Italijansko luksuzno potniško ladjo Costo Allegro, ki so ji med križarjenjem po Indijskem oceanu v požaru odpovedali motorji, velika francoska ribiška ladja počasi vleče proti največjemu sejšelskemu otoku Mahe. Potniško ladjo sta danes pozno popoldne dosegla tudi velika vlačilca.
Po prvotnem načrtu bi se morala ladja v sredo ustaviti na majhnem otoku Desroches, ki je sicer del Sejšelov. Po posvetovanju s strokovnjaki pa so v družbi Costa Crociere spremenili načrt. Majhno pristanišče na otoku Desroches naj ne bi bilo dovolj varno, na otoku, kjer je le en hotel, pa tudi ne bi mogli sprejeti vseh 636 potnikov. Ladja bo po zadnjih podatkih na otok Mahe prispela v četrtek v zgodnjih jutranjih urah. Tam naj bi se izkrcali vsi potniki in še čez 400 članov posadke, nato pa naj bi postopno odleteli domov.
Na otok Mahe je danes prispela tudi 14-članska ekipa, sestavljena iz vodilnih v družbi Costa Crociere, ki bodo potnikom ob prihodu nudili pomoč.
Med potniki tudi 12 Slovencev
Med potniki na ladji je tudi 12 Slovencev. Polovica jih je na križarjenje odšla prek turistične agencije Kompas. Mišo Mrvaljević iz Kompasa je za 24ur.com povedal, da so v stiku s potniki in njihovimi svojci. Na ladji sicer ne delujejo klimatske naprave, iz družbe Costa pa so sporočili, da bodo hrano in vodo sproti dovažali s helikopterji. Mrvaljević še pravi, da so mu z družbe Costa zagotovili, da bodo lahko potniki na Sejšelih na stroške Coste ostali še nekaj dni, če bodo želeli, pa bodo lahko čim prej odleteli proti domu.
Direktor Sveta križarjenj Mladen Barukčić nam je sporočil, da je prek njihove agencije potoval slovenski par. Njune domače so že obvestili o trenutnem stanju, je še sporočil Barukčić, ki pravi, da bi sicer križarjenje trajalo 27 dni.
Potniki bi lahko imeli nekaj problemov pri iskanju hotelske namestitve. Predstavnik sejšelske turistične organizacije Alain St. Ange je namreč za Reuters povedal, da tudi na otoku Mahe najverjetneje ne bo dovolj prostora v hotelih, saj so zaradi petkovega karnevala zelo zasedeni.
Na 188 metrov dolgi ladji, ki je izplula z Madagaskarja, namenjena pa je bila na Sejšele, je 636 potnikov in 413 članov posadke. Požar, ki je izbruhnil v bližini ladijskih generatorjev, so hitro pogasili, vendar so bile poškodbe preveč obsežne. Zaradi nedelujočih motorjev ladja tudi nima elektrike, razen tiste, ki jo zagotovijo z generatorji za nujne potrebe. Drugih poškodb požar ni povzročil.
Že pred požarom en generator ni deloval
Vodja simulacijskega centra za šolanje in posredovanje v izrednih okoliščinah na morju s fakultete za pomorstvo Marko Perkovič nam je zaupal, da je od italijanske obalne straže izvedel, da na ladji že pred izbruhom požara ni deloval eden od dveh dizelskih generatorjev, ki proizvajajo električno energijo za pogon motorja in drugih naprav na ladji. Kdaj se je prvi generator pokvaril, za zdaj ni znano.
Perkovič je pojasnil, da so lahko ladijski požari zelo nevarni. Z izboljšanjem tehničnih standardov v zadnjih letih je sicer požar kot vzrok za izgubo ladje zdrsnil na tretje mesto. Največ hudih nesreč se pripeti zaradi slabega vremena in trkov. Zakaj je na Costi Allegri izbruhnil požar, še ni znano. Perkovič pravi, da statistični podatki kažejo, da najbolj pogosto zagori v ladijski strojnici (počena cev goriva ali pregrevanje motorja).
V vodah somalijskih piratov
Ker je ladja v vodah, kjer delujejo tudi somalijski pirati, je na krovu ladje tudi devet članov italijanske mornariške enote za boj proti piratom. Pirati do zdaj niso napadli tako velike potniške ladje in se omejujejo na tovorne ladje, ki nimajo na krovu toliko ljudi.
Potniki sicer prihajajo iz 25 držav, največ pa je Italijanov (135), Francozov (127), Avstrijcev (97) in Švicarjev (90). Vsi so na varnem, o dogajanju jih sproti obveščajo, je sporočila italijanska obalna straža. Dodali so, da so jih takoj zbrali na mestu za evakuacijo in jih seznanili s postopki, če bi morali zapustiti ladjo. Napake, ki so si jo privoščili na Costi Concordii, ko so potnike pustili v nevednosti, zaradi česar naj bi tudi izbruhnila panika, naj torej ne bi ponovili.
Težave na ladji so tako potnikom pokvarile počitnice že po osmih dneh križarjenja, ki naj bi trajalo kar 27 dni. Ladja je 20. februarja izplula iz pristanišča na Mauritiusu in se tretji dan ustavila na Madagaskarju, od koder je proti Sejšelom krenila v ponedeljek. Brezskrbno križarjenje pa je bilo dobrih 300 kilometrov od glavnega otoka Sejšelov prekinjeno v ponedeljek zaradi odpovedi motorja.
Incidenti Coste Crociere
Costa Allegra je spet odprla vprašanje varnosti na ladjah Coste Crociere. Januarja je v bližini toskanske obale nasedla ladja Costa Concordia z več kot 4000 potniki in člani posadke, v nesreči pa je umrlo najmanj 25 ljudi, sedem jih še pogrešajo.
Omenjena družba ima sicer za sabo nekaj let, ki so jih zaznamovali incidenti. Concordia je tako že novembra 2008 v Palermu trčila v rob priveza, medtem ko je pristajala. Trčenje naj bi povzročil močan sunek vetra. Uničene dele ladje so takrat sicer popravili v nekaj urah in ladja je lahko nadaljevala pot.
Leto pozneje je imela težave Costa Serena, sestrska ladja Coste Concordie. V nekem trenutku je Serena sunkovito zavila in se nagnila na stran, so povedali potniki. Panika je sicer trajala le nekaj minut, saj je ladja nato normalno plula naprej. Kot je v uradnem poročilu sporočil kapitan, sta bili za incident krivi napaka na navigacijskem sistemu in visoka hitrost, s katero je ladja plula, so poročali italijanski mediji.
KOMENTARJI (76)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.