Kot je pojasnila ameriška državna sekretarka Hillary Clinton, so se z uvedbo novih sankcij proti Iranu strinjale tako Velika Britanija, Kitajska, Francija in Rusija kot tudi Nemčija, ki sicer ni stalna članica VS ZN, vendar sodeluje v pogajanjih o iranskem jedrskem programu. V nove sankcije sta tako po njenih besedah privolila tudi Moskva in Peking, ki sta takemu načina reševanja iranskega vprašanja doslej nasprotovala. Osnutek resolucije, ki uvaja nove sankcije, so države svetu predložile danes, o njem pa naj bi razpravljali prihodnji torek.
Novica je iz Washingtona prišla le dan potem, ko je Iran s Turčijo in Brazilijo dosegel dogovor, da bo v Turčijo prepeljal 1.200 kilogramov nizko obogatenega urana v zameno za jedrsko gorivo za raziskovalni reaktor v Teheranu. Turčija je zatem sporočila, da po podpisu dogovora ni "nobene potrebe" za nove sankcije VS ZN proti Iranu.
Po mnenju Clintonove pa je taka poteza Teherana premalo, da bi se islamska republika s tem izognila novim sankcijam, s katerimi so ZDA grozile in si zanje prizadevale že dlje časa. "Ostajajo še številna neodgovorjena vprašanja glede iranskega jedrskega programa, tudi glede dogovora, ki ga je Iran v ponedeljek dosegel s Turčijo in Brazilijo," je dejala. Dodala je, da ZDA sicer spoštujejo prizadevanja Turčije in Brazilije pri iskanju rešitve glede zastoja v pogajanjih o iranskem jedrskem programu, da pa bo nov sveženj sankcij Iranu zagotovo poslal jasno sporočilo, kaj mednarodna skupnost od njega pričakuje.
Francoska tiskovna agencija AFP ob tem poroča, da naj bi VS ZN zasedal že prihodnji teden, ko bo glavna tema pogovorov prav Iran. Kot je ob tem še povedal neimenovani diplomatski vir, naj bi bilo srečanje predvideno za prihodnji torek ob 22. uri po srednjeevropskem času.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.