Senator iz Illinoisa Barack Obama je v soboto na demokratskih strankarskih volitvah v Južni Karolini osvojil 55 odstotkov glasov in zmagal pred newyorško senatorko Hillary Clinton s 27 odstotki in nekdanjim senatorjem iz Severne Karoline Johnom Edwardsom z 18 odstotki glasov.
Zmaga senatorja iz Illinoisa, čeprav morda ne tako prepričljiva, je bila pričakovana, saj so mu ankete pred volitvami napovedovale okoli 40 odstotkov podpore. Obama je dobil sicer kar 80 odstotkov glasov temnopoltih volivcev Južne Karoline, ki so predstavljali malce več kot 50 odstotkov vseh udeležencev sobotnih demokratskih strankarskih volitev. Zanj je volila tudi večina belcev. Clintonova je že v začetku tedna nakazala, da ne računa na zmago v Južni Karolini, in se je posvetila kampanjam v tistih zveznih državah, ki bodo na vrsti 5. februarja, v Južno Karolino pa je poslala kar svojega soproga Billa Clintona.
V spopadu vprašanje rase
V ostrem spopadu med kampanjo Obame in Clintonove je prišlo tokrat na površje vprašanje rase. Republikanski komentator televizije MSNBC in nekdanji predsedniški kandidat Pat Buchanan je menil, da je bila strategija Clintonovih kljub porazu uspešna. Volivce po ZDA naj bi namreč zavito spomnila, da je Obama temnopolt in kot tak naj ne bi imel možnosti za zmago proti republikancu, saj je temnopoltih volivcev v ZDA le 20 odstotkov.
Republikanski komentator iste televizije Joe Scarborough je menil nasprotno: da se je strategija Clintonovih izjalovila, saj je Obama pobral večino glasov tudi med belimi demokrati Južne Karoline. "Super torek" oziroma 5. februar, ko imajo demokrati volitve v kar 15 zveznih državah in strankarska zborovanja v šestih ter v Ameriški Samoi, bo pokazal, kdo ima prav. Clintonova je imela pred Južno Karolino v večini držav prednost v anketah pred Obamo.
Clintonova je Obami čestitala iz Tennesseeja, kamor je odpotovala še preden so bili znani dokončni rezultati. Obama je v nagovoru svojim ponovno zelo navdušenim podpornikom dejal, da gredo naprej kljub silam "statusa quo", s čimer je mislil Clintonovo. Obenem je namignil, da njena kampanja znova deli Ameriko. Obama je dobil medtem tudi pomembno podporo hčerke nekdanjega predsednika ZDA Johna Kenneddyja. Caroline Kennedy je za nedeljski New York Times napisala, da je Obama doslej prvi politik, ki njo in Američane navdihuje podobno, kot je to nekoč znal njen oče.
Poraz za Edwardsa
V soboto je največje razočaranje sicer doživel Edwards, ki je bil rojen v Južni Karolini, leta 2004 pa je tam zmagal na podobnih volitvah, ko je kandidiral za predsednika. Kot je dejal, pa ne bo odnehal in bo vztrajal v kampanji, da omogoči glas ljudem, ki jih nihče ne posluša.
Demokrati se zdaj selijo v "države 5. februarja", pa tudi na Florido, kjer bodo tako njihove kot tudi republikanske strankarske volitve potekale 29. januarja. Clintonova nosi s sabo zmago iz New Hampshirea in Nevade, kjer je Obama kljub drugemu mestu osvojil celo en delegatski glas več od zmagovalke. Obama pa je zmagal še 3. januarja v Iowi.
KOMENTARJI (21)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.