Nova knjiga o ameriških predsedniških volitvah Game Change temelji na več kot 300 intervjujih, ki sta jih opravila avtorja knjige, novinarja Mark Halperin in John Heilemann. V njej razkrivata ozadje tekme za novega ameriškega predsednika in navajata informacije, ki jih dosedanje tovrstne knjige in novinarski prispevki še niso razkrili.
Med drugim opisujeta, kako se je nekdanji ameriški predsednik Bill Clinton pri lobiranju podpore za svojo ženo Hillary Clinton spuščal tudi na tako nizek nivo, ki ga ameriška javnost od njega ne bi pričakovala. Tako je pokojni senator Edward Kennedy po trditvah avtorjev knjige svojemu prijatelju dejal, da ga je Clinton želel prepričati s tem, ko je pokroviteljsko govoril o Baracku Obami. "Pred nekaj leti bi nam ta tip nosil kavo,“ naj bi dejal Clinton in tako želel prepričati Kennedyja, da je Hillary tista prava kandidatka za predsednico. Ta Clintonova poteza naj bi dokončno prevesila Kennedyjevo naklonjenost na Obamovo stran. Predstavnik Billa Clintona teh navedb ni želel komentirati.
Hillary Clinton in Barack Obama
Vendar pa je tudi sama Hillary Clinton znala izkoristiti vse pomanjkljivosti protikandidata. Potem ko je vodja njenega štaba v New Hampshiru Billy Shaheen Washington Postu dejal, da Obama ni primeren za predsednika, saj je v mladosti užival droge, naj bi bila Clintonova nad tem dokaj navdušena. "Dobro zanj,“ je dejala Clintonova in dodala, "izkoristimo to.“ Zgodba se je sicer razpletla tako, da se je Clinotonova Obami opravičila, Shaheen pa ni več sodeloval pri kampanji.
Potem ko je bil Obama izvoljen za predsednika, so se tudi za Clintonovo odprle nove možnosti, saj ji je ponudil mesto zunanje ministrice. A Clintonova je bila odločena, da tega ne bo sprejela in je že pripravila izjavo za javnost, da zavrača Obamovo ponudbo. V nočnem pogovoru z Obamo pa so se stvari spremenile. Clintonova naj bi mu zaupala, da položaja ne želi sprejeti predvsem zaradi svojega moža. "Veš, da ga ne morem nadzorovati in v določeni točki bo postal problem,“ naj bi Clintonova dejala Obami. Ta ji je zagotovil, da je to tveganje, ki ga je pripravljen sprejeti.
Barack Obama in Joe Biden
Avtorja opisujeta tudi spor, ki naj bi obstajal med Obamo in zdajšnjim podpredsednikom Joejem Bidnom. Napetosti med njima naj bi se začele septembra leta 2008, ko je Biden novinarjem dejal, da je sam bolj usposobljen za predsednika kot pa Obama. Biden in Obama sta od takrat redko govorila po telefonu in tudi znotraj kampanje sta redko skupaj izvajala aktivnosti. Obamo je Biden vse bolj motil, saj si je privoščil niz neprimernih izjav. "Kolikokrat bo Biden še rekel kaj neumnega,“ je Obama jezno spraševal svoje svetovalce.
Po drugi strani pa Biden, kot navajata avtorja knjige, sploh ni bil zadovoljen z usmeritvijo kampanje. Ko so ga pripravljali za enega izmed medijskih dogodkov in je tema nanesla na davke, naj bi Biden dejal: "To je vaša kampanja. Rekel bom to, kar boste želeli. Vendar dan po volitvah je vse dovoljeno.“ Bidnu naj bi sicer vodje kampanje Obama-Biden sicer omejevale tudi dostop do medijev.
V odzivu na trditve v knjigi je Bidnov predstavnik dejal: "Ne bomo komentirali teh govoric o kampanji. A lahko rečem, da če bi avtorja res želela točne informacije v knjigi, da bi jih preverila pri podpredsednikovem osebju. Tega nista storila. Predsednik in podpredsednik sta v teh nekaj preteklih letih zelo dobro sodelovala.“
Republikanci zaskrbljeni zaradi Palinove
Vse pa ni bilo rožnato niti v republikanskem štabu. Sarah Palin je bila tako po njenem intervjuju z novinarko Katie Couric precej nezadovoljna z razvojem kampanje in začela je obžalovati, da se je v to sploh spustila "Če bi vedela vse, kar vem zdaj, se v to ne bi spustila,“ je dejala Palinova. Štab republikanskega predsedniškega kandidata Johna McCaina je bil zaskrbljen zaradi tega, ker Palinova ni zadosti jedla, bali pa so se tudi, da trpi za poporodno depresijo, prišlo je celo do tega, da so razpravljali tudi o tem, ali je sploh duševno prištevna.
Avtorja sicer še navajata, da z McCainovo odločitvijo, da za podpredsedniško kandidatko vzame Palinovo, takratni podpredsednik Dick Cheney ni bil prav nič navdušen in je potezo označil kot nepremišljeno, saj je bil prepričan, da je Palinova za tak položaj nepripravljena.
Podobno kot Bidnovi tudi predstavniki Palinove ob izidu knjige Game Change niso ostali tiho. Pravijo, da Palinova to obdobje opisuje v svoji knjigi Going Rogue in da so njeni opisi točni. "Ona je bila tam. Novinarji niso bili,“ so dejali.
KOMENTARJI (23)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.