Vrh EU in Turčije se je prejšnji teden dogovoril, da bo Turčija sprejela nazaj vse nove migrante brez potrebe po mednarodni zaščiti, ki so prišli na grške otoke z njenega ozemlja, ter vse nezakonite migrante, ki jih presežejo v turških vodah. Ob tem naj bi po začasnem konceptu eden za enega za vsakega Sirca, ki ga bo Turčija sprejela z grških otokov, iz Turčije v unijo preselili drugega sirskega begunca v okviru dosedanjih zavez v sklopu načrtov za premestitev in preselitev beguncev.
Ta dogovor, ki naj bi ga v petek dorekli voditelji članic EU in Turčije, ima po besedah prvega podpredsednika Evropske komisije Fransa Timmermansa tri vidike: političnega, pravnega in praktičnega. Prvi podpredsednik je poskušal danes razjasniti zlasti pravnega.
Vračanje prebežnikov je mogoče le v skladu z evropskim in mednarodnim pravnim redom, kar pomeni, da je treba vsako osebo obravnavati individualno. "Ne bo splošnega vračanja," je zatrdil. Evropska pravila sicer omogočajo zavrnitev prošnje za azil, če oseba uživa zadostno zaščito v prvi državi azila ali če je prišla v EU iz varne tretje države, pri čemer je več varovalk, je pojasnil Timmermans.
Po registraciji in identifikaciji je prebežnik upravičen do osebnega pogovora, ima tudi pravico do pritožbe. Poleg tega mora varna tretja država spoštovati standarde glede temeljnih pravic in nediskriminacije ter spoštovati mednarodno pravo.
Za zagotovitev spoštovanja evropskega in mednarodnega pravnega reda bo treba spremeniti tako turško kot grško zakonodajo, je ocenil Timmermans. "Ne bo lahko, a da se," je dodal.
Prvi podpredsednik komisije je še poudaril, da je koncept eden za enega, po katerem naj bi za vsakega Sirca, ki ga Grčija vrne v Turčijo, nato iz Turčije v unijo preselili drugega Sirca, začasen in izjemen. Po zajezitvi nezakonitih migracij s pomočjo koncepta eden za enega načrtuje unija novo, stalno prostovoljno shemo za preseljevanje beguncev iz Turčije v članice. "Ko nam uspe razbiti vzorec, eden za enega ne sme postati nič za nič," je ponazoril Timmermans.
Omenjen koncept naj bi sicer unija izvajala v sklopu dosedanje zaveze za preselitev okoli 22.000 beguncev iz tretjih držav, sprejete lani poleti, in zaveze za premestitev 160.000 beguncev znotraj unije, sprejete lani jeseni. Pri tem bo mogoče predvidena mesta za premestitev prenesti v shemo za preselitev, sploh 54.000 mest, ki so bila lani jeseni sprva predvidena za premestitev beguncev iz Madžarske, a jih na koncu niso dodelili. To bi sicer terjalo spremembo zakonodaje.
Timmermans je ob tem članice danes znova pozval, naj občutno pospešijo izvajanje načrta za premestitev beguncev iz Italije in Grčije v druge države unije ter izvajanje sheme za preselitev beguncev iz tretjih držav v unijo.
Od predvidenih 160.000 izvedenih 937 premestitev
Komisija je danes objavila prvo poročilo o izvajanju teh dveh načrtov, o čemer bo sicer poslej poročala vsak mesec. Članice so doslej od predvidenih 160.000 izvedle 937 premestitev, od tega 569 iz Grčije in 368 iz Italije, kar po oceni Bruslja še zdaleč ni dovolj.
Komisija tako članice poziva k premestitvi 6000 oseb do objave naslednjega poročila 16. aprila. Nato pa jih poziva k pospešitvi tempa, tako da bi do tretjega poročila 16. maja premestili najmanj 20.000 beguncev.
Od predvidenih 22.504 preselitev beguncev iz tretjih držav v unijo, dogovorjenih lani poleti, pa so jih po najnovejših podatkih komisije doslej izvedli 4555.
Komisijino poročilo vključuje tudi napoved Slovenije, da bo sprejela 30 beguncev iz Grčije in 10 iz Italije. Slovenija se je sicer zavezala k sprejemu 349 beguncev iz Grčije in 218 iz Italije v okviru načrta za premestitev ter k sprejemu 20 beguncev v okviru sheme za preselitev.
V pogajanjih o migracijskem dogovoru EU in Turčije so sicer odprta tudi še vprašanja, povezana z vizumsko liberalizacijo in napredkom države na poti v EU. Timmermans je danes zatrdil, da vsi pogoji ostajajo in da Turčiji zagotovo ne bodo popuščali.
Ruski umik iz Sirije v praksi še ni viden
Medtem je tiskovni predstavnik ameriškega obrambnega ministrstva, polkovnik Steve Warren, sporočil, da ZDA doslej niso opazile nobenih znakov bistvenega napredka pri umiku ruskih vojaških sil iz Sirije, čeprav je ruski predsednik Vladimir Putin v ponedeljek napovedal umik večine ruskih sil iz te nemirne bližnjevzhodne države.
Warren je povedal, da je iz Sirije odletelo do deset ruskih letal, kopenske enote pa ostajajo v istem številu kot doslej. Rusija naj bi v Sirijo, da bi podprla vlado sirskega predsednika Bašarja al Asada, napotila okoli 4000 vojakov in 50 letal ter nekaj helikopterjev.
Warren je dejal, da poteze Rusije glede umika niso najbolj jasne. Naslednji teden sicer v Moskvo odpotuje ameriški državni sekretar John Kerry, ki se bo srečal z ruskim kolegom Sergejem Lavrovom in Putinom, pogovori pa bodo potekali verjetno tudi o umiku ruskih vojaških sil iz Sirije.
Putin pa - prisotnost lahko okrepimo v nekaj urah
"Če bo potrebno, lahko Rusija dobesedno v nekaj urah okrepi svojo prisotnost v regiji na raven, ki jo terja razvoj dogodkov, in uporabi celoten arzenal možnosti, ki ga imamo na razpolago," pa po drugi strani pravi ruski predsednik Vladimir Putin.
Obenem je sicer dodal, da si tega ne želijo, saj da vojaška eskalacija ni njihova izbira. "In zato polagamo upe v zdravo pamet vseh strani, v zavezo mirovnemu procesu tako s strani sirskih oblasti kot opozicije." V Siriji Rusi med drugim puščajo napreden protiletalski obrambni sistem S-400, ki bo, kot je opozoril, sestrelil "vsako tarčo", ki jo bodo zaznali kot grožnjo.
Asada je tudi pohvalil, saj da ga odlikujejo "zadržanost", "iskrena želja doseči mir" ter "pripravljenost na kompromis in dialog". Izrazil je prepričanje, da bodo "patriotske sile" v boju proti džihadistom že kmalu beležile nove zmage.
KOMENTARJI (29)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.