
Nekdanji predsednik Liberije Charles Taylor, ki mu v Haagu sodijo zaradi financiranja in vodenja vojne v sosednji Sieri Leone, v kateri je umrlo 50.000 ljudi, je delal za ameriško obveščevalno agencijo Cia. Ameriški časopis Boston Globe je namreč kar šest let čakal odgovor na svoje novinarsko vprašanje. "S Taylorjem smo začeli sodelovalni v začetku 80. let, kaj je počel in kako dolgo smo sodelovali, pa zaradi nacionalne varnosti ne moremo izdati. Njegovo ime se pojavlja v 48 različnih dokumentih, ki zadevajo obdobje več desetletij," je zapisano v odgovoru.
Sicer po pisanju Globa nekdanji Ciini sodelavci in nekateri ameriški analitiki pojasnjujejo, da je Cia Taylorja uporabila za pridobivanje informacij o ubitem libijskem voditelju Moamerju Gadafiju. Ta je namreč v 80. letih preteklega stoletja stal za teroristični napadi, kot je bil na letalo, ki je padlo na škotski Lockerbie, podpiral pa je tudi določena gverilska gibanja v Afriki.
Državni udar načrtoval in pripravljal v Libiji
Omenjeni viri Boston Globa tudi menijo, da je Taylor kasneje Cio obveščal tudi o nelegalni trgovini z orožjem v Afriki in o aktivnostih nekdanje Sovjetske zveze v času hladne vojne na območju Afrike.
A glavni junak govori drugače. Charles Taylor je v ZDA prišel z 22 leti. Na Bently Collegeu, 15 kilometrov stran od Bostona, je študiral ekonomijo. Ameriške oblasti pa so ga spoznale najkasneje leta 1979, ko so ga v New Yorku prijeli na protestih proti obisku takratnega liberijskega predsednika Združenih držav Amerike.

Ko je prišel iz zapora, se je vrnil v domovino in podprl boj proti vladi. V novi vladi je dobil močno opozicijo in že leta 1983 je bil obtožen poneverbe milijona dolarjev iz državne blagajne. Takrat je Taylor zbežal nazaj v ZDA, kjer pa so ga prijeli. Leta 1985 mu je uspelo pobegniti iz najbolj varovanega zapora v Plymouthhu, podrobnosti pobega pa so vredne pozornosti filmarjev. V eni izmed pralnic so našli s pilo prerezane rešetke, ograjo pa so s sodelavci preplezali s pomočjo rjuh. Za tem pa jih je Taylorjeva žena z avtomobilom prepeljala do Staten Islanda, kjer se je za Liberijcem izgubila vsaka sled.
Nekaj let pozneje se je pojavil v Liberiji na čelu oborožene skupine, ki jo je pred tem uril v Libiji. Sledilo je rušenje režima, ki je preraslo v državljansko vojno. Šele leta 1997 je postal predsednik, na tem položaju pa je ostal do leta 2003. V tem času je, kot je zapisano v haaški obtožnici, financiral državljansko vojno v Sierri Leone in se tako poslužil politike "orožje za diamante". Čeprav je tudi v svoji državi ravnal zelo surovo, pa je Taylor zaradi zločinov proti človečnosti obtožen zaradi vojne v Sierri Leone.

Na koncu postal le "neuspešen eksperiment"
Taylor in njegov glavni sodelavec Prince Johnson sta na sojenjih že večkrat omenila povezave s Cio. Johnson je dejal, da je Cia Taylorju pomagala zrušiti liberijsko vlado, ker z njo niso več našli skupnega jezika. Taylor pa je haaškemu sodišču povedal, da je Cia zrežirala njegov pobeg iz zapora. Kot je pojasnil, naj bi mu vrata celice odklenil zaporni paznik, iz zapora pa naj bi ga pospremila dva agenta. Z ženo je nato preko Mehike odpotoval v Libijo, kjer je pripravil državni udar v Liberiji.
Cia ne komentira svojih dejavnosti v tujini, zato tudi tega ne želi komentirati. A Taylor je zdaj uradno dodan na spisek "neuspešnih eksperimentov" te agencije in teh ni malo.
KOMENTARJI (39)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.