V Atenah, kjer so ob splošni stavki potekali tudi množični protesti proti novim varčevalnim ukrepom, so izbruhnili spopadi med policijo in protestniki.
Drugi dan stavke tudi sovpada s poslanskim glasovanjem o novem svežnju varčevalnih ukrepov, katerih sprejetje v zameno za nadaljnjo finančno pomoč zahtevajo Evropska komisija, Evropska centralna banka (ECB) in Mednarodni denarni sklad (IMF).
Grški parlament je v prvem branju danes podprl nov varčevalni paket vlade. Ključno glasovanje bo sicer v četrtek, ko bo na vrsti glasovanje o posameznih členih, tudi o spornem 37. členu, ki govori o zamrznitvi kolektivnih pogodb za delavce.
Varčevalni ukrepi, ki so v močno zadolženi državi sprožili toliko srda, med drugim vključujejo prerazporeditev 30.000 javnih uslužbencev na delovna mesta s plačo v višini 60 odstotkov njihove osnovne, pri čemer jih bodo po letu dni bodisi premestili bodisi odpustili.
Na policiste metali kamne, palice in jajca
Policisti so pred poslopjem parlamenta proti protestnikom, ki so nanje metali zažigalne bombe, uporabili solzivec, poroča francoska tiskovna agencija AFP. Ranjenih je bilo najmanj 17 ljudi, med njimi tudi policisti.
Do spopadov na osrednjem atenskem trgu Sintagma je prišlo potem, ko je okoli 200 mladih napadlo jekleno barikado pred poslopjem parlamenta. Na tamkajšnje policiste so poleg zažigalnih bomb metali kamne, palice in jajca. Napadalci so policijo obmetavali tudi s smetmi, ki polnijo ulice grške prestolnice od začetka stavke smetarjev pred dvema tednoma.
Na atenskem trgu se je po poročanju ameriške tiskovne agencije AP zbralo najmanj 100.000 protestnikov, po navedbah sindikatov pa celo 200.000 ljudi.
Protesti proti napovedanim varčevalnim ukrepom so potekali tudi v Solunu, Patrasu, Heraklionu in drugih mestih, ki pa so z izjemo Soluna po večini minili mirno. V vladni četrti Solunu je prišlo do izgredov skupine kakih sto protestnikov, ki so na policiste metali zažigalne bombe, uničevali pa so tudi pročelja trgovin in bank, poroča AFP.
Poostreni ukrepi
Grška policija sicer poostrene varnostne ukrepe izvaja že ves dan. Med drugim je v središču Aten namestila 3000 policistov, dodatne enote pa varujejo potencialne tarče nasilja, kot so veleposlaništva in vladni uradi. Poleg tega so blokirali cesto, ki vodi mimo poslopja parlamenta, pred stavbo postavili jekleno ograjo in zaprli dve najpomembnejši postaji podzemne železnice v bližini.
Premier proteste obsodil
"Vladi in političnemu sistemu bomo poslali močno sporočilo,“ je povedal Costas Tsikrikas, vodja sindikata javnega sektorja Adedy. "Verjamemo, da bo sodelovanje v stavki ogromno!"
Grški premier George Papandreou, ki mu po javnomnenjskih raziskavah podpora vztrajno pada, je proteste že obsodil in izrazil zavezo temu, da bo izpeljal paket nepriljubljenih ukrepov. Kot poroča BBC, je v torek zvečer dejal: "Če hočemo, da država zmaga, moramo v tej vojni ostati ljudje, vlada in parlamentarna stranka."
Grčija ohromljena
Zaradi splošne stavke je bil že od zjutraj ustavljen zračni promet. A so kontrolorji zračnega prometa svoj prvotni načrt o 48-urni stavki omilili in so delo opustili le za 12 ur. Moten je bil tudi javni promet, a avtobusne povezave in atenska podzemna železnica so večino dneva delovale.
Dvodnevna splošna stavka predstavlja vrhunec sicer celega tedna stavk v Grčiji, v okviru katerih so že v ponedeljek delo odložili mornarji, davčni uradniki, zaposleni v občinskih in mestnih službah, odvetniki in zdravniki. V torek so se stavki pridružili tudi novinarji.
Zaprte so bil trgovine, banke, državni uradi in šole. V bolnišnicah naj bi delo opravljalo le nujno osebje.
Na ulicah se nabirajo odpadki, saj smetarji dela ne opravljajo že od 2. oktobra. Vlada je morala za čiščenje najeti zasebna podjetja, a ponekod v stranskih ulicah še vedno ostajajo kupi odpadkov.
KOMENTARJI (81)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.