Nekdanji šef FBI James Comey je predsednika ZDA Donalda Trumpa označil za ''moralno nesposobnega moža za predsednika,'' ki ženske obravnava kot ''kose mesa''. Besede je izrekel v prvem večjem televizijskem nastopu, potem ko ga je lani Trump zamenjal na vrhu agencije, in po objavi knjige, v kateri ravno tako razpreda o prvem možu ZDA.
''Ne verjamem navedbam, da Trump ni mentalno sposoben biti predsednik ali da ima prve znake demence. Mislim, da ne gre za to, da zdravstveno ne bi mogel biti predsednik. Menim, da je moralno nesposoben za predsednika,'' je za ABC poudaril Comey in dodal, da Trumpu ''resnica ni visoko na lestvici vrednost''.
''Oseba, ki v dogajanju v Charlottesvillu vidi enakovrednost, ki govori o ženskah in jih obravnava kot kose mesa, ki vseskozi laže o velikih in majhnih stvareh, taka oseba ni primerna za predsednika ZDA,'' je dejal.
Comey je nadaljeval, da je Trump ''madež'' na vseh, ki so kdaj delali z njim, pa vendar si ne želi impičmenta (odpoklica predsednika), ker bi tako Američane odvezali njihovih odgovornosti. ''Ljudje v teh državi se morajo postaviti na noge, oditi na volišča in izvoliti svoje vrednote. Odpoklic predsednika bi bil pri tem kratki stik,'' je dejal v enournem pogovoru za ABC news.
''Naš predsednik mora utelešati spoštovanje in upoštevati vrednote, ki so jedro te države. Najpomembnejša je resnica. Predsednik tega ne zmore. Moralno je nesposoben biti predsednik,'' je poudaril.
Trumpa je tudi označil za mafijskega šefa, ki se je obdal sebi lojalnimi ljudmi.
V intervjuju se ni mogel izogniti zloglasne preiskave v predsedniški kampanji, ki je morda odnesla stolček Hillary Clinton. Dejal je, da ga je nekdo v FBI vprašal, če meni, da bi preiskava lahko pripomogla k zmagi Trumpa. Comey je po lastnih besedah odgovoril, da na ''tej poti laži smrt FBI kot neodvisne sile''. Dodal je, da je FBI preiskavo vodil neodvisno. Po volitvah, tako Comey, se je počutil slabo. ''Počutil sem se povsem samega, vsi so me sovražili,'' je dejal in dodal, da svojih odločitev ne bi spreminjal.
Comey je skupaj z večino preostalega sveta pričakoval, da bo na volitvah novembra leta 2016 zmagala demokratka, zaradi česar naj bi bil menda podzavestno malce ostrejši do nje, ko jo je opral krivde v preiskavi uporabe zasebnega strežnika elektronske pošte. Comey je šel takrat sam pred kamere mimo pravosodne ministrice Lorette Lynch, ker se je ta pred koncem preiskave srečala z Billom Clintonom, o preiskavi pa je govorila kot o "zadevi".
V trenutku, ko je prevzel preiskavo Clintonove, je Comey vedel, da je "pečen" v vsakem primeru, ker ga bo ne glede na izid na koncu sovražila polovica Amerike. Ker je srečanje Lyncheve s Clintonom vrglo senco dvoma na nepristranskost pravosodnega ministrstva, je šel pred kamere sam in je Clintonovo hkrati opral krivde, obenem pa kritiziral, da je neprevidno ravnala z zaupnimi podatki. Trump ga je takrat kritiziral, potem pa 11 dni pred volitvami, ko je Comey preiskavo znova odprl, hvalil na vsa usta.
Tudi nadaljevanje preiskave, ki je bilo posledica odkritja dvojnikov elektronske pošte na prenosnem računalniku sodelavke Clintonove Hume Abedin med preiskavo njenega moža Anthonyja Weinerja zaradi opolzke komunikacije z mladoletnicami, ni našlo nobene krivde pri Clintonovi, vendar je ta prepričana, da jo je Comey stal volitev.
Tudi Trump je bil uvodoma razigrano naklonjen Comeyju in se je šalil, da mu je pomagal do zmage, zato ga je tudi pustil na položaju. Comey je namočil Clintonovo, vendar pa o poteku preiskave ruskega vpletanja v volitve na Trumpovi strani pred novembrom 2016 ni javno govoril in demokrati mu očitajo dvojne standarde. Težave ima Comey tudi doma, saj so soproga in obe hčerki podpirali Clintonovo in dekleta so se udeležila demonstracij proti Trumpu dan po njegovi inavguraciji v Washingtonu.
Comey je opisal srečanje s Trumpom in njegovim štabom takoj po volitvah, ko mu je na štiri oči povedal o obstoju navedbe, da naj bi Rusi posneli njegovo zabavo s prostitutkami, ki da so urinirale po postelji v moskovskem hotelu. Comeyju je takoj padla v oči reakcija Trumpa in sodelavcev, ko so jih obvestili o ruskem vpletanju v volitve. Nihče ni vprašal, kaj to pomeni oziroma kako bodo to preprečili, ampak jih je zanimalo kako bodo to predstavili javnosti oziroma obrnili v svoj prid.
Zasebno na pogovoru o prostitutkah in uriniranju pa naj bi Trump zapadel v zanikanja vsega slabega, kar ga obtožujejo. Ne da bi ga Comey kaj vprašal, je začel trditi, da ni bil nikoli vulgaren ali nesramen do žensk, da ni nikoli žalil invalidnega novinarja in podobno, čeprav o vsem tem obstajajo video posnetki. Comey je takrat dobil vtis, da ima pred seboj kroničnega lažnivca in je v intervjuju povedal, da ne bi bil presenečen, če se bodo navedbe o prostitutkah izkazale za resnične.
Trump ga je označil za lažnivca
Še preden je bil intervju objavljen, je Trump Comeyja obtožil številnih laži, svoje mnenje pa izrazil tudi na Twitterju. "Comey je Hillary razbremenil krivde, že davno preden je govoril z njo (o tem je lagal tudi v kongresu), nato pa odločitev prilagodil javnomnenjskim raziskavam. Zlovoljni Commey, Mc Cabe in drugi so zagrešili veliko zločinov," je tvitnil. V odzivu na izid knjige je Trump dejal, da knjiga odpira številna vprašanja, češ, zakaj je predal zaupne podatke, zakaj je lagal kongresu, prav zaradi tega Trump tudi meni, da bi morali Comeyja zapreti.
Na Comeyja so gnev zlili tudi v Trumpovi stranki. V izjavi so zapisali, da turneja za promocijo knjige kaže, kako je Comey lojalen le sebi. ''Edino, kar je hujše od Comeyjeve zgodovine napačnih ravnanj, je njegova pripravljenost, da reče karkoli, da bi prodal knjigo,'' so dodali v izjavi.
Maja ga je Trump zamenjal
Ko je Trump postal predsednik, naj bi od Comeyja zahteval osebno lojalnost, kar Trump sicer ostro zanika. Marca 2017 naj bi Trump od Comeyja zahteval, da predsednika FBI v zvezi z Rusijo ne preiskuje, a tega ni želel reči. Maja ga je Trump zamenjal.
KOMENTARJI (38)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.