Newyorška senatorka Hillary Clinton je začela ostreje kritizirati svojega nasprotnika za osvojitev demokratske predsedniške nominacije Baracka Obamo in ga začela primerjati s predsednikom Georgeom Bushem. Clintonova in Obama se bosta v četrtek soočila na televiziji NBC.
Zadnje soočenje na televiziji CNN je bilo pretekli teden zelo vljudno, vendar kaže, da se zgodba v četrtek v Clevelandu ne bo ponovila. Clintonova je že v soboto Obamo obtožila, da vodi umazano kampanjo po vzoru Bushevega političnega stratega Karla Rovea, in da pošilja ljudem brošure, ki izkrivljajo njena politična stališča. “Sram te bodi, Barack Obama," je dejala v soboto v Ohiu.
V ponedeljek je Obamo v govoru na Univerzi George Washington v ameriški prestolnici primerjala z Bushem glede zunanje politike. Dejala je, da so že videli tragične posledice, ko je na oblasti predsednik, ki se mora šele začeti učiti zunanje politike. Zase je zatrdila, da ne bo potrebovala navodil za vodenje krize.
Iz volilnega štaba Obame pa so sporočili, da je pomembnejša zdrava presoja, zaradi katere se ne glasuje za vojno proti Iraku. Obama je bil že od vsega začetka proti vojni v Iraku, medtem ko je Clintonova vojno leta 2002 z glasovanjem podprla.
Obama presenečen
Obama je izrazil presenečenje nad nenadno spremembo tona, njegov volilni štab pa se je ostro odzval na novo domnevno umazanijo iz štaba Clintonove. Opravljiva spletna stran Drudge Report je dobila v roke fotografijo Obame iz leta 2006, na kateri je med obiskom Kenije oblečen v somalsko nošo s turbanom na glavi.
Drudge trdi, da je fotografija prišla od ljudi, ki so blizu Clintonovi, njen volilni štab pa to odločno zanika. Pred časom sta sicer morala odstopiti dva člana njene kampanje, ki sta po internetu širila namige, da je Obama musliman.
David Plouffe iz štaba Obame je izjavil, da gre za sramotno in žaljivo podžiganje strahu med Američani, ki zmanjšuje spoštovanje ZDA v svetu. Vodja kampanje Clintonove Maggie Williams pa je odvrnila, da naj bo sram nasprotno stran. Dejstvo je, da bosta Obamova barva kože in to, da je njegovo polno ime Barack Husein Obama, ki se rima še na Osama, del ameriških volivcev odvrnila od Obame.
Clintonova po 11 zaporednih porazih na volitvah in strankarskih zborovanjih obupno potrebuje zmago v Teksasu in Ohiu 4. marca, kjer mora zanesljivo zmagati. Obama jo je v anketah Teksasa že dohitel in prehitel, v Ohiu pa po zadnji anketi univerze Quinnipiac senatorka še vedno vodi z 51 proti 40 odstotkom.
McCain praktično že v finalu
John McCain, ki si je praktično že zagotovil republikansko nominacijo, je v ponedeljek priznal eno od bistvenih vprašanj letošnje predsedniške kampanje: Novinarjem je povedal, da bo izgubil, če mu ne bo uspelo prepričati Američanov, da je sedanja politika do Iraka uspešna. Takoj, ko je izrekel te besede, jih je sicer vzel nazaj in razložil, da ga bodo Američani ocenjevali po njegovih sposobnostih, pri čemer bo imel vpliv tudi Irak.
Večina republikancev sicer še vedno podpira vojno, medtem ko si velika večina demokratov in neodvisnih volivcev želi umik iz Iraka, kar zagovarjata demokratska kandidata. McCain oba napada, da želita mahati z belo zastavo pred teroristi, Clintonova in Obama pa mu vračata z njegovimi lastnimi besedami, da bodo ZDA ostale v Iraku tudi sto let, če je treba.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.