"Na bojišču v Indiani smo pustili vse, kar imamo. Dali smo vse od sebe, toda volivci so izbrali drugačno pot," je po porazu v Indiani, državi, v katero je položil vse svoje upe, z mrkim obrazom dejal konservativni senator Ted Cruz ter ustavil svojo kampanjo. Že dolgo je bilo sicer jasno, da Donalda Trumpa ne more ujeti, toda lahko bi mu še naprej kradel delegate in poleti omogočil odprto konvencijo, na kateri bi strankarski veljaki Trumpu poskušali preprečiti nominacijo.
A zdaj se zdi, da je konec in da je newyorški milijarder, poslovnež in politični začetnik dosegel nemogoče. Brez Cruza v tekmi bo verjetno zbral čarobno številko 1237 delegatov ter obotavljajočo republikansko stranko, ki že mesece ne le čaka, ampak si celo odkrito prizadeva za sesutje njegove kampanje, prisilil, da ga bodo v Clevelandu okronali za predsedniškega kandidata.
Predsedniški Trump?
"Ta država, ki je tako razdeljena, bo postala lepa in ljubeča, v kateri bomo imeli vsi radi drug drugega," pa je svojo, kot pravi temu predsedniško držo, po zmagi pokazal Trump. Čestital je tudi Cruzu in ga imenoval "trdega in pametnega nasprotnika, ki ima pred seboj obetavno prihodnost". Dobrih 12 ur pred ljubečim zmagovalnim nagovorom pa je Trump na televiziji še izvedel enega bolj bizarnih napadov na Cruza. Njegovega očeta je na temelju tabloidnih namigov povezal z Leejem Harveyjem Oswaldom in tako z umorom predsednika Johna Kennedyja. To je celo hladnokrvnega Cruza spravilo v redko viden bes, ki je Trumpa označil za patološkega lažnivca, narcisa in popolnoma nemoralnega človeka. Kar je morda celo bolje kot oznaka, ki si jo je sam prislužil pred dnevi, ko je donedavni vodja republikanske stranke v kongresu John Boehner senatorja Cruza označil za zlodeja in "največjega pasjega sina, s katerim sem kdajkoli delal".
Toda Trump je s svojstveno in še nikoli videno kampanjo od poletja iz tekme sistematično izločil 15 nasprotnikov, vse precej bolj izkušene politike, kot je sam. Zdaj je v boju ostal le še trmasti guverner Ohia John Kasich, ki nima možnosti, toda vztrajno ponavlja, da do konvencije nihče ni zmagovalec, in očitno še vedno upa na scenarij, v katerem bi Trumpu v zadnjem trenutku lahko preprečili tekmo za Belo hišo. Toda precej bolj verjetno je, da se začenja najbolj umazana in groba predsedniška kampanja v ameriški zgodovini. V kateri si bosta nasproti stala Donald Trump in Hillary Clinton. Politični "outsider" ter nekdanja prva dama, senatorka in zunanja ministrica.
Neprepričljiva Clintonova
Hillary Clinton je sinoči v Indiani sicer doživela nov in nepričakovan poraz, čeprav ves čas poudarja, da ima predsedniško nominacijo kot prva ženska v zgodovini pravzaprav že v rokah. "V kampanji Clintonove mislijo, da je bitka končana. To ni res," je sporočil Bernie Sanders. Dejstvo je, da Clintonove, ki je zbrala več delegatov in ima na svoji strani tudi strankarske veljake (superdelegate), ne more ujeti. Toda lahko vpliva na premik stranke v levo (kar se je že zgodilo) in skrbi, da teme, ki jih je načel v kampanji, ne bodo pozabljene.
Z 18 zmago je Sanders potrdil, da se tudi pri demokratih dogaja nekaj podobnega kot pri republikancih. Nezadovoljni volivci zavračajo tradicionalne washingtonske politike, za katere menijo, da so pozabili na srednji in delavski razred ter se uklanjajo donatorjem, kapitalu in korporacijam. Zato na desnici uspeva Trump, ki ga podpirajo predvsem revnejši beli volivci, saj obljublja vrnitev delovnih mest iz Mehike in Kitajske, izgon priseljencev, razveljavitev trgovinskih sporazumov, manj ameriškega vpletanja v tujini ... Sanders pa navdušuje mlade, ki jih težijo vse višji študentski dolgovi, negotova prihodnost, hkrati pa jih skrbijo podnebne spremembe in prevlada denarja v politiki.
Trump in Clintonova, kot kaže najverjetnejša tekmeca za Ovalno pisarno, imata ob vseh svojih razlikah vendarle nekaj skupnega. Raziskave kažejo, da sta najbolj nepriljubljena predsedniška kandidata v moderni ameriški zgodovini. Oba za seboj nosita neskončno težko prtljago preteklih odločitev, potez, izjav, kar bo nasprotna stran izkoriščala za neusmiljene napade. Kdo se bo vselil v Belo hišo, je nemogoče napovedati, toda v spopadu nekdanjih dobrih znancev je jasno le, da bodo udarci umazani in da bodo leteli na vse strani. Ter da bodo volivci, ki niso navdušeni nad nobenim od njiju, izbirali po načelu manjšega zla. Mnogi pa bodo novembra ostali doma.
KOMENTARJI (176)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.