Ameriški predsednik Barack Obama je v Oslu "z globoko hvaležnostjo in ponižnostjo" uradno prejel Nobelovo nagrado za mir.
Obljubil je, da jo bo izkoristil za prizadevanje "k svetu, kakršen bi moral biti". "Soočam se s svetom, kakršen je," je dejal Obama, ki se ni hotel odreči vojni za svoj narod ali pod njegovim vodstvom in je poudaril, da je zavezan ščititi in braniti ZDA. "Nenasilno gibanje ne bi moglo ustaviti Hitlerjevih vojsk. Pogajanja ne morejo prepričati voditeljev Al Kaide, da odložijo orožje," je še poudaril in dodal, da "reči, da je sila včasih potrebna, ni poziv k cinizmu, je priznavanje zgodovine".
Kot je ocenil ob prihodu v norveško prestolnico, si morda drugi kandidati bolj zaslužijo prestižno nagrado. V primerjavi z nekaterimi drugimi osebnostmi, kot sta Albert Schweitzer in Nelson Mandela, je doslej dosegel zelo malo, je menil in dodal: "Poleg tega so po vsem svetu moški in ženske, ki sedijo v zaporu in prenašajo udarce, ker si prizadevajo za pravico." Tistim, ki menijo, da bi si ti "veliko bolj zaslužili to čast", nima ničesar odvrniti, je dejal.
Na kritike, da si nagrade ne zasluži, je dejal, da jo bo uporabil za okrepitev svoje zunanje politike, vključno s prizadevanji za trajen mir in varnost v svetu, stabilizacijo Afganistana, reševanje vprašanja podnebnih sprememb in jedrske oborožitve.
Kot pa je poudaril, cilj ni "zmagati na tekmovanju v priljubljenosti ali dobiti nagrado, celo tako prestižno, kot je Nobelova nagrada za mir", temveč spodbujanje ameriških interesov. "Če bom pri teh nalogah uspešen, bo, upajmo, nekaj kritike izginilo, a to res ni moja skrb," je dejal Obama. "Če ne bom uspešen, pa vsa hvala in nagrade na svetu ne bodo prikrile tega dejstva," je še dodal.
Vseeno je Obama priznal, da gre časovno pri podelitvi nagrade za nerodno naključje, saj je prav minuli teden napovedal, da bodo ZDA v Afganistan v boj s talibani in pripadniki mednarodne teroristične mreže Al Kaida poslale dodatnih 30.000 vojakov. Na skupni novinarski konferenci z norveškim premierjem Jensom Stoltenbergom je še poudaril, da ni dvoma glede začetka umika ameriških enot iz Afganistana julija 2011.
Greenpeace: Dobili ste jo, zdaj si jo še zaslužite!
Greenpeace je Obami za osvojitev nagrade čestital in ga pozval, naj prestiž nagrade izkoristi za zagotovitev ambicioznega, pravičnega in pravno zavezujočega sporazuma na Podnebnem vrhu ZN. ”Posledice, ki jih bodo imele podnebne spremembe na razpoložljivost naravnih virov in migracije ljudi, bdijo nad nami kot ena od največjih groženj za mir po vsem svetu. Predsednika Obamo pozivamo, naj ukrepa v duhu te najprestižnejše nagrade in naj pogumno naredi korak v smeri zaustavitve katastrofalnih podnebnih sprememb. To nagrado je delno dobil tudi zaradi odnosa do podnebja, a sedaj mora priti v Koebenhagen in si jo zaslužiti,” so zapisali.
'Nagrada prišla nekoliko prezgodaj'
Tibetanski duhovni voditelj dalajlama je ob današnji podelitvi Nobelovih nagrad dejal, da je Obama Nobelovo nagrado za mir dobil ''nekoliko prezgodaj''. Sam je sicer omenjeno nagrado prejel pred 20 leti za svojo miroljubno nasprotovanje kitajskemu režimu v Tibetu.
''Če pomislimo realistično, je morda malo prezgodaj, vendar to ni pomembno. Vem, da je Obama zelo sposoben človek,'' je povedal dalajlama v pogovoru za SkyNews. Nekateri komentatorji so se sicer po razglasitvi letošnjega prejemnika te ugledne nagrade šalili, da jo je dobil zgolj zato, ker ni nekdanji predsednik ZDA George Bush.
Tudi o Bushu je dalajlama povedal nekaj lepih besed. ''Včasih se posamezniki preveč zanašajo na nasvete različnih ljudi. Kot nekdanji predsednik George Bush, kot človeka ga imam zelo rad, je resnično čudovita oseba, zelo iskren. Vendar so zaradi nekaterih njegovih svetovalcev bile nekatere njegove politične odločitve katastrofalne,'' je dejal.
Obama se z dalajlamo še ni hotel srečati, saj so mu odsvetovali, češ da bi bilo uradno srečanje z njim tik pred uradnim obiskom Kitajske nespametno. Je pa tibetanski voditelj izrazil upanje, da se bo z ameriškim voditeljem srečal v prihodnjih mesecih.
Nobelove nagrade, ki jih vsako leto podeljujejo za posebne dosežke v dobrobit in za napredek človeštva, je od prve podelitve leta 1901 prejelo okoli 700 ljudi in ustanov z vsega sveta. Nagrade vsako leto podelijo ob obletnici smrti ustanovitelja Nobelovega sklada, Alfreda Nobela, švedskega industrialca in izumitelja dinamita. Nobelovo nagrado za mir podelijo v Oslu, druge pa v Stockholmu.
KOMENTARJI (38)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.