Dalajlama se je na obtožbe kitajske vlade odzval iz New Delhija, kjer bo teden dni vodil budistične delavnice: "Vedno sem podpiral idejo o olimpijskih igrah na Kitajskem," je povedal in dodal, da sam zavrača tudi pozive drugih kritikov kitajske politike do Tibeta k bojkotu olimpijskih iger, saj si Kitajska, po njegovem mnenju, "zasluži biti prizorišče iger" in da bi morali biti Kitajci na to ponosni.
Kitajska ga je danes namreč obtožila, da je odgovoren za protivladne upore v Tibetu in da poskuša s tem ogroziti uspeh olimpijskih iger v Pekingu ter spodnesti tamkajšnje komunistične voditelje. Obtožbe v glasilih komunistične partije so se pojavile ravno takrat, ko je vlada sporočila, da so upori, ki so se iz Tibeta razširili v druge province, pod nadzorom. Za to skrbijo številne skupine vojakov.
"Nagib, ki vodi dalajlamo in njegove privržence, je uničiti olimpijske igre, tudi če bo za to potrebno prelivanje krvi," je poročal časnik Tibet Times in dogodke poimenoval "boj za življenje in smrt med nami in sovražnikom."
Nasilje, ki je sledilo uporom 14. marca v Lasi, tako pomeni katastrofo za Kitajsko pred bližajočimi se avgustovskimi olimpijskimi igrami, s katerimi je hotela narediti svojo mednarodno podobo še bolj prepoznavno.
Kitajska vlada je iz Tibeta pregnala vse predstavnike tujih medijev, zdaj pa tam preko televizije in interneta med prebivalce pošilja sporočila o pristranskem poročanju zahodnih medijev.
Število kitajskih smrtnih žrtev se je povzpelo na 22, ob nemirih v zahodnokitajski provinci Gansu, natančneje na ozemlju Ganan, kjer živijo Tibetanci, pa je bilo ranjenih 94 ljudi. Od tega naj bi bil le en civilist, vsi ostali so pripadniki policije ali različni funkcionarji. Dalajlama in njegova vlada v izgnanstvu navajata, da je število tibetanskih smrtnih žrtev 99, 80 v Lasi, 19 pa v provinci Gansu.
KOMENTARJI (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.