36-letni jordanski zdravnik Humam Al Balavi je pretekli teden izvedel samomorilski napad v vojaškem oporišču in pri tem ubil sedem agentov ameriške obveščevalne agencije Cie. Že lani so ga prijeli jordanski obveščevalni agenti, ki so ga nato skupaj s Cio rekrutirali z namenom, da bi pomagal pri iskanju voditeljev teroristične mreže Al Kaida. Bili so prepričani, da jim je al Balavi lojalen in da pod krinko res opravlja svoje naloge. A se je nato izkazalo, da je izvedel najhujši napad proti ameriški obveščevalni službi po letu 1983 v Bejrutu, kjer je bilo v ameriškem veleposlaništvu z bombo ubitih osem Ciinih agentov.
Obveščevalno delo v Afganistanu ni dobro
Skupaj z novico o identiteti samomorilskega napadalca, ki je brez težav prišel mimo nadzornih točk v ameriškem oporišču Chapman, je bilo v javnosti objavljeno tudi poročilo najvišjega ameriškega obveščevalnega častnika v Afganistanu generalmajorja Michaela Flynna. Ta je ostro kritiziral delo ameriških obveščevalnih agencij v Afganistanu, ki po njegovih besedah še vedno niso sposobne odgovoriti na osnosvna vprašanja o okolju, v katerem delujejo ameriške in koalicijske sile, ter o ljudeh, ki jih skušajo zaščititi.
O napadu je pisal tudi ameriški časopis Washington Post, ki se je skliceval na navedbe dveh nekdanjih ameriških vladnih uslužbencev, ki sta dejala, da je napadalec zvabil Ciine agente na sestanek z obljubo, da jim bo posredoval nove informacije o samem vrhu Al Kaide. Njegova naloga je bila namreč spremljati drugega človeka omenjnene teroristične mreže Ajmana al Zavahirija, a Cia tega ne želi potrditi. Tudi jordanska obveščevalna služba je bila prepričana, da je al Balavija pridobila na svojo stran, zato ga je tudi infiltrirala v Afganistan.
Napovedal je informacije o al Zavahiriju
Po podatkih zahodnih obveščevalnih služb, naj bi al Balavi svoje nadrejene najprej poklical, da mu pripravijo srečanje v oporišču Chapman v provinci Host, posredoval pa naj bi jim pomembne podatke o al Zavahiriju. Ko je prispel v oporišče, pa se je razstrelil in ubil sedem agentov. Pri tem se zastavlja vprašanje, kako mu je uspelo z bombo priti skozi vse varnostne nadzorne točke. Washington Post je poročal, da naj bi ga še pred oporiščem pobrali z avtomobilom in ga v oporišče prepeljali, ne da bi ga kdor koli pregledal. Kot je za agencijo AP povedal nekdanji agenti Cie, naj bi bil tak način za dvojne agente povsem običajen, saj si agenti želijo pridobiti njihovo zaupanje. "Ko se trudiš zgraditi odnos in jih dobesedno prosiš, da tvegajo svoje življenje, moraš narediti veliko, da si pridobiš njihovo zaupanje," je povedal neimenovani agent.
Predstavnik talibanov, ki ga je citirala arabska televizija Al Džazira, pa je povedal, da je bil al Balavi dvojni agent, ki je eno oleto zavajal jordasnke in ameriške obveščevalne službe. Oporišče Chapman je nekdanja sovjetska vojaška baza, v kateri niso le agenti Cie, temveč tudi zaposleni pri podjetjih, ki se skrbijo za obnovo države. Vzletno stezo v oporišču pa naj bi uporabljali za brezpilotna vohunska letala, ki opravljajo misije v sosednjem Pakistanu.
Cia sicer ni objavila imen ubitih agentov, a je vodja oporišča sporočil, da naj bi bila med njimi tudi mati treh otrok.
KOMENTARJI (21)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.