
Porota zveznega sodišča v Chicagu je včeraj za krivega spoznala chicaškega poslovneža Tahawwur Rana, rojenega v Pakistanu, ker naj bi podpiral islamsko militantno skupino, obtoženo napada v Mumbaju, ki se je zgodil leta 2008. Poslovneža pa niso spoznali za krivega resnejše obtožbe, in sicer pomoči pri načrtovanju napada, v katerem je umrlo 166 oseb.
Porota je nekdanjega zdravnika pakistanske vojske Rano, ki ima sicer kanadsko državljanstvo, spoznala za krivega tudi načrtovanja napada na dansko časopisno hišo. Ta napad ni bil nikoli izpeljan.
Na sojenju, ki ga je izvedlo zvezno sodišče v Chicagu, je ena od glavnih prič povedala, da naj bi za napadi v Mumbaju stala pakistanska obveščevalna služba. Proti obtoženemu je pričal David Headley, otroški prijatelj Rane, ki je povedal, da je Rana nudil pomoč, medtem ko je Headley iskal potencialne cilje za napad v Indiji. Rana je bil obtožen, da je teroristom nudil materialno podporo.
50-letni Headley, Američan pakistanskega očeta, je pred poroto povedal, kako je načrtoval mumbajski napad s pomočjo članov militantne skupine Lashkar-e-Taiba, agenta iz pakistanske obveščevalne službe in upokojenega pakistanskega vojaškega oficirja.
Rana in Headley sta bila obtožena tudi zaradi načrtovanja napada na danski časopis Jyllands-Posten. Napad naj bi načrtovala v sodelovanju z Al Kaido. V Jyllands-Posten so namreč objavili karikature muslimanskega preroka Mohameda. Z Rano naj bi sodelovalo še šest oseb, ki so jih oblasti ZDA že obtožile, a niso v priporu.
Obramba Rane je dejala, da Headley laže. Sam se je izrekel za krivega in obljubil, da bo pričal, če se bo tako izognil smrtni kazni in izročitvi Indiji, Pakistanu ali Danski. Primer pa je razkril stike med pakistansko obveščevalno službo in islamskimi militantnimi skupinami, ki se borijo proti Indiji za ozemlje Kašmir.
Med šestimi obtoženimi Pakistanci so tudi poveljnik vojske, domnevno povezane z Al Kaido, Ilyas Kashmiri, Headleyjev kontakt v pakistanski obveščevalni "Major Iqbal" in upokojeni pakistanski major znan kot "Pasha". Pakistanske oblasti so v nedeljo sporočile, da je bil Kashmiri ubit v napadu ZDA. Američani pa so skeptični glede novice o njegovi smrti.
Headley je še povedal, da so mu drugi člani pakistanske obveščevalne službe pomagali pri treningu in drugih pripravah, a da osumljeni člani obveščevalne na visokih položajih niso vedeli za mumbajski načrt.

Spomnimo …
Teroristični napadi v indijskem finančnem središču Mumbaj so se zgodili novembra leta 2008 na okoli 10 različnih lokacijah – napadli so več luksuznih hotelov, bolnišnico, restavracijo, pa tudi glavno železniško postajo. Tarča napadov so bili predvsem turisti. Med smrtnimi žrtvami je bilo več kot 20 tujcev – med njimi pet Izraelcev, dva Američana, dva Francoza, dva Avstralca, Nemec, Japonec, Kanadčan, Britanec, Italijan in državljan Singapurja. Med žrtvami ni bilo slovenskih državljanov. Drama oziroma bitka s teroristi se je končala po 60 urah, ko je policija ubila devet napadalcev, enega pa aretirala.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.