V čilskem rudniku, kjer je na globini 700 metrov že več kot dva meseca ujetih 33 rudarjev, gredo priprave na spektakularno reševanje počasi h koncu. Delavci so izkopali že več kot 550 metrov reševalnega jaška, če bo vrtanje potekalo brez večjih težav, pa predvidevajo, da bi ga zaključili v naslednjih treh dneh. Približno sočasno naj bi bilo zaključeno tudi vrtanje rezervnega jaška. Čilski minister za rudarstvo Laurence Golborne je medijem zatrdil, da bodo rudarji na rešitev morali čakati še največ 10 dni.
K rudniku so pripeljali še dve 'rezervni' kapsuli Phoenix, prav tako je pripravljen ves material za izgradnjo reševalne ploščadi nad izkopanim rovom. Pripravljene pa so tudi mobilne bolnišnice, kamor bodo prenesli rešene rudarje, da jih zaščitijo pred dnevno svetlobo.Vse skupaj budno spremlja 16-članska ekipa zelo usposobljenih reševalcev, ki bo izvajala in koordinirala potek reševanja.
Vodja ekipe Ovidio Rodriguez Nunez je prepričan v uspeh akcije, ki bo po njegovih besedah "zagotovo ena najbolj zahtevnih nalog v njegovem življenju.“ V šestnajsterici je 10 reševalcev iz rudnika Codelco, ki je v lasti države, dva zelo izkušena reševalca iz regije Atacama in trije vojaški zdravniki. "Vsi so zelo usposobljeni in izkušeni reševalci. Izurjeni so tako, da bodo zdržali pritiske in napetosti, ki jih bo med tako zelo zahtevno reševalno akcijo zagotovo veliko,“ zagotavlja inženir podjetja Codelco Rene Aguilar. Velika večina reševalcev so strakovnjaki s področja podzemnega reševanja, reševanja ljudi iz gorečih stavb in rudarskih nesreč.
Skupina reševalcev bo delala v 12-urnih izmenah. Dva reševalca se bosta s kapsulo spustila do ujetih rudarjev, štirje pa bodo operirali na površju. "Ekipa je dobro seznanjena s svojimi nalogami in vsi verjamemo, da nam bo uspelo,“ pravi Nunez. V teh dneh ekipa v glavnem vadi, kako deluje kapsula. Vaje potekajo na testnem rovu.
Reševalci bodo ujete rudarje na površje potegnili s pomočjo kapsule Phoenix, ki je videti kot zelo ozka jajčasta kletka. Rudarje bodo reševali drugega za drugim po zelo ozkem jašku. Da bi pridobili še nekaj dni, upajo, da izvrtanega jaška v celoti ne bodo potrebno ojačati s kovinskim ohišjem, pač pa bi z ohišjem ojačali samo zgornjih 100 metrov jaška, kar naj bi jim predvidoma vzelo dodatnih 10 ur časa.
Težave imajo reševalci predvsem z vrtanjem rezervnega jaška, ki naj bi služil kot plan B. Zdaj so se delavci prebili do globine 535 metrov, a so vrtanje v sredo zaustavili, ker so naleteli na rudniški prehod. Vrtanje so nato v četrtek nadaljevali in predvidevajo, da bi ga zaključili v soboto.
So pa včeraj k rudniku pripeljali še dve kapsuli. Prav tako je že pripravljen zelo zmogljiv žerjav, ki lahko brez težav dvigne tudi do 400 ton. S tem žerjavom bodo nad reševalnim jaškom zgradili ploščad, iz katere bodo nato v jašek spustili reševalno kapsulo. Kot ocenjujejo, bi lahko dvig ene osebe iz globine 700 metrov trajal tudi do ene ure. Kapsula je široka okoli 50 centimetrov, opremljena s kisikom za 90 minut ter s komunikacijsko opremo, ki bo rudarjem omogočala stik z reševalci.
Na dan D, ko bodo lahko zapustili svoje začasno bivališče, kamor so se zatekli, potem ko je 5. avgusta zasulo glavni vhod v rudnik bakra in zlata, se pripravljajo tudi ujeti možje. Po navodilu zdravnikov redno telovadijo in pridobivajo kondicijo, da bi lahko brez težav zdržali celotni postopek reševanja. Reševalci namreč predvidevajo, da bi lahko dvig trajal tudi do pol ure, prav tako bo moral rudar v primeru, da se kapsula nekje na poti ustavi in njen dvig ni več mogoč, odpreti spodnjo loputo in se po vrvi spustiti nazaj dol.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.