Voditelji držav regije - Hrvaške, BiH, Srbije in Črne gore, Makedonije in Albanije – so z zadovoljstvom pozdravile vrhunsko zasedanje. Po besedah hrvaškega predsednika Stipeta Mesića je bilo za države regije najpomembnejše sporočilo z evropske strani potrditev, da Evropa ni celovita brez Balkana, da Balkan ne sme ostati zunaj evropskih meja.
Kot je ob potrditvi vključitve balkanskih držav v EU kot končnega cilja v deklaraciji izpostavila Evropska unija, je to velik izziv. Države bodo morale za to opraviti težko pot prilagajanja, napredek pa je odvisen od njih samih, od tega, kako hitro bodo izvajale zahtevane reforme. Pri tem se lahko naslonijo na izkušnje sedanjih kandidatk za članstvo, obravnavane pa bodo individualno.
Ključen del uspešne integracije v Evropo pa pri tem ostaja regionalno sodelovanje med samimi državami. Regionalna dimenzija je nujna, države morajo okrepiti sodelovanje na področjih kot je boj proti organiziranemu kriminalu ter na področju vračanja beguncev in razseljenih oseb. Brez tovrstnega sodelovanja regija ne bo stabilna, brez stabilnosti pa tudi ne bo vlagateljev, ki so potrebni za gospodarsko obnovo in zagon območja.
Unija je balkanskim državam ponudila bolj usmerjan proces integracije v EU. Poleg že odobrenih 4,6 milijarde evrov za lažje vklučevanje v Unijo, jim bodo dodelili še dodatnih 200 milijonov, z vsako državo posebej bo vsako leto izdelala program prioritetnih reformnih ciljev, podrobno pa bo nadzorovala tudi napredovanje držav.
Premier Rop podprl hrvaška prizadevanja
Slovenija je zainteresirana za približevanje balkanskih držav Evropski uniji, je potrdil premier Anton Rop, ki se je vrhunskega zasedanja udeležil kot šef vlade države pristopnice. Slovenija je pripravljena državam tega območja pomoč nuditi po dvostranski poti, zainteresirana pa je tudi za tovrstno koordinirano sodelovanje z Evropsko komisijo.
Predsednik vlade je podprl tudi hrvaška prizadevanja za čimprejšnji vstop v Unijo. Kdaj Hrvaško vidi v EU premier konkretno ni napovedal, se je pa načeloma izrekel za njen vstop že v naslednjem krogu širitve. "Naslednji krog širitve je predviden za leto 2007, vendar končna odločitev še ni sprejeta in zato ni jasno, ali bo do nove širitve takrat res prišlo. Ali je v tem okviru možno pričakovati vstop Hrvaške, je težko oceniti. Nekaj držav pa vsekakor podpira njeno pospešeno vključevanje," je dejal Rop in pri tem ob Sloveniji omenil še Avstrijo, Italijo in Grčijo.