Stališče CIA sicer ni uradno, do njega so se prek svojih virov dokopali novinarji časnika Washington Post, v katerem je novinar Džamal Hašokdži objavljal svoja dela.
Da so ameriški obveščevalci prišli do takšnih zaključkov, so preverili različne vire informacij, a ključen naj bi bil telefonski pogovor med prinčevim bratom, ki je hkrati savdski veleposlanik v ZDA Kaledom bin Salmanom, in Hašokdžijem. Po neuradnih infrormacijah agentov CIA, ki so za časnik spregovorili pod pogojem anonimnosti, naj bi mu prav on svetoval, naj gre na savdsko veleposlaništvo v Istanbulu po poročne papirje in mu tudi zagotovil, da je to varno. Ni sicer jasno, ali je Kalid vedel, da bodo novinarja umorili, je pa opravil klic po naročilu svojega brata Mohameda bin Salmana, saj se "tam nič ne zgodi brez njegovega vedenja".
Ameriški mediji ob tem poudarjajo, da morda res ne gre za neposredni dokaz, ki bi princa povezoval z umorom, a obveščevalci so prepričani, da se takšna operacija ne bi mogla zgoditi brez prinčeve odobritve, ki sicer nadzira in odloča prav o vsem, kar se dogaja v državi. "Niti približno se to ne bi moglo zgoditi brez njegovega vedenja in vpletenosti," pravijo poznavalci.
Preiskovalci naj bi poleg tega zabeležili tudi klic, ki je po umoru prišel iz savdskega veleposlaništva v Savdsko Arabijo. Maher Mutreb, član ekipe, ki je bila poslana, da opravi umor, in so ga varnostne kamere zabeležile, kako vstopa in zapušča savdski konzulat, večkrat pa je bil viden tudi ob boku princa, naj bi poklical prinčevo desno roko Savd al Kahtanija in mu sporočil, da je misija opravljena.
Princ Kalid: Že leto dni nisva imela stikov
Savdska Arabija, ki že ves čas vztraja, da princ bin Salman za umor ni vedel, je tudi te trditve zavrnila. Princ Kalid je sporočil, da z novinarjem ni imel stika že skoraj leto dni in da mu nikoli ni naročil, naj gre v Turčijo. Fatimah Baeshen, tiskovna predstavnica savdskega veleposlaništva v Washingtonu, pa je povedala, da, veleposlanik in Hašokdži nikoli nista govorila o ničemer, kar bi bilo povezano z njegovim odhodom v Turčijo. Oceno CIA je označila za lažno. "Kar naprej poslušamo različne teorije, brez da bi videli kakršen koli dokaz za te špekulacije," je dejala.
CIA naj bi bila v dokaze o vpletenosti savdskega princa, ki jih je pridobila, trdno prepričana, kar bo zagotovo otežilo prizadevanja ameriškega predsednika Donalda Trumpa, da bi s Savdsko Arabijo, sicer bližnjo zaveznico, še naprej vzdrževal dobre odnose. Ne Bela hiša in ne ameriško zunanje ministrstvo sicer teh informacij še nista komentirala, pa čeprav naj bi bila z njimi že seznanjena. Se je pa ameriški podpredsednik Mike Pence ob robu vrha v Papui Novi Gvineji javno zavezal, da bodo našli novinarjeve morilce in jih pripeljali pred roko pravice, kjer bodo morali odgovarjati za svoja dejanja.
Zgodba Savdske Arabije ima luknje
Kot je znano, so 59-letnega novinarja Washington Posta ubili 2. oktobra na savdskem veleposlaništvu v Istanbulu, kamor je prišel po papirje za svojo poroko. 15 savdskih agentov je priletelo v Istanbul in poskrbelo za to, da nikoli več ni prišel ven.
Ta teden so prvič razkrili, na kakšen način je bil ubit. Novinarja so želeli prepričati, da se vrne v domovino, ker pa se je upiral, so mu vbrizgali smrtonosno injekcijo, zaradi česar je umrl. Njegovo truplo so nato razkosali in dele izročili lokalnemu sodelavcu izven območja konzulata, ki se jih je znebil. Lokacije posmrtnih ostankov niso razkrili in to, da jih ne CIA in ne ameriško zunanje ministrstvo ne moreta najti, naj bi že močno jezilo predsednika Trumpa.
Od prvotnega zanikanja v vpletenost je Savdska Arabija v zadnjih nekaj tednih priskrbela več različic pojasnil o tem, kaj se je zgodilo. Po ugotovitvah savdskega tožilstva je vrnitev Hašokdžija v Savdsko Arabijo ukazal sedaj že bivši namestnik vodje savdske obveščevalne službe, general Ahmed al Asiri. Oblikoval naj bi skupino agentov obveščevalne službe, ki jo je poslal v Turčijo, da bi novinarja prepričali, naj se vrne v domovino. Hašokdži je namreč od lani (po svoji volji) živel v izgnanstvu v ZDA. Vodja te "pogajalske skupine" je nato naročil novinarjev umor, ker ga niso uspeli prepričati v vrnitev, je povedal savdski državni tožilec.
Turške oblasti so ukrepe savdskega tožilstva označile za pozitivne, vendar nezadovoljive korake. Zunanji minister Mevlut Cavusoglu je dejal, da ne kupi savdske obrazložitve, da so obveščevalci Hašokdžija umorili, ker se je upiral nasilni vrnitvi v domovino. "Razkosanje trupla ni nekaj, kar se lahko zgodi spontano. S seboj so prinesli potrebno orodje, s katerim so ga ubili in razkosali," je dodal. Po njihovem mnenju je to dokaz, da so novinarjevo smrt načrtovali.
Medtem je svetovalec turškega predsednika Recepa Tayyipa Erdogana dejal, da z izjavo savdskega državnega tožilca skušajo prikriti resnico o umoru. "Pričakujejo, da bomo verjeli, da so to morilci izvedli na lastno pest. To ni ravno prepričljivo. Vse je jasno kot dan, vendar se trudijo nekaj prikriti," je dejal Yasin Aktay. "Tisti, ki so dali ukaz, kot tudi pobudniki bi morali biti razjasnjeni in ta proces se ne bi smel prikrivati," je dejal Cavusoglu, ki je zagotovil, da bo Turčija še naprej počela vse, kar je v njeni moči, da "razjasni ta umor in vse njegove aspekte".
11 obtoženih, tožilec za pet od njih zahteva smrtno kazen
11 od skupno 21 ljudi, ki so jih prijeli zaradi povezav z umorom do savdskega prestolonaslednika Mohameda kritičnega novinarja, so obtožili, glede ostalih še poteka preiskava, je sporočil tiskovni predstavnik tožilstva v Rijadu. Za pet obtoženih je državni tožilec zahteval smrtno kazen.
ZDA pa so proti 17 državljanom Savdske Arabije zaradi njihove domnevne vpletenosti v umor uvedle gospodarske sankcije in prepoved potovanj v ZDA. Med njimi so tudi tesni sodelavci savskega prestolonaslednika.
Medtem ko preiskava poteka naprej, pa so v petek tako v Savdski Arabiji kot v Turčiji potekale spominske slovesnosti za pokojnim novinarjem.
KOMENTARJI (28)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.