Na Kitajskem še vedno obratuje vrsta nelegalnih centrov za pridržanje, kjer oblasti držijo ljudi zaprte tudi po več mesecev, razkriva poročilo organizacije za človekove pravice Human Rights Watch. Ti tako imenovani črni zapori so po pisanju organizacije pogosto v hotelih, ki so v lasti države, v negovalnih domovih in v psihiatričnih ustanovah. 'Zločinci', ki pa se znajdejo tam, so najpogosteje državljani, ki so se v Peking odpravili, da bi prijavili nepravice, ki se jim dogajajo. Oblasti obstoj takšnih zaporov ostro zanikajo, čeprav so o njih že pisali tako kitajski kot tuji mediji.

Poročilo omenjene humanitarne organizacije, ki je nastalo na podlagi intervjujev z 38 nekdanjimi zaporniki, še navaja, da zapornike včasih ugrabijo kar na ulici in jih skrivaj odpeljejo v omenjene centre. Velikokrat jim tudi vzamejo vse, kar imajo s sabo, in jih pretepajo, ne da bi jim razkrili razlog za pripor.
Mnoge med njimi tako zajamejo med potjo v kitajsko prestolnico, kamor se gredo pritožit na državni urad za pisma in klice, ki je namenjen lažjemu reševanju manjših pritožb.
Human Rights Watch ob tem razkriva še neobjavljene dokumente, v katerih so za tiste uradnike, ki ne ukrepajo proti pritožnikom, predvidene kazni, za tiste, ki pa se držijo pravil, plačilo.
“Obstoj črnih zaporov v srcu Pekinga je v posmeh retoriki kitajske vlade glede izboljševanja stanja človekovih pravic in spoštovanja zakonov v državi,” je dejala predstavnica omenjene organizacije za Azijo Sophie Richardson.
“Zagotavljam vam, da na Kitajskem ni nikakršnih črnih zaporov,” pa trdi predstavnik kitajskega zunanjega ministrstva. In to kljub pisanju tamkajšnjega dnevnika China Daily, da je bil nek paznik v enem od teh centrov prejšnji teden obsojen zaradi posilstva priprte 20-letnice.
KOMENTARJI (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.