Tujina

'Črta bi morala potekati drugače'

Zagreb, 18. 11. 2009 12.17 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Hrvaški zunanji minister Jandroković verjame, da bo sabor ratificiral meddržavni sporazum o reševanju meje med Slovenijo in Hrvaško. Opozoril je na problem slovenskega dostopa do morja.

Odločitev slovenske vlade, ki je sprejela arbitražni sporazum, hrvaški zunanji minister Gordan Jandroković ni želel komentirati.  "Povedal bi zgolj, da verjamem, da bo hrvaški sabor z dvotretjinsko večino ratificiral besedilo sporazuma," je dejal Jandroković. 

Jandroković je še povedal, da je dobil osnutek poročila o sodelovanju s haaškim Mednarodnim sodiščem za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije.
Jandroković je še povedal, da je dobil osnutek poročila o sodelovanju s haaškim Mednarodnim sodiščem za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije. FOTO: Reuters

Ključni spor je v tem, da slovenska stran meni, da ima pravico do teritorialnega stika z odprtim morjem, medtem ko ima Hrvaška drugačne poglede in meni, da bi morala mejna črta potekati drugače, je še dejal hrvaški zunanji minister novinarjem pred današnjo konferenco o sklenitvi hrvaških pristopnih pogajanj in evropski perspektivi držav Zahodnega Balkana. Sklenil je, da bo končno odločitev sprejelo arbitražno sodišče.

Kosorjeva presenečena

Hrvaška premierka Jadranka Kosor je izrazila presenečenje nad "odklonilno držo" predsednika opozicijske Socialdemokratske stranke (SDP) Zorana Milanovića glede dogovora o sprejetju arbitražnega sporazuma s Slovenijo. Kosorjeva pa je v pogovoru za najnovejšo izdajo Globusa spregovorila tudi o odnosu s slovenskim premierom Borutom Pahorjem.

Zaradi pomislekov Nizozemske, Velike Britanije, Danske, Finske in Belgije glede sodelovanja Hrvaške s haaškim sodiščem v primeru topniških dnevnikov Zagreb ne more odpreti enega izmed ključnih poglavij v pogajanjih z EU – poglavja o pravosodju.

"V razpravi o arbitražnem sporazumu se je on (Milanović) vedel milo rečeno nenavadno. Denimo, dogovorila sva se za srečanje, potem pa ni prišel in mi je prek medijev sporočil: 'Nimam se kaj pogovarjati s teboj'," je Kosorjeva opisala svoj odnos z Milanovićem. Dodala je, da gre za politika mlajše generacije, ki ne bi smel biti obremenjen z odločitvami ali z odnosi iz preteklosti, ter da je omenjeno Milanovićevo obnašanje slabo za prihodnost, ki naj bi jo vsi skupaj gradili na Hrvaškem.

Navadno šarmiranje

"Prepričana sem, da nobena izmed generacij politikov ne bo prišla do boljšega dogovora, kot je dogovor s (slovenskim premierom Borutom) Pahorjem. Ta dogovor je plod najinega osebnega zaupanja in spoštovanja, ki se zgodi ali ne," je še izjavila Kosorjeva. Na novinarsko opombo, da njun odnos s Pahorjem nekateri na Hrvaškem ocenjujejo le kot navadno šarmiranje, pa je Kosorjeva odgovorila, da je to "žal res".

Na novinarsko opombo, da njun odnos s Pahorjem nekateri na Hrvaškem ocenjujejo le kot navadno šarmiranje, pa je Kosorjeva odgovorila, da je to "žal res".
Na novinarsko opombo, da njun odnos s Pahorjem nekateri na Hrvaškem ocenjujejo le kot navadno šarmiranje, pa je Kosorjeva odgovorila, da je to "žal res". FOTO: Reuters

Spomnila je, da je prejšnji teden v enem izmed hrvaških časnikov hrvaški ribič v svojem dnevniku zapisal, kako je gledal fotografije nje in Pahorja ter potem povedal svoji ženi, da v njunem odnosu ni "čistih poslov" zaradi načina, kako je Kosorjeva gledala Pahorja. Potem mu je žena odgovorila, da je slišala za to ter da je ta odnos sumljiv, je povzela Kosorjeva.

"Moram priznati, da me je to prizadelo. Poglejte, na ta način se nikoli ne govori, če se pogovarjata dva moška, dva politika. Mislim, da seksizmu ni potrebno namenjati prostora v javnih medijih," je še ocenila Kosorjeva.

Jandroković upa na pozitivno poročilo

Jandroković je še povedal, da je dobil osnutek poročila o sodelovanju s haaškim Mednarodnim sodiščem za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije, ki ga bo glavni haaški tožilec Serge Brammertz predstavil 3. decembra na seji Varnostnega sveta ZN. Poudaril je, da bo Hrvaška do takrat storila vse, da bi Brammertzu dokazala in potrdila, da je sodelovanje Zagreba s haaškim sodiščem popolno.

