Ciper ne bo izstopil iz evroobmočja, je zagotovil ciprski predsednik Nikos Anastasiades. Banke na Cipru, ki so jih po 12 dneh v četrtek znova odprli, so danes odprte po običajnem urniku, pred njimi pa ni večjih vrst.
Kot je dejal predsednik Anastasiades na letni konferenci sindikata javnega sektorja v Nikoziji, je ob prevzemu položaja na začetku marca prevzel bankrotirano državo. Že devet mesecev so nekateri vedeli, da je bila druga največja banka Laiki pred bankrotom, a niso sprejemali odločitev in so čakali na novo vlado, medtem pa je dolg dosegel enajst milijard evrov. Banka potrebuje nov kapital, tako kot država, je dodal. Poudaril je tudi nujnost reform v javnem sektorju, a izpostavil, da to ne pomeni nujno znižanja plač in dodatkov.
Na skupni novinarski konferenci s švedskim zunanjim ministrom Carlom Bildtom je opozoril, da bo padec bruto domačega proizvoda večji, kot so napovedali decembra – torej več kot 3,2 odstotka.
Bildt se je ob tem vprašal, zakaj so na Cipru dovolili, da je slabo stanje tako dolgo trajalo in nato v nekaj dneh vse zvrnili na novega predsednika. Podobno vprašanje je postavil tudi institucijam EU, ki so "dajale denar v nevzdržne razmere." "Že prej bi lahko zaprle pipo," je zapisal na Twitterju.
Banke drugi dan odprte
Banke na Cipru so se medtem danes odprle ob običajni uri, to je ob 8.30. Poročali so o manjših vrstah, a gneče ni bilo. Proti pogojem pomoči je zvečer v Nikoziji protestiralo le kakih sto privržencev skrajne desne nacionalistične stranke Elam.
Včeraj kljub drugačnim napovedim pred bankami ni bilo nepreglednih gneč
Ciprska centralna banka je danes odpravila vse omejitve na domača plačila s kreditnimi in debetnimi karticami. Še naprej pa ostaja omejitev v višini omenjenega zneska za nakupe s kreditnimi in debetnimi karticami v tujini.
Še naprej pa velja omejitev dovoljenega dviga 300 evrov na dan na osebo. Omejitve, prve v območju evra, so uvedli iz strahu, da ne bi prišlo do odliva kapitala iz država.
Kaj je vzrok za ciprsko krizo?
Nekdanji guverner ciprske centralne banke Atanasios Orfanides je sicer v pogovoru za revijo Economist dejal, da je vzrokov za ciprsko krizo več. Med njimi sta globalna finančna kriza in izpostavljenost Grčiji. Vendarle pa je sam izid po njegovem mnenju zapečatilo delovanje prejšnje ciprske vlade, pa tudi slabo funkcioniranje območja z evrom v zadnjih treh letih.
Orfanides je delovanje evropskih partneric označil kot "zasedo". "Zakaj je nemška vlada vztrajala, da morajo sodelovati varčevalci? Edina logična razlaga, ki jo vidim, je ta, da Angelo Merkel septembra letos čakajo volitve," je poudaril.
Kot je znano, so banke v četrtek odprli prvič po 16. marcu, in sicer po tem, ko je Ciper v ponedeljek dosegel dogovor z EU, Evropsko centralno banko in Mednarodnim denarnim skladom o finančni pomoči v višini deset milijard evrov. Ta predvideva prestrukturiranje oz. zaprtje dveh največjih bank, Bank of Cyprus in Laika, tudi s pomočjo bančnih vlog varčevalcev.
KOMENTARJI (20)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.