Po republikancih, ki so kot svojega kandidata za naslednjega ameriškega predsednika ustoličili Donalda Trumpa, so se na konvencijo odpravili še demokrati. Z nič manj drame. Če je na republikanski konvenciji razburjal nesojeni kandidat Ted Cruz, ki Trumpa ni želel jasno podpreti, je tudi Trumpova tekmica Hillary Clinton na demokratski konvenciji deležna žvižgov nezadovoljstva v delu lastne stranke.
Podpornike njenega najresnejšega tekmeca Bernieja Sandersa je razjezila objava elektronske korespondence med vodstvom stranke, ki kaže na to, da si je vrh ves čas prizadeval za to, da kandidatka postane Clintonova.
Marsikoga je zato seveda zelo zanimalo, kaj bo imel povedati Sanders. Ta je začel govor po tri minute dolgem aplavzu, stoječih ovacijah in skandiranju "Bernie, Bernie"."Nobena skrivnost ni, da se Hillary in jaz o marsičem ne strinjava," je dejal Sanders. Nato pa pozval stranko, da okoli kandidatke strne vrste. "Hillary Clinton bo odlična predsednica in jaz sem ponosen, da nocoj stojim tukaj ob njej," je poudaril.
A to je bila slaba tolažba za štab Clintonove. Njena ekipa je želela, da je demokratska konvencija jasno nasprotje republikanski, kjer je bilo precej drame – od plagiatorstva, ko gre za govor Melanie Trump, do kontroverznega nastopa Cruza.
Namesto tega so Sandersovi podporniki na konvencijo vkorakali v majicah z napisi v njegovo podporo in mahali z napisi "Hill no". Ustvarjanje (navidezne) enotnosti je spodletelo na celi črti. Njeni nasprotniki so svojo jezo izražali celo po ulicah Philadelphie in zahtevali aretacijo Clintonove. Ker je prišlo celo do pretepov, je na koncu policija popisala 50 Sandersovih privržencev.
In če so republikanci poskus upora v Clevelandu hitro ustavili, se je demokratski tabor znašel slabše. Nasprotnikov Clintonove ni ustavilo niti neurje, ki se je razbesnelo nad mestom. Tako so imeli glasne komentarje na skoraj vsak nastop. Komičarko Sarah Silverman, sicer podpornico Sandersa, so izžvižgali, temnopoltega senatorja iz New Jerseyja Coryja Bookerja prav tako, celo med Sandersovim govorom so vzklikali, da "še ni konec".
Še najbolj je ljudi v dvorani povezal govor aktualne prve dame Michelle Obama, ki je v Trumpa, ne da bi omenila njegovo ime, izstrelila celo vrsto precej strupenih puščic. "Izzive, s katerimi se sooča predsednik, se ne da strniti v 140 znakov," je dejala in s tem ciljala na Trumpovo ljubezen do Twitterja. Trumpa je še pozvala naj "neha vsem razlagati, da Amerika ni veličastna". O nekdanji tekmici svojega soproga pa je Michelle dejala, da "lahko zaradi nje zdaj njeni hčerki in vsi ameriški otroci verjamejo, da ženska lahko postane predsednica ZDA".
Sredi precejšnjega kaosa pa se je demokratom – podobno kot že prej republikancem – uspelo jasno zediniti okoli ene stvari – kandidat nasprotnega tabora je največje zlo, ki se lahko zgodi ZDA in svetu.
KOMENTARJI (50)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.