Črnogorski parlament je na seji slovesno razglasil neodvisnost Črne gore. Deklaracijo o razglasitvi neodvisne države so podprli vsi prisotni poslanci, pri čemer pa ni bilo prisotnih poslancev črnogorske opozicije.
Skupščina pod vodstvom njenega predsednika Ranka Krivokapića je najprej potrdila uradne izide referenduma 21. maja, v skladu s katerimi je za neodvisnost glasovalo 55,5 odstotka črnogorskih volivcev, proti jih je bilo 44,5 odstotka.
Izide jim je predstavil vodja črnogorske referendumske komisije František Lipka, ki je ob tem poudaril, da je referendum potekal v skladu z demokratičnimi pravili.
Nato jim je predsednik parlamenta prebral deklaracijo o načelih, na katerih bo temeljila Črna gora kot samostojna država, ki so jo z dvigom rok podprli vsi prisotni poslanci. "Sporočam, da je črnogorski parlament glasoval za razglasitev neodvisnosti Črne gore," je slovesno dejal Krivokapić.
Sledil je bučen aplavz in po slabe pol ure se je slovesna seja že končala. Poslance in druge udeležence seje sta pred poslopjem parlamenta pričakala navdušena množica ljudi in ognjemet, dogodek pa je obeležila tudi črnogorska pravoslavna cerkev, katere zvonovi so bili 15 minut.
Za strateški cilj so si Črnogorci zastavili članstvo v Evropski uniji in zvezi NATO, država pa naj bi takoj po razglasitvi neodvisnosti sprožila postopek za članstvo v Združenih narodih in drugih mednarodnih organizacijah. V deklaraciji je med drugim tudi omenjeno, da ima Črna gora "poseben interes in vso potrebno voljo za izgradnjo dobrih in prijateljskih odnosov s Srbijo".
Na seji so bili med drugimi prisotni črnogorski predsednik Filip Vujanović in premier Milo Đukanović ter predsednik SČG Svetozar Marović. Poleg črnogorske opozicije pa ni bilo tudi srbskega predsednika Borisa Tadića in srbskega premiera Vojislava Koštunice.
V imenu predsednika Evropskega parlamenta Josepa Borrella se je seje udeležil evropski poslanec in poročevalec Evropskega parlamenta za Srbijo in Črno goro Jelko Kacin.
Po seji naj bi predsednik, premier in predsednik parlamenta Črne gore v Podgorici gostili slovesen sprejem, na katerega so vabljeni predstavniki črnogorskih pravosodnih oblasti, črnogorskih političnih strank in diplomatski zbor, pa tudi vodilni predstavniki oblasti Srbije in državne skupnosti SČG. Podobno slovesnost, ki naj bi prav tako potekala v najvišjem krogu, bodo organizirali še 13. julija, na dan državnosti Črne gore, v Cetinju.
Prva čestitala Drašković in Mesić
Črni gori sta med prvimi čestitala zunanji minister SČG Vuk Drašković in hrvaški predsednik Stipe Mesić. Draškovič je v čestitki izpostavil, da je Srbija naslednica državne skupnosti SČG in da morata državi ohraniti tesne odnose.
Odločitev Črnogorcev je pozdravil tudi Mesić. "Čeprav so se volivci na referendumu odločali med dvema povsem različnima opcijama, je zdaj najbolj pomembno, da se sedaj, ko je razglašena neodvisnost države, nihče ne čuti poraženega, niti v Črni gori niti v Srbiji," je v čestitki zapisal hrvaški predsednik.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.