31-letna Chelsea Manning, nekdanja vojaška obveščevalka, je zakorakala na svobodo.
Po 62 dneh je zapustila zapor v Virginiji, kamor jo je sodnik Claude Hilton poslal v začetku marca, ker pred veliko poroto ni hotela pričati o WikiLeaksu. Dejal ji je, da bo tam ostala, dokler si ne premisli oziroma dokler se preiskava ne konča.
Mandat velike porote se je zdaj iztekel, zato je lahko odšla, a preden so jo izpustili, so ji izročili sodni poziv, da se mora 16. maja znova zglasiti na sodišču pred drugo veliko poroto.
Njena odvetniška ekipa je že sporočila, da bo še naprej zavračala sodelovanje in ne bo odgovarjala na vprašanja nobene porote. Zato je zelo verjetno, da bo morala kmalu znova v zapor.
Spomnimo. Manningovo, ki je v procesu spremembe spola, so leta 2010 še kot vojaka Bradleyja Manninga aretirali v Iraku zaradi predaje zaupnih dokumentov WikiLeaksu. Kot je znano, zvezno tožilstvo v Alexandrii preiskuje WikiLeaks in ustanovitelja Juliana Assangea zaradi objav zaupnih dokumentov ZDA in si je zaželelo še njenega pričanja.
Manningova je zavrnila odgovore na vprašanja velike porote z besedami, da je že vse povedala na vojaškem sodišču, kjer je bila obsojena na 35 let zaporne kazni. Odsedela jih je le sedem, saj se je nekdanji ameriški predsednik Barack Obama odločil, da ji ob svojem slovesu s položaja predsednika ZDA kazen spremeni v to, kar je že odslužila.
Njeni odvetniki trdijo, da je zaporna kazen okrutna, tožilstvo pa zagotavlja, da bodo v zaporu znali poskrbeti za njene zdravstvene potrebe.
WikiLeaks je prav tako del preiskave ruskega vpletanja v ameriške volitve 2016. Posebni tožilec Robert Mueller je ugotovil, da so Rusi kradli informacije z demokratskih računalnikov in jih objavljali na WikiLeaksu, da pomagajo Donaldu Trumpu do izvolitve. Ta pravi, da gre za lov na čarovnice.
KOMENTARJI (37)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.