
Danes mineva deset let od začetka vojne v Afganistanu, obletnice niso posebej obeležili niti v afganistanski vladi niti v mednarodnih enotah, ki trenutno štejejo 140.000 mož. So pa v Kabulu v strahu pred napadi talibanskih upornikov še poostrili varnostne ukrepe.
Na predvečer obletnice je bil sicer v Kabulu manjši protest, na katerem je okoli 200 ljudi zahtevalo, naj tuji vojaki odidejo. V središču mesta so zažgali ameriško zastavo in vzklikali protiameriška gesla.
Obrambni ministri Nata pa so na srečanju v Bruslju v četrtek poudarili, da tudi po končanem prenosu pristojnosti s sil Isaf na afganistanske sile, predvidenem za konec leta 2014, zavezništvo Afganistana ne bo prepustilo samega sebi, temveč se bo le spremenila vloga mednarodne skupnosti.
Bivši poveljnik mednarodnih sil v Afganistanu, ameriški general Stanley McChrystal, ki je položaj zapustil lani, pa je ocenil, da je Natova misija "malo več kot na pol poti", da doseže zadane vojaške cilje.
"Veliko stvari nismo vedeli in še vedno jih veliko ne vemo," je dejal in dodal, da imajo ZDA "strahotno poenostavljen" pogled na nedavno zgodovino.
7. oktobra 2001, manj kot mesec dni po terorističnih napadih v New Yorku, so ZDA začele napadati strateške cilje v Kabulu in drugih afganistanskih mestih.
Akcija je v slabih dveh mesecih privedla do padca talibanskega režima, ki je ščitil vodjo teroristične mreže Al Kaida Osamo bin Ladna, ne pa tudi do konca nasilja v državi. To se v zadnjih letih še krepi, talibani pa grozijo z vrnitvijo na oblast.
KOMENTARJI (23)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.