Po 22-urni neverjetni reševalni akciji, v kateri so čilski reševalci z mednarodno pomočjo iz zasutega rudnika 625 metrov pod zemljo po 69 dneh na površje dvignili vseh 33 preživelih rudarjev, Čile nikoli več ne bo isti, je prepričan čilski predsednik Sebastian Pinera. Čile je ''bolj združen in močnejši kot kadar koli prej'', od zdaj pa bo v svetu užival tudi več ugleda, je prepričan Pinera.
''Naredili smo tisto, na kar je ves svet čakal,'' pa so bile besede zadnjega rešenega rudarja, vodje izmene Luis Urzúa Iribarren, ko je po več kot dveh mesecih znova stopil na svež zrak. ''Imeli smo moč, imeli smo duha, hoteli smo se boriti, hoteli smo se boriti za naše družine,'' je ob tem dodal novopečeni svetovni rekorder v bivanju pod zemljo.
Na to mu je predsednik Pinera odvrnil: ''Vi niste več isti in tudi ta država po vsem tem ni več ista. Vi ste naša inspiracija. Sedaj pa pojdi in objemi svojo ženo in hčerko.'' Nato je zapel čilsko himno, pri čemer so se mu pridružili vsi zbrani.
Fotogalerija: Rešitev zadnjega rudarja
Prijatelji in družine rešenih rudarjev so reševanje spremljali na velikem platnu v neposredni bližini reševanja. Ob prihodu zadnjega rudarja na površje so odprli šampanjce, po zraku pa so leteli konfeti. Šest reševalcev, ki so iz zasutega jaška nadzirali potek operacije, je razvilo zastavo z velikim napisom Misija uspela.
Zadnji od reševalcev Manuel Gonzales se je pred odhodom iz podzemne komore obrnil proti kameri, se poklonil in zmagovalno poklonil.
Predsednik Pinera je nato prebivalce Čila nagovoril tudi po televiziji. ''Ko je zadnji rudar prišel iz globin rudnika, sem bil tako ganjen kot vsak prebivalec Čila. Želim se zahvaliti prebivalcem in prebivalkam Čila, ki so imeli vedno spodbudne besede in nasmehe. Čutili smo podporo vseh Čilencev,'' je še dodal.
''Rudarji niso več isti ljudje, ki so 5. avgusta obtičali pod zemljo. Iz dogodka so prišli močnejši in naučili so nas pomembno lekcijo. Vendar tudi Čile ni več isti. Čile je bolj poenoten in močnejši kot kdaj koli prej. Menim tudi, da je Čile danes bolj cenjen in ima več ugleda v svetu,'' je dejal predsednik.
''Kar se je končalo kot božji blagoslov, se je začelo kot potencialna tragedija. Vendar smo zaradi enotnosti, vere, kompromisov, poštenosti in solidarnosti vseh Čilencev v zadnjih 69 dneh sedaj vsi zelo ponosni,'' je še dodal.
Jokali so vsi, tudi žilavi rudarji
Več kot zadovoljen je tudi minister za rudarstvo Laurence Golborne, ki je tako kot predsednik osebno pričakal vsakega od 33 rudarjev. "Ko je bilo trdo delo poplačano, smo doživeli izjemno zadovoljstvo. Čustva so preplavila vse, ko je Florencio (Avalos, prvi rešeni rudar) prišel iz rudnika. Vsi smo jokali, tudi rudarji, ki so sicer zelo žilavi. Bilo je čustveno, videl sem solze v vseh očeh,“ je dejal. Akcija se je zares zaključila šele, ko so po jašku iz rova potegnili šest reševalcev, ki so se spustili na pomoč ujetim rudarjem. Takrat je vse, tako pravi Golborne, kljub utrujenosti prevzel nenadzorovan val sreče. Delo, ki se ga ni pred njimi nihče nikoli lotil, je bilo opravljeno.
Manuel Gonzalez, reševalec, ki se je prvi spustil v rudnik in ga zadnji zapustil, pa je povedal, da ni dvomil v uspešnost operacije. Vso opremo so namreč večkrat preizkusili in se prepričali, da deluje. In pot po 625 metrov dolgem tesnem jašku? "Vsi smo rudarji in živimo s takimi stvarmi. Notranjost rudnika ni zame nič novega,“ je medijem povedal, da ga izziv ni prestrašil.
Darila in povabila dežujejo
Večina sedaj že rešenih rudarjev je navdušenih nogometnih navijačev, zato bodo prav gotovo veseli povabil nogometnih klubov. Tako sta jih na primer Manchester United in Real Madrid že povabila na svoje tekme v Evropo, iz španskega kluba pa so jim poslali tudi 33 dresov. Za podobno gesto se je odločil tudi nogometaš Barcelone David Villa, ki tudi sam prihaja iz rudarske družine. Rudarjem je v znak podpore poslal dva svoja dresa. Eden je bil namenjen celotni skupini, drugi pa Franklinu Lobosu Ramírezu, ki je bil nekoč profesionalni nogometaš in član čilske izbrane vrste.
V poplavi daril in povabil so med drugim od nekega lokalnega pevca in poslovneža vsi dobili po 10.000 dolarjev. Šef podjetja Apple Steve Jobs jim je poslal najnovejše različice iPodov, neko grško podjetje jih je povabilo na križarjenje po grških otokih.
Edison Peña Villarroel, največji oboževalec Elvisa Presleyja med rudarji, pa si bo lahko ogledal njegovo posestvo Graceland.
KOMENTARJI (15)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.