Nekoč luksuzna ladja Costa Concordia je prispela do svojega zadnjega pristanišča v italijanski Genovi, kjer jo zdaj čaka razrez. Uničenje ladje bi lahko trajalo tudi do dve leti, do 80 odstotkov odpadnega materiala pa naj bi reciklirali. Pri tem naj bi sodelovalo približno 1000 delavcev. Proces naj bi se začel že v ponedeljek. Genova je sicer domače pristanišče Coste Concordie, saj so jo tam pred devetimi leti zgradili ter slovesno krstili in poslali na njeno prvo pot.
Ladja je nasedla na skale ob majhnem otočku Giglio januarja 2013. V brodolomu je umrlo 32 ljudi. Preiskovalci še vedno iščejo truplo indijskega natakarja Russla Rebella, čigar trupla niso nikoli našli. Kapitan ladje Francesco Schettino se pred sodiščem zagovarja pred obtožbami večkratnega uboja in zapustitve ladje, grozi mu do 20 let zapora.
Ladjo so z inženirsko zahtevnimi postopki znova postavili pokonci lani septembra, a še vedno je bila delno potopljena. Costa Concordia je znova ''zaplula'' pred devetimi dnevi. Pokonci in na gladini so jo obdržali z velikanskimi plovnimi prekati. Več vlačilcev je velikanko vleklo proti zadnjemu cilju.
Gre za eno največjih pomorskih operacij vseh časov. Ladjo morajo zdaj še zasidrati. V Genovo je prispel tudi italijanski premier Matteo Renzi. ''Operacija glede ladje Costa Concordia ni bila lahka. A Italija jo je opravila. Italija, ki je, ko se odloči, sposobna narediti karkoli, tudi presenetiti,'' (se) je pohvalil Renzi.
Lastniki ladje, podjetje Costa Crociere, ocenjujejo, da bodo za ''reševanje'' ladje plačali okoli 1,5 milijarde evrov.
KOMENTARJI (21)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.