V venezuelski prestolnici so se na več ur trajajoči slovesnosti poslovili od umrlega predsednika Huga Chaveza.
Med drugim so na pogrebno slovesnost prispele delegacije iz 54 držav, na čelu 33 delegacij so bili predsedniki držav. Med drugim so prišli iranski predsednik Mahmud Ahmadinedžad, kubanski predsednik Raul Castro in beloruski voditelj Aleksander Lukašenko. Poleg njih pa še voditelji Brazilije, Peruja, Ekvadorja, Nikaragve, Mehike, Čila, Bolivije in Urugvaja. Številni so v svojih državah ob Chavezovi smrti razglasili nacionalno žalovanje.
Predsednik Gambije Yahya Jammeh je za pokojnega Chaveza razglasil dva dneva, namenjena molitvi za pokojnega predsednika.
V Venezueli je obstalo življenje. Zaradi pogrebne slovesnosti in imenovanja novega predsednika so razglasili dela prost dan.
Milijoni so se zbrali na ulicah prestolnice, da bi se poslovili od predsednika, med drugim je mogoče pogosto slišati vzklik "Chavez je živ, boj se nadaljuje". Venezuelski zunanji minister se torej ni zmotil, ko je dejal, da je Chavezu uspelo ustvariti zvesto družbo.
Chavezovo truplo bo v prostorih vojaškega muzeja ostalo še en teden, da se bodo od njega lahko poslovili vsi, ki si to želijo.
Po smrti Chaveza številni svetovni politiki razmišljajo o njegovi zapuščini. Generalni sekretar komunistov španske Andaluzije José Manuel Mariscal je dejal, da bi si želel uvedbo nekaterih političnih prijemov, ki so bili značilni za Chavezovo Venezuelo tudi v Španiji, pozval je k razvoju socializma nove dobe kot obrambi proti imperializmu.
Predsednik venezuelskih socialistov pa je prisegel, da bo nadaljeval Chavezovo delo: "Prisegam pri naših starših, otrocih in časti, da ne bomo odnehali, dokler naša socialistična domovina ne bo lepa in dobra, takšna, o kakršni si sanjal," je dejal. Chaveza je imenoval za osvoboditelja stoletja in dodal, da čeprav je voditelj svet zapustil v fizičnem smislu, ostaja še kako živ v srcih sledilcev doma in po svetu.
Maduro: Pustil nam je navodila za delo
Žalujoče in goste je na slovesnosti nagovoril tudi podpredsednik in njegov naslednik Nicolas Maduro, ki je s solzami v očeh in z zlomljenim glasom dejal, da v venezuelski zgodovini še ni bilo predsednika, ki bi bil takšna tarča napadov kot prav Chavez. "Nikoli se ne doma ne po svetu ni toliko lagalo o enem samem človeku. A vse to ga ni zlomilo. Živ je za vedno. Tebe niso mogli premagati in nikoli ne bodo premagali niti nas," je obljubil Maduro.
Poleg tega je prepričan, da je mogoče pravo Chavezovo zapuščino ceniti le, če sprejmejo, da je bil on tisti, ki je Venezuelce naučil ljubezni, odpuščanja in sprejemanja kulture lastne domovine.
Kot je dejal, je ustava, ki jo je zapustil Chavez, podlaga za demokratično revolucijo, naloge, ki jih je pustil naslednikom, pa je mogoče povzeti v petih točkah.
"Zgraditi moramo močnejšo Venezuelo. Mi moramo biti velika moč. Zgraditi moramo uravnotežen svet brez imperijev," je dejal. "Odnosi morajo temeljiti na miru in spoštovanju. Združiti se moramo v različnosti in svet opozoriti na Latinsko Ameriko. Zadnje, kar nam naroča Chavez, pa je, da prispevamo k rešitvi človeštva. Končati moramo obdobje atomskih bomb in sil, ki uničujejo naš planet," je še dejal.
