Vlak s človekoljubno pomočjo je tudi prvi, ki je čez most zapeljal po letu 1996, ko ga je zaprl talibanski režim. Ravno preko tega mostu pa so se iz Afganistana pred 12 leti umaknile zadnje ruske čete, poroča ameriška tiskovna agencija AP. Vlak s petnajstimi vagoni polnimi moke se je ustavil na sredini mostu, kjer je simbolično označena uzbekistansko-afganistanska meja.
Most prijateljstva na reki Pjandž so odprli po sobotnem dogovoru ameriškega državnega sekretarja Colina Powella in uzbeškega predsednika Islama Karimova, ki sta se srečala v Taškentu. Most velja za pomembno povezavo s severom Afganistana, kamor je potrebno dostaviti človekoljubno pomoč.
Medtem je iz Tadžikistana proti Afganistanu krenil konvoj 25 tovornjakov s človekoljubno pomočjo, ki ga spremljajo ruski in tadžiški reševalci ter predstavniki prihodnje afganistanske vlade. Konvoj s pomočjo je namenjen v Kabul, kjer po poročanju francoske tiskovne agencije AFP pred centri za razdeljevanje hrane v velikem kaosu več tisoč mož in žena nestrpno čaka na razdelitev pšenice.
Med množico so zaradi dolgega čakanja izbruhnili nemiri, zato so se začeli obmetavati s kamenjem. Nekaj kritik pa je bilo izrečenih tudi proti Svetovnemu programu ZN za prehrano (WFP), ki je z razdeljevanjem hrane v Kabulu zaradi neznanih razlogov močno zamujal. Med prerivanjem so pretepli tudi enega od novinarjev agencije AFP, ki so ga zamenjali s predstavnikom WFP. Predstavnik britanske človekoljubne nevladne organizacije Islamic Relief UK pa je dejal, da imajo tudi oni v afganistanski prestolnici pri razdeljevanju hrane težave z zagotavljanjem varnosti, zato je v njihovem centru včeraj hrano prejelo le 200 družin.