
Kot je v svojem pismu, ki so ga prebrali pred parlamentom v izgnanstvu v Dharamshali v Indiji, zapisal 75-letni tibetanski voditelj dalajlama, mora tibetanska vlada v izgnanstvu postati samostojna in neodvisna od njega.
V pismu, ki so ga prebrali in pozneje objavili še na internetu, je med drugim zapisal, da je tibetansko gibanje sedaj dovolj zrelo za neposredno izvoljenega političnega voditelja. "Če bomo ostali v izgnanstvu še desetletja, bo neizogibno nastopil čas, ko ne bom več sposoben voditi," meni dalajlama, ki je leta 1989 prejel Nobelovo nagrado za mir. Zato je pomembno vzpostaviti trden vodstveni sistem, dokler sem še sposoben za to in zdrav, in iz tega razloga mora tibetanska vlada v izgnanstvu postati samostojna, ne pa odvisna od dalajlame, je prepričan.
Dalajlama je minuli teden, ob obletnici tibetanskega upora kitajski nadvladi leta 1959, v Dharamshali napovedal, da se namerava umakniti iz tibetanske politike. To sicer ni prvič, da je dalajlama zaprosil, naj ga razrešijo njegovih političnih odgovornosti, vendar je tibetanski parlament v izgnanstvu njegovo prošnjo v preteklosti zavrnil z obrazložitvijo, da zanj nimajo enakovredne zamenjave. Vodilni tibetanski politični voditelji v izgnanstvu, med njimi tudi premier Samdhong Rinpoche, so sicer dali vedeti, da bodo tokrat privolili v njegovo prošnjo. "Ta odločitev njegove svetosti dalajlame je dokončna. Ni vrnitve nazaj," je dejal.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.