Preživele ženske se sedaj soočajo s spolnim nadlegovanjem, prisilnimi porokami in tudi posilstvi, poroča britanska humanitarna agencija Oxfam. Veliko moških je namreč ostalo brez žena, po drugi strani pa ženske, ki so izgubile moške člane svoje družine, nimajo zaščite. V Indoneziji poleg tega še ugotavljajo, da so med napadalci velikokrat tudi vojaki.
»Nesorazmeren udarec bo povzročal težave še leta dolgo, razen če vsi humanitarni delavci takoj ne začnejo reševati teh težav,« je povedala Becky Buel iz Oxfama.
Zaradi pomanjkanja žensk so prizadeti tudi moški. Večina je izgubila svoje soproge in se želijo ponovno poročiti, a nimajo denarja za tradicionalna razkošna praznovanja. »Pogrešamo smeh in klepetanje žensk,« je povedal eden od preživelih.
Potres, ki je prizadel jugovzhodno Azijo, ter cunamiji, ki so mu sledili, so zahtevali okoli 300 tisoč življenj.
Visoki komisariat Združenih narodov za begunce je napovedal umik iz indonezijske province Aceh, kjer je cunami zahteval skoraj 220 tisoč žrtev. Za to so se odločili zaradi pritiskov indonezijske vlade na humanitarne organizacije. Džakarta tudi ni odobrila načrta UNCHR, da bi v regiji gradili nove domove.
Indonezijska vlada je sicer že takoj po katastrofi napovedala, da bo po treh mesecih zahtevala umik vseh humanitarnih organizacij, za katere bo menila, da ne prispevajo k dolgoročni obnovi Aceha. Kljub temu, da so ta rok pred tednom dni podaljšali za en mesec, se je veliko človekoljubnih organizacij že pripravilo na odhod.