Posebni odposlanec ZN za Haiti, nekdanji ameriški predsednik Bill Clinton je danes prispel na sedež haitijske vlade v Port-au-Princeu, kjer ga je pričakalo 200 protestnikov, ki so tri tedne po uničujočem potresu zahtevali šotore in ustrezna bivališča. ZDA so medtem izrazile naklonjenost odpisu dolga Haitiju.
Clinton je na obisku v državi, kjer se okoli milijon Haitijcev, ki so po potresu 12. januarja ostali brez domov, še vedno sooča s pomanjkanjem in neustreznimi bivališči zaradi težav pri dostavi pomoči. Na obisku je dan po tem, ko je haitijsko tožilstvo proti desetim Američanom vložilo obtožnico zaradi ugrabitve otrok. Američani so skušali pred tednom dni v Dominikansko republiko odpeljati 33 haitijskih otrok, za katere so trdili, da so sirote, nato pa se je izkazalo, da so večinoma imeli starše.
Pred sedežem vlade je Clintona pričakalo kakih 200 protestnikov, ki so zahtevali šotore, saj še vedno živijo na ulici. Izrazili so še upanje, da se bodo lahko sestali s Clintonom, ki ga je generalni sekretar ZN Ban Ki Mun v sredo imenoval za koordinatorja mednarodne pomoči za Haiti.
Ameriško finančno ministrstvo je medtem danes izrazilo podporo odpisu dolga Haitiju, ki je po potresu, ki je zahteval najmanj 200.000 življenj, skoraj povsem uničen. Kot so dodali, si bodo s partnerji v svetu prizadevali za odpis vseh dolgov, ki jih Haiti dolguje mednarodnim institucijam.
Organizacija ZN za izobraževanje, znanost in kulturo (Unesco) pa je danes v javnem pozivu pozvala k donacijam za ponovno vzpostavitev šolskega sistema. V potresu od 1500 šol na najbolj prizadetem območji namreč ni bilo poškodovanih samo 85 šol, so sporočili iz Unesca.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.