Prej kot so napovedovali strokovnjaki, je Kitajska zasedla prvo mesto na lestvici svetovnih proizvajalk ogljikovega dioksida, ki vpliva na globalno segrevanje.
Znanstveniki nizozemskega raziskovalnega inštituta Milieu- en Natuurplanbureau (MNP) so zbrali podatke, po katerih je Kitajska že sredi lanskega leta prehitela ZDA, ki je dotlej veljala za največjo proizvajalko CO2. Inštitut MNP izvaja študije za nizozemsko okoljsko ministrstvo in druge mednarodne organizacije.
Novica je po mnenju poznavalcev presenetljiva. Aprila letos je mednarodna agencija za energijo IEA to možnost sicer omenila, ne pa tudi potrdila. Tako bo Kitajska po absolutni vsoti vseh izpustov CO2 prvo mesto nedvomno potrdila v letu 2008.
Nizozemska študija temelji na analizi porabe fosilnih energetskih virov, kot so nafta, plin in premog, ter proizvodnje cementa v letu 2006. Pri proizvodnji cementa se namreč sprošča velika količina ogljikovega dioksida, Kitajska pa ima več kot dve petini svetovne proizvodnje cementa. Študija sicer ni vključila podatkov o količini metana, ki se sprošča v kmetijski proizvodnji.
Manjše emisije CO2 le v ZDA in Kanadi
"O natančnih številkah bo še vedno veljala določena negotovost," je povedal Jos Olivier, znanstvenik na MNP. "Toda to je v svetovnem merilu doslej najboljša in najbolj aktualna ocena, ki jo tačas premoremo."
Po zbranih podatkih je Kitajska v lanskem letu v okolje sprostila za osem odstotkov več CO2 kot ZDA. Še leta 2005 je bila ta razlika 2-odstotna. Kitajska je v letu 2006 iz fosilnih virov energije sprostila devet odstotkov več CO2 kot leto poprej.
Medtem se je v istem obdobju količina ogljikovega dioksida v ZDA zmanjšala za 1,4 odstotka. Severna Amerika je tudi edina svetovna celina, kjer se je leta 2006 količina CO2 zmanjšala. Vrednosti, ki so jih zabeležili v EU, so medtem ostale enake.
Premog kurijo v zastarelih elektrarnah
Ta teden je svoje ugotovitve objavil tudi koncern BP. Študija ugotavlja, da je visoka gospodarska rast v razvijajočih se industrijskih državah močno povečala porabo premoga. Daleč največ je k temu prispevala Kitajska, ki svoje energetske potrebe "teši" zlasti s kurjenjem cenejšega domačega premoga. Posledično se je količina CO2 v obdobju 2001-2006 povečevala z rastjo 3,4 odstotka na leto, kar je potrojitev količin v primerjavi s predhodnim petletnim obdobjem.
Še posebej zaskrbljujoče je, da se ob večji porabi fosilnih energetskih virov zmanjšuje njihova energetska učinkovitost. Glavni razlog za to je, da Kitajska in druge razvijajoče se države vse večje količine premoga sežigajo v zastarelih termoelektrarnah, ki imajo nizek energetski izkoristek.
Konec prejšnjega stoletja je bilo manj CO2
Raziskovalci ta trend opažajo že vse od leta 2001. Še v sedemdesetih, osemdesetih in devetdesetih letih minulega stoletja je bilo v svetovnem merilu manj izpustov CO2 na količinsko enoto energije.
Glavni problem je dolgoročni razvoj, ugotavlja mednarodna agencija za energijo IEA. Če ne pride do korenitih sprememb, bodo v letu 2030 kitajske emisije ogljikovega dioksida naraščale dvakrat hitreje kot emisije vseh držav članic OECD skupaj.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.