"Ta vlada nima drugih vodij, le naše ljudstvo!" so se glasile prve besede novega grškega premierja Aleksisa Ciprasa na današnji prvi seji nove vlade. Ekipo, ki je danes prvič sedla za skupno mizo, je javnosti predstavil včeraj, dva dni po veliki zmagi levičarske stranke Siriza na nedeljskih predčasnih parlamentarnih volitvah.
Na njhovem prvem skupnem srečanju je ministrom dejal, da se odnosi tujine do Grčije v teh dneh naglo spreminjajo. Svoje ministre je znova opozoril, da se morajo držati svojim predvolilnih obljub. Ljudstvo namreč pričakuje veliko korenitih sprememb, pravi.
Na seji je med drugim pred ministri ponovil, da njegova država ne bo kar tako poplačala svojih dolgov. Kot pravi, je to vlada, ki mora najprej odrešiti ljudstvo. "Naš načrt predvideva delni odpis dolga," je napovedal trda pogajanja glede 240 milijard težkih posojil. Ob tem dodaja, da ne nameravajo povzročati težav evroobmočju, a da hkrati ne bodo klečeplazili pred Evropo. Upa, da bodo pogovori z Jeroenom Dijsselbloemom, vodjo skupine evropskih finančnih ministrov, v petek obrodili sadove.
Ministrom je še dejal, da morajo narediti vse, da zmanjšajo brezposelnost, hkrati pa od njih pričakuje uravnovešeno postavljen proračun. Veliko pozornosti bodo morali po njegovih navodilih ministri dati tudi boju zoper korupcije.
Finančni minister na blogu: Uničili bomo grške oligarhe!
Da bo boj za delni odpis dolga res trd, je postalo jasno, ko je Cipras naznanil, da bo na čelo finančnega ministrstva postavil 53-letnega Janisa Varufakisa. Ekonomist, ki bo vodil pogajanja z mednarodnimi posojilodajalci, v Grčiji velja za nekakšnega "pop zvezdnika" ekonomije. Na družbenih omrežjih mu sledi široka množica ljudi, svojo priljubljenost pa si je izboril tudi z objavami na svojem blogu. "Uničili bomo grške oligarhe, uničili temelje, na katerih so oni desetletja gradili sistem, kakršnega poznamo, mrežo, ki zlonamerno izčrpava energijo in ekonomsko moč vsem ostalim," se glasi ena od nedavnih objav.
Sicer je Varufakis športnik z gladko pobrito glavo nima težav z nastopanjem v javnosti. Slovi kot prepirljiv sogovornik, ki rad provocira. Ena njegovih bolj znanih izjav je tudi ta: "Če v Grčiji ne bo gospodarske rasti, posojilodajalci ne bodo videli niti centa."
Za enega od pomembnejših članov novega kabineta javnost označuje namestnika premierja Janisa Dragasakisa. 66-letnik bo imel nadzor nad celitnim področjem financ in gospodarstva ter bo sodeloval na omenjenih pogajanjih s posojilodajalci. Opisujejo ga sicer kot popolno nasprotje nastopaškemu Varufakisu. Intervjuje daje le redko, če pa že, vedno odgovarja premišljeno in zelo vljudno. Politično pot je začel pred pol stoletja v vrstah komunistov. Je edini član Ciprasovega kabineta, ki ima vsaj nekaj vladnih izkušenj - leta 1989 je bil namreč namestnik ministra za gospodarstvo.
Preberite, kdo so ostali člani nove grške vlade.
Po prvi seji buren odziv na mednarodnih finančnih trgih
Že takoj po Ciprasovem govoru na prvi seji vlade pa je sledil buren odziv na mednarodnih finančnih trgih. Donos do dospelosti grške 10-letne obveznice se je danes povzpel nad 10 odstotkov. Sedem odstotkov je sicer tista meja, pri kateri se država po mnenju strokovnjakov na daljši rok že ne more več vzdržno zadolževati.
Grčija je od mednarodnih denarnih trgov praktično odrezana že od leta 2010, ko je morala zaprositi za prvi paket mednarodne finančne pomoči. Od takrat je razpoloženje vlagateljev testirala le z izdajo kratkoročnih dolžniških vrednostnih papirjev.
KOMENTARJI (257)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.