Ameriški predsednik Donald Trump s svojimi izjavami na račun spodkopavanja zveze Nato spet razburja. Tokrat se je pod plazom njegovih kritik znašla nič hudega sluteča najmlajša članica zveze - Črna gora.
Trump je bil v torek zvečer gost na ameriški televiziji Fox News, kjer sta z voditeljem Carlsonom Tuckerjem govorila predvsem o zvezi Nato in Trumpovem pogledu nanjo, ter severnoatlantskemu zavezništvu. Tucker ga je tako vprašal, zakaj bi se po njegovem morale Združene države Amerike odzvati na poziv oziroma prošnjo za obrambo katere so članic zveze Nata - denimo Črne gore? "Zakaj bi moj sin šel braniti Črno goro?" je Tucker vprašal Trumpa. Ta pa mu je na to odgovoril: "Razumem, kaj želiš povedati in jaz sem si postavil isto vprašanje. Črna gora je majhna država z zelo močnimi ljudmi."
Tucker je nato dejal, da sicer nima ničesar proti Črni gori in da bi ta hipotetični scenarij lahko predstavil tudi na kakšni drugi državi. A Trump je nadaljeval z 'opisovanjem' Črnogorcev. "So zelo močni ljudje, zelo agresivni ... lahko bi postali agresivni ... in čestitam: Znašli smo se v tretji svetovni vojni," je izjavil ameriški predsednik.
Po pravilih Nata, lahko članice zveze zaprosijo za pomoč pri obrambi, vseh 28 članic pa se je dolžnih odzvati. Klavzulo so v vsej zgodovini Nata sicer 'aktivirali' le enkrat: v ZDA po napadu 11. septembra 2001.
Businnes Insider pa ob tem spodkopava Trumpove navedbe in navaja, da Črna gora v primeru 'agresije' in napada namreč sploh ne bi mogla aktivirati omenjene klavzule. V tem primeru bi bila namreč smatrana za napadalca in ne napadeno državo.

Tiskovni predstavnik zveze Nato je nato skušal omiliti Trumpove izjave. "Predsednik Trump je jasno povedal, da ZDA popolnoma stojijo za Natom in da je naše zavezništvo močno," je dejal.
Spomnil je še, da je bil peti člen uveljavljen le enkrat in sicer ob terorističnemu napadu v ZDA 11. septembra 2001, ko so nato napadli Afganistan. "Več sto tisoč Evropejcev in Kanadčanov je takrat stalo ob strani ameriškim vojakom in več kot tisoč jih je plačalo s svojim življenjem," je dodal.
'Zunanja politika ni njegova močnejša plat'
Na Trumpove izjave se je odzval nekdanji črnogorski predsednik ter vodja opozicijske socialno demokratske stranke Ranko Krivokapić, ki je za britanski BBC Trumpa označil za "najbolj čudnega predsednika v zgodovini ZDA". "S takšnim predsednikom in njegovim poznavanjem zunanje politike nikoli ne moremo vedeti, kaj se bo zgodilo. Zunanja politika ni njegova močnejša plat," je dejal Krivokapić.
Izpostavil je še, da mir v Črni gori ni ogrožen. "Vse je pod nadzorom, v Črni gori ne potrebujemo Natovih sil," je še dejal Krivokapić.
Kongresniki zaradi Trumpa razmišljajo o novih sankcijah proti Rusiji
S svojimi izjavami v intervjuju je Trump tako znova vzbudil tudi dvom, da so ZDA brezpogojno pripravljene pomagati svojim zaveznikom. Spomnil je tudi, da članice ne prispevajo dovolj za obrambo. "Zelo nepravično je, ker ne plačujejo in mi jih branimo," je dejal.
Trump je pred dnevi po zaključku vrha Nata, kljub predhodno ostrim kritikam, da zaveznice ne prispevajo dovolj v obrambni proračun, sicer dejal, da še zmeraj verjame v Nato. Izpostavil je, da so zaveznice namreč obljubile, da bodo za obrambo poslej namenile več. Vrh Nata je bil po Trumpovih besedah na koncu "fantastično srečanje".
Predsednik predstavniškega doma ameriškega kongresa Paul Ryan pa je v luči Trumpovih nedavnih izjav, da popolnoma zaupa ruskemu predsedniku Vladimirju Putinu glede ruskega (ne)vpletanja v ameriške volitve, dejal, naj relevantni odbori razmislijo o dodatnih sankcijah proti Rusiji, ki jih bo sam podprl. "Naj bom povsem jasen. Stojimo ob strani zaveznikom v Natu in vsem državam, ki se soočajo z rusko agresijo," je dejal republikanec.
KOMENTARJI (80)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.