Proizvajalci čistemu kokainu dodajajo različne snovi, s katerimi ga redčijo, da bi ga prodali več in s tem povečali zaslužek, obenem pa tudi povečajo njegov učinek. Vendar pa zaradi njih droga postane še bolj nevarna.
Ena od takih snovi je levamisol, ki ga v živinoreji uporabljajo za zatiranje zajedavcev. Po raziskavi DrugAbuse.com so ga našli v kar dveh tretjinah kokaina na trgu. Levamisol velja za zelo nevarno substanco, saj lahko povzroči razjede na koži in celo gnitje tkiva. Odgovoren pa je tudi za drastičen upad števila belih krvničk, zaradi česar se telo ni več sposobno boriti proti infekcijam in že majhna okužba lahko vodi tudi v smrt. To je podobno, kot če bi bili okuženi z virusom HIV, je po poročanju Independenta dejal neimenovani ameriški dermatolog.
Ponavadi sicer levamisola ni toliko, da bi povzročil tako hude zdravstvene težave, so pa že zabeležili primere, ko se je to zgodilo. "Okoli hodijo kot tempirane bombe. Okoli 10 odstotkov teh ljudi bo umrlo zaradi resnih okužb," je dejal dr. Noah Craft iz losangeleškega inštituta za biomedicinske raziskave.
Po podatkih DrogArt se je levamisol iz ZDA, kjer so ga v kokainu prvič odkrili leta 2003, razširil v Evropo in tudi v Slovenijo. Uporabnikom kokaina svetujejo, naj nemudoma poiščejo zdravniško pomoč, če opazijo naslednje znake: - visoko vročino, mrzlico, slabo počutje, - otečene bezgavke, - boleče razjede na sluznici (usta, anus), - infekcijo, ki ne izzveni, ali se zelo hitro slabša (npr. vnetje grla, glivična obolenja, abscesi, kožne infekcije, pljučnica). |
Kokainu najpogosteje dodana snov, ki povzroča raka
Še pogosteje kot levamisol pa je po ugotovitvah DrugAbuse.com kokainu dodan ravno tako nevaren fenacetin. Gre za protibolečinsko zdravilo, ki so ga v ZDA prepovedali že leta 1983, saj lahko povzroči raka in odpoved ledvic.
Dodajanje različnih snovi drogam postaja vedno bolj razširjeno. Leta 1987 je bil kokain 80-odstotno čist, danes je le še 52-odstotno, so pokazale raziskave. Pri heroinu pa je čistost iz 58 odstotkov leta 1993 padla na današnjih 35 odstotkov. To je podobno kot leta 1980, ko se je zahodni svet soočal s pravo epidemijo odvisnosti od heroina, s to razliko, da so bila takratna sredstva za redčenje drog nedolžna v primerjavi z današnjimi.
Fentanil, zaradi katerega je umrl Prince, vse pogostejša primes heroina
Zelo pogost je fentanil, ki ga je Ameriški center za nadzor bolezni (CDC) opisal kot 80-krat močnejšega od morfija in več stokrat močnejšega od heroina. V ZDA že od začetka leta poročajo o izjemnem porastu smrtnih žrtev med uporabniki fentanila ter heroina, ki mu je dodan fentanil. Zaradi omenjene substance se je mnogo prezgodaj končalo tudi življenje Princea.
Ugotovili so, da številni uporabniki ob heroinu zavestno jemljejo še fentanil, da bi s tem okrepili učinke droge, vedno več pa je takih, ki jim podtaknejo s fentanilom razredčeno drogo. Substanco izdelujejo v nelegalnih laboratorijih v Mehiki in na Kitajskem.
Fentanil že v Evropi
V okviru evropskega sistema za zgodnje opozarjanje na pojav novih psihoaktivnih snovi je bilo izdano opozorilo o 23 smrtnih primerih, povezanih z uporabo snovi akriloil fentanil, ki so jih zabeležili na Švedskem, je pred dvema tednoma sporočil DrogArt.
Heroinu dodajajo pomirjevalo za slone
Zgodba pa se tu še ne konča. Preprodajalci in proizvajalci drog posegajo po vedno močnejših dodatkih. Tako iz ZDA v zadnjih tednih poročajo o številnih primerih smrti zaradi prevelikega odmerka, pri katerih so žrtve zaužile s cartenfanilom razredčen heroin. Gre za snov, ki jo veterinarji uporabljajo za uspavanje slonov in drugih velikih živali in je stokrat močnejša od fentanila. To je najmočnejši komercialno dostopen opioid na svetu.
Carfentanil je tako močan, da lahko že nekaj zrnc velikosti kuhinjske soli povzroči smrt. V zadnjih nekaj tednih so v ameriških zveznih državah Ohio, Zahodna Virginija, Indiana in Kentucky zabeležili 300 primerov prevelikega odmerka, povezanega s cartenfanilom in fentanilom. Večino prizadetih so na srečo uspeli rešiti.
Najbolj znan je v zadnjem času primer para, ki so ga ustavili v Ohiu z otrokom v avtomobilu.
Proizvodnja cartenfanila ni niti draga niti zahtevna. Za zdaj zgolj ugotavljajo, iz katere države prihaja na ameriški trg. Domnevajo pa, da pot poteka iz Kitajske preko Mehike v ZDA. Skrivni laboratoriji pa verjetno obstajajo tudi v Mehiki.
Uradniki agencije DEA tudi ugotavljajo, da v Južni in Srednji Ameriki že izkoriščajo hitro naraščajoče število odvisnikov v ZDA. Tako v Mehiki kot v Kolumbiji in nekaterih drugih državah so opazili velik porast v proizvodnji heroina.
KOMENTARJI (45)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.