Črna gora je danes uradno priznala Kosovo kot neodvisno državo, je sporočil črnogorski zunanji minister Milan Roćen. "Vlada je soglasno sprejela odločitev o priznanju republike Kosovo," je po seji vlade povedal Roćen. Roćen je že pred tem dejal, da je Kosovo realnost, pred katero si nimamo pravice zatiskati oči, ne glede na to, kaj si o tem mislimo s pravnega stališča. Črnogorski premier Milo Đukanović pa je pred tem danes zavrnil predlog opozicijskih strank, naj vlada ne sprejema stališča o priznanju Kosova. Opozicijski voditelji so po srečanju z Đukanovićem tako priznali, da jim vlade ni uspelo prepričati, naj neodvisnosti Kosova ne prizna.
Črnogorski parlament je sicer že 3. oktobra sprejel resolucijo o pospešitvi procesa integracije Črne gore v evropske in evroatlantske stukrutre, ki naj bi predstavljala tudi temelj za priznanje Kosova. Črnogorski korak je danes že naletel na prve negativne odzive v Srbiji. V srbski opozicijski Novi Srbiji so tako ocenili, da je priznanje neodvisnosti Kosova "najbolj sramotno dejanje v zgodovini Črne gore in Črnogorcev". V Beogradu so že v preteklosti pozivali tako Črno goro kot drugo srbsko sosedo Makedonijo, naj neodvisnosti Kosova ne priznata.
Črnogorski zunanji minister je sicer danes še povedal, da je bila odločitev črnogorske vlade o priznanju neodvisnosti Kosova usklajena z makedonsko vlado. V Skopju danes poteka zasedanje makedonskega parlamenta, na katerem poslanci razpravljajo o predlogu resolucije o priznanju Kosova. Če jo bo sobranje sprejelo, bo sledila seja vlade, ki je pristojna za sprejetje odločitve o priznanju Kosova.
Makedonska vlada bi lahko, če bo sobranje sprejelo omenjeno resolucijo, neodvisnost Kosova priznala že v petek. Kosovo je neodvisnost razglasilo 17. februarja, do zdaj pa je ta korak priznalo že skoraj 50 držav, med njimi 22 članic Evropske unije, tudi Slovenija.
Srbija vrača veleposlanike
Srbska vlada je danes sprejela odločitev, da znova pošlje veleposlanike v države, iz katerih so jih na posvete v Beograd poklicali, potem ko so te priznale neodvisnost Kosova. Ukrep je namenjen nadaljevanju "diplomatskih dejavnosti za ohranitev suverenosti in celovitosti" države.
Srbski veleposlaniki so se sicer že julija vrnili v 22 članic Evropske unije, ki so priznale Kosovo, ne pa v ZDA in še vrsto drugih držav, med katerimi so tudi Japonska, Kanada in Avstralija. Srbska vlada je omenjeno odločitev sprejela dan po tem, ko je Generalna skupščina ZN potrdila resolucijo, ki Meddržavnemu sodišču v Haagu (ICJ) nalaga, da poda svetovalno mnenje o skladnosti razglasitve neodvisnosti Kosova z mednarodnim pravom.
Tudi Makedonija priznala Kosovo
Včeraj je tudi Makedonija priznala Kosovo kot neodvisno državo. Pred tem so prejeli resolucijo, katero so predložile tri parlamentarne stranke Albancev, in sicer Demokratična unija za integracijo (DUI), Demokratska stranka Albancev (DPA) in Stranka Nova demokracija (ND). Odločitev je bila sprejeta v sodelovanju s črnogorskimi oblastmi. Ob tem je vodja makedonske diplomacije dejal, da ta odločitev ni proti nobeni državi, ker si želi Makedonija še naprej sodelovati s Srbijo ob spoštovanju tradicije dobrososedskih odnosov.
Sicer sta vladi v Skopju in Podgorici po priznanju kosovske neodvisnosti objavili skupno izjavo. V izjavi, objavljeni na spletni strani črnogorske vlade, piše, da je bila ta odločitev sprejeta potem, ko so propadla vsa prizadevanja mednarodne skupnosti, da bi pogajanja med Beogradom in Prištino prinesla rešitev glede statusa Kosova, piše Tanjug.
KOMENTARJI (35)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.