Tujina

Chirac: O iraških kršitvah odloča OZN

Bagdad/Pariz/Bukarešta/Brdo pri Kranju, 23. 11. 2002 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
Reuters/STA
Komentarji
0

Francoski predsednik je še enkrat ponovil, da bo o neizpolnjevanju zahtev zadnje resolucije varnostnega sveta s strani Iraka odločal OZN in ne Bela hiša. Tudi ruski in kitajski predstavniki so podobnega mnenja.

Jacques Chirac pravi, da je glede Iraka optimist
Jacques Chirac pravi, da je glede Iraka optimist FOTO: Reuters

Francoski predsednik Jacques Chirac je še enkrat pozval Irak naj sodeluje z inšpektorji in neovirano izpolnjuje zahteve resolucij OZN, s čimer se lahko razblinijo dvomi o tem, ali Irak razvija prepovedana orožja za množično uničevanje. "Upam, da se vsi zavedamo, da vojna vedno predstavlja najslabšo rešitev ter da ni nikomur v interesu. Pomembno in neodložljivo pa je, da iraško vodstvo sprejme nujen nadzor," je dejal Chirac. Chirac še upa, da Irak nima prepovedanih orožij, če pa jih ima, jih bo moral uničiti.do

Že v petek pa je francoski predsednik ponovil, da mora o "materialnih kršitvah" zadnje resolucije varnostnega sveta odločati OZN in ne Bela hiša oziroma ameriški predsednik Bush.

Podobno mnenje sta izrazila tudi kitajski in ruski zunanji minister, ki sta se srečala v Moskvi. Sicer pa sta tudi ameriški in ruski predsednik, George W. Bush in Vladimir Putin, ki sta se po zaključku vrha zveze Nato v Pragi sestala v Sankt Petersburgu, v skupni izjavi pozvala Irak k razorožitvi, sicer ga bodo doletele "resne posledice". Že včeraj pa je nemški kancler Schröder napovedal, da bo Nemčija med morebitnim napadom na Irak ZDA dovolila uporabo nemškega zračnega prostora in vojaških oporišč na svojem ozemlju, ne bo pa neposredno sodelovala v operaciji.

ZDA vztrajajo pri razorožitvi

Bush je Iraku zagrozil tudi iz Buakrešte
Bush je Iraku zagrozil tudi iz Buakrešte FOTO: Reuters

Bush je med govorom v Bukarešti opozoril tudi pred Irakom in iraškim predsednikom Sadamom Huseinom, ki ga je označil za "nasilnega diktatorja". "S svojimi prizadevanji za pridobitev uničujočega orožja, s svojimi povezavami s terorističnimi skupinami, z razvojem prepovedanih balističnih raket iraški diktator ogroža varnost vsakega svobodnega naroda, tudi evropskih," je svoje grožnje pojasnil Bush.

"Varnostni svet ZN in sedaj še zveza NATO sta bila soglasna: Iraški režim se mora znebiti orožja za množično uničevanje, drugače bomo mi, ZDA, vodile koalicijo narodov, ki so odločene razorožiti ta režim v imenu miru," je še dejal ameriški predsednik pred več kot stotisočglavo množico Romunk in Romunov.

ZN so se soglasno odzvali in sprejeli prvo odločitev, drugo odločitev pa mora sprejeti iraški voditelj Sadam Husein. Ta ima, kot je povedal Rumsfeld, tri možnosti: ali zapusti Irak, ali se odloči za razorožitev - kar bi bilo zanimivo, ker je za orožje v zadnjih letih namenil milijarde dolarjev -, ali pa dela, kar je doslej, torej misli, da se lahko poigrava z ZN in s svetom, je na Brdu pri Kranju poudaril ameriški obrambni sekretar.

O vprašanju Iraka je govoril tudi ameriški obrambni sekretar Donald Rumsfeld, ki se je mudil na obisku v Sloveniji. Na Brdu pri Kranju je pojasnil, da po mnenju ZDA iraški razvoj orožja za množično uničevanje predstavlja nevarnost za svet in kršitev 16 resolucij varnostnega sveta. Predsednik Bush je glede tega problema najprej dobil podporo v kongresu, nato pa je za opredelitev zaprosil tudi ZN, saj kršitev 16 resolucij s strani Iraka postavlja pod vprašaj resnost ZN in ostalih njihovih resolucij, je povedal Rumsfeld.

