
Nemška kanclerka Angela Merkel je na začetku tridnevnega obiska v Izraelu v luči letošnje 60. obletnice nastanka judovske države izpostavila "posebno odgovornost Nemčije za izraelsko pravico do obstoja" ter pomen zgodovinske sprave med obema državama. Izraelski premier Ehud Olmert je medtem poudaril izjemen pomen nemško-izraelskega partnerstva.
Nemčija je 60 let po nastanku Izraela tako po besedah Olmerta eden najpomembnejših mednarodnih partnerjev judovske države. Merklova je ob tem izjavila, da je izjemno hvaležna, ker lahko s tokratnimi pogovori odpre novo poglavje v odnosih med državama. Po njenih besedah bo sicer vedno obstajala nemška odgovornost za zagotavljanje obstoja judovske države, obenem pa je treba razvijati tudi projekte za prihodnost.

Kanclerko so sprejeli številni člani izraelske vlade, zvečer pa se ji bo pridružilo tudi šest ministrov nemškega vladnega kabineta, med drugim zunanji minister Frank-Walter Steinmeier. Predstavniki obeh vlad bodo namreč v ponedeljek prvič opravili medvladna posvetovanja med državama.
Takoj po pristanku v Tel Avivu je Merklova odletela naprej v puščavo Negev, kjer je skupaj z izraelskim predsednikom obiskala grob ustanovitelja judovske države Davida Ben Guriona v bližini kibuca Sde Boker. Peres je pri tem povedal, da je Ben Gurion v svojem času vedno poudarjal, da holokavsta ne bi smeli nikoli pozabiti, vendar pa je obenem vztrajal, da obstaja tudi neka druga Nemčija.
Merklova, ki jo spremlja tudi gospodarska in znanstvena delegacija, bo obiskala tudi spominski center holokavsta Jad Vašem, obisk pa bo sklenila v torek, ko bo kot prva nemška kanclerka v nemščini nagovorila izraelski parlament, kneset. Nagovor bo potekal v nemščini, s čimer se ne strinjajo nekateri izraelski poslanci. Menijo, da bi s tem Merklova znova obudila boleče spomine na grozote druge svetovne vojne. V Izraelu živi 250 tisoč oseb, ki so preživele holokavst.

Kanclerka se je zaradi obiska v Izraelu sicer znašla pod pritiskom na domačem političnem prizorišču. Mnogi namreč menijo, da bi morala med obiskom izpostaviti tudi razlike med Olmertovo vlado in Palestinci ter se srečati še s palestinskim predsednikom Mahmudom Abasom. Sama se je v svojih napovedih pred obiskom medtem osredotočala predvsem na partnerstvo med državama, ki ga je označila za "čudež zgodovine".
KOMENTARJI (55)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.