Zaključek Madurovega govora so zbrani pospremili z močnim aplavzom in vzkliki v podporo Chavezu.
Maduro je danes dejal tudi, da si Venezuela v prihodnje želi dobrih odnosov z ZDA, ameriškemu predsedniku Baracku Obami pa se je zahvalil, ker je na pogreb poslal delegacijo, ki je predstavljala to državo.

Pokojnega predsednika so oblekli v vojaško uniformo, krsto pa okrasili s številni cvetovi.
Njegovo truplo ne bo pokopano, ampak balzamirano in prepeljano v muzej. Kdo bo postopek izvedel, še ni znano. Frank Malabed, ki je med drugim balzamiral filipinskega diktatorja Ferdinanda Marcosa in se je že ponudil, da balzamira tudi Chaveza, je dejal, da dlje kot bodo s postopkom odlašali, bolj zahtevno bo delo.
Balzamiranje trupla pokojnega voditelja je običajna praksa v komunističnih državah, med drugim so bili balzamirani in nato postavljeni na ogled tudi Lenin, Stalin in Mao.
Od Chaveza se je v zadnjih dneh poslovilo okoli dva milijona žalujočih. ''On je tam, ampak moj 'el comandante' je nesmrten,'' je dejal Saul Mantano, ko je ovit v venezuelsko zastavo še zadnjič v krsti videl Chaveza. ''Videti ga je bilo zelo impresivno,'' je dodal Chanel Arroyo. ''To je prineslo nazaj vse spomine, kaj smo, zahvaljujoč njemu, naredili v zadnjih 14 letih,'' je še dejal.
58-letni Chavez je umrl v torek. Viri iz vladnih krogov so razkrili, da je po dramatičnem poslabšanju zdravstvenega stanja v ponedeljek padel v komo, poslabšanje stanja pa naj bi bilo posledica razširjenja raka na pljuča. Za kakšnim rakom je Chavez dejansko bolehal, niso nikoli razkrili, velik del zdravljenja pa je opravil na Kubi.

Njegov naslednik se vse bolj spreminja v Chaveza
Po smrti Chaveza, ki je Venezueli vladal 14 let, bodo v tridesetih dneh pripravili volitve. Do takrat oblast prevzema tudi najresnejši kandidat za njegovega naslednika na prihodnjih volitvah, mož, ki si ga je na tem položaju želel videti tudi Chavez – venezuelski podpredsednik Nicolas Maduro.
Ta naj bi se po pisanju New York Timesa v nekaj dneh skoraj povsem preobrazil v Chaveza. Prevzel naj bi njegovo retoriko, način govora z ritmom izgovarjanja in poudarki in celo način oblačenja.
Najpogostejši stavek, ki ga je te dni mogoče slišati iz njegovih ust, naj bi bil: "Jaz sem Chavez." Preostala vsebina pa nadaljuje slog Chaveza – govori o zunanjih in notranjih sovražnikih, ki hočejo destabilizirati državo.
Analitiki menijo, da bo moral kmalu povedati tudi kaj svojega, začrtati svojo pot vladanja, če ne želi, da se njegov pohod na oblast ne konča, še preden se je začel. "Ne more se sprehajati po ulici in govoriti ljudem, da so ga dolžni poslušati, ker je mini Chavez," je prepričan profesor z univerze v Vancuvru Maxwell A. Cameron.
Venezuelska opozicija je že sporočila, da se ustoličenja Madura, ki bo danes, njeni predstavniki ne bodo udeležili. Po njihovem gre še za eno kršitev ustave. Maduro ni bil izvoljen na volitvah, za naslednika, pa čeprav bo njegov mandat trajal le en mesec, ga je ustoličil Chavez.
Chavezova smrt je v Venezueli povzročila pravi šok in odpira obdobje negotovosti v državi, ki je razdeljena med privržence in nasprotnike voditelja bolivarske revolucije, ki je prevladoval v političnem življenju vse od svojega prihoda na oblast leta 1999.
KOMENTARJI (116)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.