Mirko Cvetković je kandidat Demokratske stranke srbskega predsednika Borisa Tadića, ki je na predčasnih parlamentarnih volitvah 11. maja vodila zmagovito listo Za evropsko Srbijo. Po posvetih s predstavniki vseh parlamentarnih strank so iz Tadićevega urada sporočili, da se je po volitvah oblikovala parlamentarna večina in da bodo v novi vladi lista Za evropsko Srbijo pod vodstvom DS, koalicija strank okoli Socialistične stranke Srbije (SPS), koalicija Za evropski Sandžak ter Zveze vojvodinskih Madžarov.
Socialisti so v ponedeljek sporočili, da so se odločili za oblikovanje vladne koalicije s Tadićevo listo Za evropsko Srbijo, ki je na volitvah prejela 102 poslanski mesti. Koalicija okoli socialistov, v kateri sta še Stranka združenih upokojencev Srbije (PUPS) in Enotna Srbija (JS), je prejela 20 mandatov. Radikalci so dobili 78 poslanskih mandatov, koalicija DSS-NS pa 30 mandatov.
Vodja socialistov Ivica Dačić je za srbsko tiskovno agencijo Tanjug že izrazil pričakovanje, da bo nova vlada stabilna in da bo vodila enotno državno politiko pri obrambi "državnih in nacionalnih interesov, evropskega povezovanja, gospodarskega razvoja in socialne pravičnosti". Spomnil je, da so se v koalicijskih pogovorih dogovorili, da bo položaj premiera zasedel predstavnik DS.
Tadić je odločitev sporočil po sestanku predsedstva svoje stranke, ki ga je seznanil s svojim izborom. Po poročanju Tanjuga naj bi odločitev sprejel po vrsti nesoglasij v stranki glede kandidatov, med katerimi so ob Cvetkoviću omenjali tudi zunanjega ministra Vuka Jeremića in podpredsednika DS Bojana Pajtića. Slednji naj bi imel močno podporo v vodstvu stranke.
58-letni Cvetković, ki je doktoriral na ekonomski fakulteti v Beogradu, je bil pred vstopom v politiko leta 2001 ugleden ekonomski strokovnjak in svetovalec, ki je med drugim sodeloval s Svetovno banko in deloval na srbskem rudarskem in ekonomskem inštitutu. V politiko je vstopil leta 2001, ko je bil imenovan za namestnika ministra za gospodarstvo in privatizacijo v vladi pokojnega premiera Zorana Đinđića. Leta 2003 in 2004 je vodil Agencijo za privatizacijo, za finančnega ministra pa je bil imenovan v dosedanji vladi maja lani.
Parlament, ki je danes sklenil ustanovno zasedanje, naj bi po poročanju srbskih medijev v začetku prihodnjega tedna obravnaval predlog zakona o vladi in ministrstvih, sprejetje katerega je pogoj za oblikovanje nove vlade. V skladu s tem predlogom naj bi imela nova vlada nekaj ministrstev več, skupno med 26 in 28. Sestava nove srbske vlade bi lahko bila znana v četrtek, tako da bi lahko Srbija novo vlado dobila že do konca prihodnjega tedna.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.