Izrazil je prepričanje, da bo končna različica Brammertzovega poročila pozitivna za Hrvaško. Brammertz je sicer od Hrvaške večkrat neuspešno zahteval vojaške dokumente o topniških napadih na Knin avgusta 1995 v času hrvaške operacije Nevihta.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (18)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

hillya
20. 11. 2009 11.14
Zakaj dobiva Pahor plačo, da je zdaj potreben še referendum. Zakaj še stroški za reefrendum? Če se ni sposoben dogovoriti za mejo s hrvaško pravično in pošteno (brez nepotrebnih stroškov za referendum), naj odstopi - "smejčkanje s kolegico" je Sloveniji odneslo slovensko ozemlje in pot na odprto morje. Ali nameravajo zahtevati še Trst ? Je prekratka hrvaška obala od Pirana do Budve? Pa to ne moreš verjet !!!
sbosbo
20. 11. 2009 08.35
bnam 2707 20.11.2009, 03:23 -2 Če Slovenci ne bomo izglasovali na refrendumu nezaupnico sporazumu in tudi vladi,smo res ene navadne riti in nič čudnega ni,da nas vsi jahajo. Kako naj se odloča o tem vprašanju na referendumu? A naj se o tem sprašuje ljudi ki nimajo pojma za kaj se gre?? Na podlagi česa, pa bodo odločali volilci?? Mednacijonalne nestrpnosti, čustev, neznanja?? Zanimivo, kako se o tem najbolj ubadajo ljudje, ki živite 200km stran od tu, in niti še videli v življenju teh "spornih ozemelj", domačini in dotični ljudje, pa komej čakajo konec zmešnjave in normalizacijo situacije. Dej ukvarjaj se z lastnimi problemi in vprašanji in enako vsi ostali, to vprašanje pa prepusti, ljudem ,ki so za to zadolženi! Pomisli raje na ljudi, ki so neposredno vpleteni in ne samo na tvojo lastno zakompleksano in naivno r!t. Če pa misliš , da lahko vplivaš in da te bo kdo kaj vprašal, se motiš. Ljudje božji, kaj vas vse maltra, ne morem verjeti!!
sbosbo
20. 11. 2009 08.21
bnam 2707 20.11.2009, 03:21 -2 Seveda bi morala potekati drugače in sicer natanko tako kot je potkala leta 1918. Kje pa je potekala mejna črta l.1918??
bnam 2707
20. 11. 2009 03.23
Če Slovenci ne bomo izglasovali na refrendumu nezaupnico sporazumu in tudi vladi,smo res ene navadne riti in nič čudnega ni,da nas vsi jahajo.
bnam 2707
20. 11. 2009 03.21
Seveda bi morala potekati drugače in sicer natanko tako kot je potkala leta 1918.
didlos
19. 11. 2009 12.08
pOLITIKE NE POTREBUJEMO VEČ ! kAJTI TOKRAT RAČUNAJO NA NAŠ GLAS ne NA REFERENDUMU, TAKO SI BODO UMILI ROKE IN REKLI, DA SO ONI NAREDILI VSE !
odbogaposlan
18. 11. 2009 18.44
Seveda, črta bi morala potekati po reki Mirni!
petdan
18. 11. 2009 17.33
Saj bo arbitražno sodišče odločilo tako kot mora; predvsem če bomo predložili dobro dokumentacijo. Prepričan sem, da bo odločitev en kompromis, ki bo zadovoljil obe strani.
Jani.
18. 11. 2009 16.41
Slovenija je pomorska država in ima lastne teritorialne vode do odprtega morja. Pa kašni stik neki (da nam vsilijo njihov režim, ki bo za nas poguben), al pa še hujše, še to bi nam radi vzeli!? Če bi mi imelo tolko jajc kot jih imajo vsi zavedni hrvati, bi se pa do reke lahko menli!!! :))) Samo ne, mi že začnemo z minimalnimi izhodišči...sklonjenih glav, ko ptički že čivkajo, da vedno popustimo pritiskom kogarkoli...
victoriosus
18. 11. 2009 16.41
torej važno da se spor konča. Ni važno, da vsakih nekaj desetletij Hrvatje rinejo bolj in bolj v naše ozemlje, Slovenci pa "eh, dajmo jim teh par kilometrov, samo da bo mir". Čez 100 let bodo zahtevali "samo" kopensko mejo z Italijo, mi pa bomo samo želeli mir... Kako smo miroljubni! Ali neumni?
todokol
18. 11. 2009 15.05
Zrihtajte že enkrat to mejo. Kopenska meja naj ostane takšna kot je v tem trenutku. Glede meje na morju pa naj bo tako, da ima Slovenija zagotovljen izhod (ne zgolj stik) do mednarodnih voda. In pustite zdaj razna zgodovinska dejstva, ker je to en velik bullshit.
pikec3
18. 11. 2009 13.43
Črta bi morala biti nekje pri Poreču, ampak so se Hrvati po II. sv. vojni nasilno prisiljevali v Istro in tako ustvarili narodni višek.
pikec3
18. 11. 2009 13.41
Črta bi morala biti pri Poreču, ampak so Hrvate po II. sv. vojni nasilno prisiljevali v Istro in tako ustvarili narodni višek.
ljudina
18. 11. 2009 13.32
braindestroyer18.11.2009, 13:190 Topniške,pa še raketne naj pokažejo,ker so tudi raketirali Srbe Ti si sam sebe raketirao..................
braindestroyer
18. 11. 2009 13.20
Jadranka,če si pa fajna muca
braindestroyer
18. 11. 2009 13.19
Topniške,pa še raketne naj pokažejo,ker so tudi raketirali Srbe
Mr.Somebody
18. 11. 2009 13.17
reševanje po načelih mednarodnega prava pomeni sredinsko črto. To je vsem jasno.