Ob peti obletnici ameriškega napada na Irak se je spet oglasil Osama bin Laden, ki tokrat grozi EU in papežu. V posnetku bin Laden obsoja evropske napade na muslimanske ženske in otroke. Prav tako obsoja nove karikature Mohameda in grozi, da zaradi tega lahko Evropa pričakuje nove nevarnosti in nesreče. Karikature, ki so sporne za islamski svet, je bin Laden označil za novo križarsko vojno Vatikana. CIA je prepričana, da je glas bin Ladnov. Vsebina sporočila je "del njihove promocijske kampanje.“ Ni pa še znano, kdaj je bilo sporočilo posneto, je sporočila CIA.
Na obtožbe se je Sveti sedež že odzval. Sporočili so, da gre za popolnoma neosnovane obtožbe. “Obtožbe so popolnoma neosnovane. Niso pa čisto presenečenje. Naravno je pričakovati, da bo bin Laden metal Vatikan in papeža v isti koš kot ostale, ki jih dojema kot sovražnike,” je povedal tiskovni predstavnik Vatikana Federico Lombardi. Izpostavil je tudi, da sta papež in papeški svet za medverski dialog večkrat obsodila satirično kampanjo zoper islam.
Pet let od invazije
Danes mineva pet let od začetka ameriške invazije na Irak. Vojna je doslej zahtevala življenja 4000 ameriških vojakov in na stotisoče Iračanov, uradno je stala 500 milijard dolarjev, še vedno pa ji ni videti konca. Kot vsako leto obletnico tudi tokrat spremljajo protesti po vsem svetu.
Medtem pa ameriški predsednik George Bush, podpredsednik Dick Cheney, drugi visoki predstavniki administracije in republikanski predsedniški kandidat John McCain zatrjujejo, da je v Iraku opazen bistven napredek ter pozivajo ameriško javnost k potrpežljivosti do končne zmage, katere definicija pa se spreminja iz leta v leto.
Predsednik Bush je v svojem govoru v sredo kljub številnim kritikam, da je šlo za največjo zablodo v zgodovini ameriške zunanje politike, po pričakovanjih znova ponovil, da je bila vojna v Iraku koristna in nujno potrebna ter da bi umik iz Iraka opogumil skrajneže in teroriste. Vztrajal je tudi, da je bila vojna uspešna, še posebej po lanski napotitvi dodatnih sil.
Medtem pa demokratska predsedniška kandidata Hilary Clinton in Barack Obama obljubljata začetek umika Američanov iz te države, vendar pa tudi onadva ne govorita o popolnem umiku, ampak le o umiku bojnih enot ter ohranitvi dela vojakov za boj proti terorizmu in zavarovanje ameriških interesov.
Po podatkih ZN je v Iraku danes za 20 odstotkov več revščine kot pred vojno, milijoni Iračanov so pobegnili iz države, tisti, ki so ostali, pa so vsak dan izpostavljeni terorističnim napadom in spopadom med sektami. Vojna naj bi doslej najbolj koristila Iranu in teroristom Al Kaide, ki v njej najdejo neusahljiv vir novih rekrutov.
Protesti že od sobote
Obletnico ameriške invazije na Irak tako v ZDA kot drugod po svetu spremljajo številni protesti. V Washingtonu je policija aretirala več kot 30 ljudi, proteste pa so med drugim pripravili tudi v New Yorku in San Franciscu, vendar so bili tokrat precej bolj maloštevilni kot v preteklosti.
V New Yorku je prišlo do zanimivega medsebojnega zmerjanja med pripadnicami "Mirovne brigade babic", ki so se posedle pred centrom za rekrute na Times Squareu, ki ga je pred kratkim poškodovala bomba. Babice so pletle nogavice za vojaške invalide, na drugi strani ceste pa se je zbralo okoli deset 10 zagovornikov vojne, ki so začeli babice žaliti. Nekatere med njimi so jih precej pogumno vabile na pretep, vendar se ni nihče odzval.
KOMENTARJI (29)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.