"Zahvaljujoč vam smo dosegli še en mejnik. Prvič v zgodovini naše države bo ženska kandidatka velike stranke. Zmaga pripada generacijam žensk in moških, ki so se borili in žrtvovali za ta trenutek," je množici navdušenih privržencev v Brooklynu povedala Hillary Clinton, ki je gladko zmagala v New Jerseyju in Novi Mehiki ter tesno v Južni Dakoti.
Njen nasprotnik v tekmi za nominacijo Bernard Sanders je osvojil strankarska zborovanja v Severni Dakoti, glasove pa še štejejo v Montani in Kaliforniji. V zvezni državi z največ prebivalci bolje kaže Clintonovi, kar ni več pomembno, saj ji je v torek uspelo to, kar ji ni pred osmimi leti, ko je morala priznati poraz in čestitati kasnejšemu prvemu temnopoltemu predsedniku ZDA Baracku Obami.
Do Sandersa in njegovih podpornikov je bila velikodušna, saj jih potrebuje novembra. Povedala je, da je navdušil milijone mladih in da je bila njegova kampanja zelo dobra za stranko. Zagotovila je, da dobro pozna občutek, ko daš srce za stvar ali kandidata in ne uspeš. "Ampak, ko gledamo naprej v bitke, ki nas čakajo, ne smemo pozabiti, kaj vse nas združuje," je dejala in svojo zmago posvetila vsaki deklici, ki ima velike sanje, saj je sedaj jasno, da lahko postane tudi predsednica ZDA.
'Sanders: Boj se nadaljuje!'
Sanders je pred svoje podpornike stopil v Santa Monici. Sprejeli so ga z glasnim navijanjem in vzkliki njegovega imena: "Bernie, Bernie!".
"Hvala!" jim je dejal, množica pa še kar ni potihnila. "Naj se vam vsem zahvalim, da ste bili del politične revolucije," je dejal in izrazil hvaležnost vsem, ki so "pripravljeni vstati in se boriti za spremembe na bolje v tej državi". "Prave spremembe se nikoli ne začnejo pri vrhu, vedno od spodaj navzgor. Naša vizija bo prihodnost Amerike!"
Znova je napadel Trumpa, ko je dejal: "Ne bomo pustili, da Trump postane predsednik Amerike", saj da ne bo podpiral kandidata, ki širi nestrpnost.
Obljubil je tudi, da se bo v Washingtonu prihodnji teden boril še naprej. "Hvala vsem, boj se nadaljuje!" je zaključil svoj čustveni govor.
Obama čestital obema
Predsednik Obama je že poklical oba kandidata, jima čestital za kampanjo in Clintonovi za osvojitev zadostnega števila delegatov za nominacijo. V četrtek bo na senatorjevo prošnjo v Beli hiši sprejel Sandersa, s katerim bosta nadaljevala pogovor o nadaljevanju izjemnega dela, ki ga je opravil doslej. To pomeni, da Obama za zdaj še ne bo izrecno podprl kandidature Clintonove.
Clintonova je potrebno število delegatov za zmago na konvenciji stranke konec julija v Philadelphii zbrala že v ponedeljek zvečer, pred zadnjim velikim svežnjem volitev, ko je tiskovna agencija AP objavila seštevek. Že tedaj ni bilo dvoma, da Sanders Clintonove ne bo prehitel ne po delegatih in ne po številu glasov volivcev, četudi bi nanizal vse zmage. Clintonova je imela do torka tri milijone glasov volivcev več in devet volilnih zmag več ter skoraj 300 delegatov osvojenih z volitvami več od Sandersa
Za osvojitev nominacije bi moral na svojo stran spraviti super-delegate, strankarske veljake, ki se lahko odločajo po svoje, vendar ti nočejo zanikati volje volivcev, ne glede na Sandersove trditve, da ima novembra več možnosti za zmago proti republikancu Donaldu Trumpu kot Clintonova.
Sanders v torek poraza še ni priznal in je izrazil namero, da bo nadaljeval s kampanjo na zadnjih volitvah 14. junija v Washingtonu in potem vse naprej do konvencije.
Vabilo njegovim volivcem je v torek v New Jerseyju izrekel tudi Trump, ki je nominacijo že osvojil, v torek pa je nanizal še zmage v državah New Jersey, Kalifornija, Montana, Južna Dakota in Nova Mehika.
KOMENTARJI (43)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.