V Bagdad prihaja tehnična oprema za inšpektorje

V Bagdad je danes prispelo še pet članov tehničnega osebja Združenih narodov, s seboj pa so prinesli 20 ton opreme, potrebne za vnovično vzpostavitev inšpekcij. Med opremo so večinoma računalniki, tiskalniki in telekomunikacijske naprave, je povedal tiskovni predstavnik inšpektorjev v Bagdadu Hiro Ueki.

Prva skupina inšpektorjev, v kateri bo 12 članov Komisije ZN za nadzor, preverjanje in inšpekcije (UNMOVIC) in šest predstavnikov Mednarodne agencije za jedrsko energijo (IAEA), bo v iraško prestolnico prispela v ponedeljek, z delom pa bo začela v sredo zjutraj, je pojasnil Ueki.

V Bagdadu je tudi 33 strokovnjakov ZN, ki že od ponedeljka pripravljajo ponovno vzpostavitev inšpekcij po štiriletni prekinitvi.

Napadi ameriških in britanskih letal ne pojenjajo

Ameriška vojska pa je sporočila, da so njihova letala kakih 250 kilometrov južno od Bagdada bombardirala mobilni radarski sistem, ki so ga premaknili na območje "no-fly" zone. Američani so sporočili, da bi iraški radar lahko ogrožal vzdrževanje prepovedi letenja oziroma omogočal izstreljevanje protiletalskih raket.

Ali Irak pripravlja demokratičnejšo ustavo?

Arabska televizija Al Džazira, ki se sklicuje na predsednika Nacionalne iraške opozicijske koalicije Abdela Džaberja el Kabisija, pa poroča, da naj bi iraška vlada pripravljala novo demokratično ustavo. Iraška opozicija s sedežem v Parizu se bo predvidoma v kratkem v Evropi srečala s predstavniki iraškega režima, da bi govorili o vrnitvi "predstavnikov opozicije, ki nimajo nobenih stikov s tujimi tajnimi službami".

El Kabisi, ki je Irak zapustil že leta 1976, je po poročanju Al Džazire povedal, da naj bi nova ustava poskrbela za večjo svobodo mišljenja in bi pustila ustanovitev novih strank. El Kabisijeva stranka ne sodeluje s šestimi iraškimi opozicijskimi skupinami, ki podpirajo načrte Washingtona za strmoglavljenje režima Sadama Huseina. Poznavalci regije vidijo v napovedi nove ustave še en poskus Bagdada, da bi ameriški kampanji za spremembo režima v Iraku "vzeli veter iz jader".

Iraški časniki: ZDA že novačijo za napad

V Iraku so mnenja, da so ZDA izkoristile praški vrh zveze Nato za oblikovanje sil za napad na Irak
V Iraku so mnenja, da so ZDA izkoristile praški vrh zveze Nato za oblikovanje sil za napad na Irak FOTO: Reuters

Iraški tisk je obtožuje ZDA, da so na vrhu zveze NATO v Pragi poskušale novačiti države za morebitno vojaško operacijo v Iraku. Kot je zapisal eden glavnih uradnih iraških dnevnikov Al-Jumhuria, je ameriški predsednik odšel na praški vrh z namenom "združitve držav članic zveze NATO proti Iraku in zastopanja Varnostnega sveta Združenih narodov". Časnik je ob tem tudi pozval članice Varnostnega sveta, naj naredijo vse, da bi varnostni svet zaščitile pred poskusom ameriške nadvlade in mu zagotovile uporabo resolucij na uravnotežen način, ne da bi se pri tem pustile vplivati s strani agresivnih namenov ZDA.

Iraški časnik Al-Kadisija pa je ocenil, da "je administracija majhnega Busha znova dokazala, da se ne ozira na svoje zaveznike, razen ko jih želi uporabiti v svojih vojaških kampanjah". Od mednarodne skupnosti zahtevajo, naj se združi za "vzpostavitev mednarodnega embarga na ameriške zle misli".

ZDA so na vrhu v Pragi pojasnile, da so pristopile do okrog petdesetih držav, da bi si zagotovile njihovo sodelovanje v morebitnem napadu na Irak.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17