
Ministrski svet državne skupnosti Srbije in Črne gore je na sestanku sklenil, da bo Mednarodnemu sodišču za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije v Haagu dal jamstva za začasno izpustitev na prostost - do začetka sojenja - za vodjo Srbske radikalne stranke (SRS) Vojislava Šešlja in generala Republike srbske Dragomirja Miloševiča.
Haaško sodišče je obtožnico proti Šešlju podalo februarja lani, z njo pa ga bremeni zločinov v BiH, Hrvaški in Vojvodini. Novembra letos je napovedalo, da jo bo še razširilo. Šešelj je takoj po objavi obtožnice prostovoljno odšel v Haag, kjer že skoraj dve leti čaka na sojenje.
Dragomir Miloševič, ki ga aprila 1998 objavljena obtožnica bremeni sodelovanja pri obleganju Sarajeva, pa se je prostovoljno predal 3. decembra letos oblastem v Srbiji, ki so ga istega dne izročile Haagu.
Jamstva za začasno izpustitev Šešlja in Miloševiča je dala že vlada Vojislava Koštunice 9. decembra, nacionalni svet SČG za sodelovanje s sodiščem v Haagu pa je sprejel sklep, da bo ministrskemu svetu predlagal, naj poda državna jamstva za oba, kar je slednji tudi storil.
Manj represivno sodelovanje?
Predsedujoči ministrskemu svetu Svetozar Marovič, ki je tudi predsednik SČG, je po sestanku vlade povedal, da je država dala jamstva za Šešlja in Miloševiča zato, ker meni, da se lahko branita s prostosti, a tudi zato, ker bi bilo sodelovanje s Haagom na takšen način za širšo javnost "manj represivno".
Zunanji minister SČG Vuk Draškovič je pred dnevi zatrdil, da bo storil vse, kar je v njegovi moči, za sprostitev denarja, ki ga ima Šešelj v ameriških bankah.