Avstrijske pristojne oblasti so Srbu Jovanu Mirilu, ki je obelodanil zločine, storjene leta 1995 v Srebrenici, zavrnile prošnjo za dodelitev političnega azila. V obrazložitvi so zapisali, da sumijo v trditve, ki jih podaja Mirilo, sicer leta 2007 dobitnik avstrijske nagrade za človekove pravice. V njem piše, da ima tudi Mirilo enako tetovažo, kot jo imajo pripadniki enote Škorpijoni, ki so med drugim izvajali zločine v Srebrenici.
Odločitev pristojne službe je bila sprejeta na podlagi pričanja osebe, ki v javnosti ni bila imenovana, saj se boji za svoje življenje. Po informacijah priče, naj bi imel Mirilo stike s skrajnimi desničarji. V pojasnilu glede zavrnitve prošnje za azil pa ne piše nič o tem, zakaj se Mirilo počuti ogroženega.
Generalni sekretar Amnesty Internationala v Avstriji Heinz Patzelt je v odzivu na odločitev povedal, da je bila prošnja zavrnjena zaradi kraje, ki jo je Mirilo zagrešil med enim predhodnih bivanj v Avstriji. Takrat mu niso sodili, ker sta se stranki sporazumeli. "Jovan Mirilo je s tem, ko je haaškemu sodišču predal videoposnetke storil pravo stvar v pravem času," je povedal Patzelt in dodal, da bi bilo treba Mirila obravnavati kot političnega begunca. Odločitev Službe za azil pa se mu zdi absurdna.
Opozoril je tudi, da bi lahko Mirila celo pregnali iz Avstrije, saj je bil pred koncem lanskega leta v Srbiji ukinjen vizni režim. Patzelt je tudi prepričan, da je Mirilo v Srbiji ogrožen, saj je bil lani ubit moški, katerega brat je bil povezan z objavo omenjenih videoposnetkov. Sicer je tudi sam Mirilo povedal, da so mu v Srbiji že grozili z umorom, zato je v Avstrijo preselil celotno družino.
Mirilo se sicer lahko na odločitev pritoži, s čimer lahko doseže, da bo njegovo pritožbo obravnavalo Sodišče za azil.
KOMENTARJI (19)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.