasti prihaja kljub negotovosti glede izida današnjega referenduma o usodi članstva Velike Britanije v EU. Ameriška lahka nafta z avgustovskim dobavnim rokom se draži za 13 centov in je pri 49,26 dolarja, nafta brent pa se je prav tako podražila za 13 centov na 50,01 dolarja za 159-litrski sod.
Vlagatelji so pozorni na glasovanje na Otoku, saj je praktično splošni konsenz, da bi izstop Velike Britanije iz EU pomenil pretres za britansko, evropsko in delno tudi svetovno gospodarstvo.
KOMENTARJI (252)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.