Bone za hrano zaradi posledic gospodarske krize prejema vsak sedmi Američan, kar je 47 milijonov ljudi. To ameriški proračun vsako leto obremeni za 80 milijard dolarjev. Republikanci so ocenili, da je to absolutno preveč in tako je republikanska večina v predstavniškem domu kongresa potrdila predlog zakona, ki zmanjšuje porabo za bone za hrano.
Republikanci pravijo, da s potezo revnim Američanom v resnici delajo uslugo, saj ljudje "tako in tako ne želijo biti odvisni od bonov za prehrano". A demokrati so nad tako ugotovitvijo zgroženi in pravijo, da republikanci jemljejo hrano iz ust revežem, medtem ko republikanski podporniki po krizi vse bolj bogatijo.
Z zakoni se igrajo
Ker mora zakon še skozi senat, kjer imajo večino demokrati, je že zdaj jasno, da predlog ne bo dejansko uresničen. Zakaj potem republikanci zakon, za katerega vedo, da ne bo uresničen, podpirajo? Gre za povsem politično igro, saj zdaj republikanci redno sprejemajo predloge zakonov, ki ne morejo uspeti.
Republikance najbolj moti zdravstvena reforma
Največ zapletov je pri zdravstveni reformi, ki se ji republikanci na vso moč upirajo. Zdaj bi v zameno za to, da podprejo zakon o nadaljevanju začasnega financiranja dela vlade in dvig dovoljene meje javnega dolga, radi, da zdravstveno reformo ukinejo.
Pogoj republikancev nosi veliko težo, ker se demokrati in republikanci ne morejo dogovoriti o proračunu ter se tako delo vlade financira z začasnimi zakoni. Novega je treba sprejeti do 1. oktobra, sicer se bodo vse ne nujne aktivnosti vlade zaustavile. Oktobra bo treba tudi povišati sedanjo mejo javnega dolga v višini 16.700 milijard dolarjev. V nasprotnem primeru bodo ZDA plačilno nesposobna država.
Bela hiša je sicer zagrozila z vetom na vsak predlog, ki bo vzel denar zdravstveni reformi. Ta se šteje kot največji dosežek predsednika Baracka Obame in demokratov v času njegovega mandata, zato v reformo ne nameravajo posegati.
Republikanci za nevarnost bankrota krivijo demokrate, ki se nočejo odpovedati zdravstveni reformi, iz Bele hiše pa so odgovorili, da gre za ozko ideologijo, zaradi katere republikanci ogrožajo gospodarstvo, interese srednjega razreda in odrekajo zdravstveno zavarovanje milijonom Američanom.
Na cirkus v Washingtonu je opozorila tudi direktorica Mednarodnega denarnega sklada (IMF) Christine Lagarde. Ta že več mesecev avtomatične varčevalne ukrepe opredeljuje kot nespametne, ker ovirajo gospodarsko okrevanje ZDA. Ameriški trgovinski zbornici je v četrtek povedala, da je to "topo in slepo" sredstvo pretirano.
KOMENTARJI (17)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.