
Črna gora je danes v Bruslju začela pristopna pogajanja z Evropsko unijo. Pogajanja je država uradno začela na ministrski medvladni konferenci, prva poglavja pa bo odprla po pregledu usklajenosti svoje zakonodaje z evropsko, ki se bo končal prihodnje leto.
Pogajalski okvir za Črno goro bo temeljil na novem širitvenem pristopu, uvedenem oktobra lani. Ta takoj na začetku pogajanj predvideva odprtje dveh najtežjih poglavij – o pravosodju in temeljnih pravicah ter svobodi, pravici in varnosti – in njuno zaprtje na koncu pogajanj. Evropski komisar za širitev Štefan Füle je pojasnil, da se bo pregled usklajenosti črnogorske zakonodaje z evropskim pravnim redom za omenjeni poglavji končal prihodnje leto. Črna gora tako letos še ne bo odprla nobenega poglavja, čeprav se je sprva napovedovalo, da bi lahko prvi poglavji odprla še letos.
Danski minister za evropske zadeve Nicolai Wammen je povedal, da je začetek pogajanj plod reform, ki jih je izvedla Črna gora, komisar pa je poudaril, da čaka državo še težko delo in da ne bo dobila "brezplačne vstopnice" v EU. Črnogorsko stran je zastopal minister za zunanje zadeve in evropske integracije Milan Roćen. Članice Unije so sicer Črno goro ob priporočilu za začetek pristopnih pogajanj znova pozvale, naj okrepi prizadevanja v boju proti korupciji in organiziranemu kriminalu, evropskemu policijskemu uradu Europolu pa so naložile pripravo poročila o organiziranem kriminalu v tej državi.
Črna gora je za članstvo v EU zaprosila decembra 2008. Evropska komisija je novembra 2010 priporočila, naj se ji dodeli status kandidatke, kar je vrh EU nato potrdil decembra 2010. Začetek pogajanj je komisija priporočila že lani, vendar so članice zahtevale dodatno poročilo o reformah na najbolj problematičnih področjih.
KOMENTARJI (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.