Cia je potrojila oceno števila borcev, ki naj bi jih imela v Siriji in Iraku Islamska država (Isis). Ameriška obveščevalna agencija ocenjuje, da jih je med 20.000 in 31.000.
Samo v Siriji naj bi imel IS 15.000 borcev, od tega jih 2000 prihaja iz držav Zahoda, nekateri so tudi člani te organizacije, ki je ozemljih Sirije in Iraka razglasila kalifat. Tiskovni predstavnik Cie Ryan Trapani je ob tem pojasnil, da je IS dobro novačil med suniti po juniju, ko je začel osvajati velike dele ozemlja v Iraku. Pred tem je Cia ocenjevala, da ima Isis okoli 10.000 borcev, je še dejal Trapani.
Boj proti skrajnežem bo vodil general Allen
Nova ocena prihaja le dan po tem, ko je ameriški predsednik Barack Obama napovedal boj proti IS in predstavil celovito strategijo boja proti islamskim skrajnežem. Mednarodno koalicijo proti Islamski državi, ki trenutno šteje okoli 40 držav, bo koordiniral upokojeni general John Allen. Med letoma 2011 in 2013 je poveljeval zavezniškim silam v Afganistanu, trenutno pa zaseda položaj varnostnega svetovalca pri ameriškem državnem sekretarju Johnu Kerryju.
Kerry je med obiskom Savdske Arabije dejal, da je v koaliciji že okoli 40 držav, čeprav Turčija, ki je ključna, saj meji na Irak in Sirijo, v četrtek ni podpisala tako imenovane izjave iz Džede, kjer so se zunanji ministri desetih držav, med njimi ZDA, Libanona, Egipta, Savdske Arabije, Jordanije in Iraka dogovorili o usklajeni akciji proti teroristom, vključno z Isisom.
Mednarodna prizadevanja se bodo nadaljevala v ponedeljek v Parizu, kjer bo potekala konferenca o stabilizaciji Iraka. Na njej bodo poleg ZDA, Francije in Velike Britanije tudi predstavniki Rusije in Kitajske.
ZDA bodo nosile glavno breme pritiska na Isis iz zraka in doslej so izvedle že okoli 150 zračnih napadov v Iraku, pri čemer so letala vzletala iz sosednjih držav v regiji. Po novem bodo uporabljala tudi letališče kurdske prestolnice Erbil na severu Iraka, kar je potrdil tiskovni predstavnik Pentagona, admiral John Kirby, ki ni šel v podrobnosti.
Kongres naklonjen boju proti skrajnežem
Obamov govor je v kongresu naletel na odobravanje tudi pri republikancih in predsednik predstavniškega doma John Boehner iz Ohia je dejal, da morajo predsedniku dati to, za kar je prosil. Gre med drugim za okoli 500 milijonov dolarjev vredno pomoč sirski opoziciji v orožju in opremi ter urjenju. Vodja senatne večine, demokrat Harry Reid iz Nevade je napovedal, da bo ustrezna zakonodaja sprejeta že prihodnji teden.
Obama se je v četrtek med spominskimi slovesnostmi ob 13. obletnici terorističnih napadov na ZDA v Beli hiši kratko pridružil srečanju njegove svetovalke za nacionalno varnost Susan Rice s krščanskimi voditelji z Bližnjega vzhoda pod vodstvom maronitskega patriarha iz Libanona Bechara Raia.
Med pogovorom o trpljenju kristjanov v času krepitve islamskih skrajnežev je Obama zagotovil, da bodo ZDA nadaljevale boj proti Isisu in drugim terorističnim skupinam ter bodo še naprej podpirale partnerje v regiji, kot so oborožene sile Libanona, ki si prizadevajo za stabilnost. Obama je dejal, da ZDA priznavajo pomen in zgodovinsko vlogo krščanskih skupnosti v regiji in potrebo po zaščiti kristjanov ter drugih verskih manjšin.
Avstralija dvignila stopnjo pripravljenosti pred terorizmom
Sicer pa je danes Avstralija, ki je napovedala boj proti Isisu, dvignila stopnjo pripravljenosti pred teroristično grožnjo. Odločitev so sprejeli po nasvetu obveščevalnih agencij, ki so izrazile zaskrbljenost zaradi naraščanja števila Avstralcev, povezanih z islamističnimi skupinami v tujini.
Avstralski premier Tony Abbott poudarja, da so dosedanjo srednjo stopnjo pripravljenosti dvignili na visoko, kar pomeni, da obstaja verjetnost terorističnega napada. Dokazov o kaki določnejši grožnji Canberri nimajo, obstajajo pa posamezniki, ki imajo namen in zmožnosti organizirati napade na Avstralijo.
Srednja stopnja pripravljenosti je bila v Avstraliji v veljavi od leta 2003, Abbott pa je ob njenem dvigu danes predstavil zaskrbljenost varnostnih in obveščevalnih agencij nad naraščajočim številom Avstralcem, ki delajo, so povezani ali pa jih navdihujejo teroristične skupine, kot so IS, Fronta al Nusra in Al Kaida.
KOMENTARJI (144)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.